4 korzyści zabaw z szyframi oraz 2 gotowe zabawy [do pobrania]

Zabawy z użyciem różnego rodzaju szyfrów są bardzo ciekawą aktywnością aktywizującą i pobudzającą mózg. Dlaczego by nie zastosować ich w procesie edukacji lub budowania zespołu? Przedstawiamy 4 korzyści wykorzystania zabaw z szyfrowaniem oraz dwie propozycje zastosowań zabaw szyfrowych.

1. Uczenie dokładności

Może się wydawać, że zabawy z rozszyfrowywaniem wiadomości to jedynie przyjemna łamigłówka lub harcerska zabawa. Odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości to jednak też świetny trening dla mózgu, a zwłaszcza w kwestii dokładności. Czy nie mamy czasami problemu z kształtowaniem wśród dzieci i młodzieży umiejętności dokładnego wykonywania zadań? Kiedyś szkoły uczyły kaligrafii, która, jak wiemy, nie była jedynie treningiem ręki i sprawnego pisania, ale rozwijała w młodym adepcie tej sztuki, także takie cnoty jak cierpliwość, samodyscyplina, samoświadomość. Użycie szyfrów też może nam w tym pomóc (choć oczywiście na pewno nie w takim stopniu jak kaligrafia).

2. Uczenie spostrzegawczości

Drugą umiejętnością jaką mogą ćwiczyć zabawy z szyframi jest spostrzegawczość. Czy czasami nie jest tak, że żyjemy jakby za szybko. W ciągłym pędzie i pośpiechu i niestety wielu rzeczy po prostu nie dostrzegamy. A przecież nie da się rozszyfrować szyfru bez pełnej znajomości danych, znalezienia wszystkich informacji, wskazówek które nie są tak łatwe i oczywiste do odnalezienia.

3. Praca z danymi

Kolejną ważną umiejętnością jaka może być kształtowana w młodym człowieku przy użyciu zabawy z szyframi jest umiejętność pracy z danymi, analizowania, syntetyzowania, znajdowania połączeń, a przecież ta umiejętność ma coraz większe znaczenie nie tylko w naszej pracy zawodowej, ale nawet w życiu codziennym, a jakże często duża ilość danych nas po prostu odpycha.

4. Praca w zespole

Zabawa z szyfrowaniem, jak zresztą prawie każda zabawa, którą znajdziecie na naszej stronie, ma również bardzo ważny wymiar budowania zespołów. Wspólnie osiągnięty sukces po dobrze rozwiązanym zadaniu sprawia dużą radość i buduje zespół. A często jest też tak, że co prawda można rozszyfrowywać informacje samemu, ale w zespole zrobi się to co najmniej 10 razy szybciej.

Mamy dla Was dwa ciekawe pomysły na zabawy szyfrowe, które możecie wykorzystać w szkole lub na wycieczce, jeden jest trudniejszy (ale bardziej aktywizujący), a drugi prostszy. Zacznijmy od trudniejszego:

1. Zabawa w kamienie

Na naszym terenie ukrywamy 26 liter (używamy liter alfabetu angielskiego, bez polskich znaków diakrytycznych). Najlepiej, gdybyśmy umieścili je w sposób trwały, tak, żeby grę można było realizować wiele razy bez dużego przygotowania. Na terenie naszego Centrum umieściliśmy je na płytkach chodnikowych, o tak:

Następnie przygotowujemy mapkę, z punktami w których znajdują się literki (przy każdym punkcie nie ma informacji jaka pod nim kryje się litera, ale która jest ona w kolejności, żeby się dowiedzieć co to za litera trzeba ją odnaleźć) i wręczamy ją uczniom wraz z tabelką z liczbą i numerami porządkowymi liter. To może wyglądać tak:

Przyjedźcie do nas z klasą na warsztaty integracyjne to wspólnie to rozszyfrujemy :).

2. Prosty szyfr

Drugi pomysł na zabawę szyfrową jest o wiele prostszy. Możemy przygotować prostą zagadkę z użyciem prostego szyfru podstawieniowego (czyli takiego, w którym jedna litera zawsze odpowiada jednemu znakowi) dosłownie w 30 sekund. Używamy w tym celu jednej z nietypowych czcionek dostępnych na naszym komputerze, np. czcionka Wingdings 3 w systemie Windows.
W poniżej tabelce wpisaliśmy polski alfabet dwa razy: z użyciem normalnej czcionki i z użyciem Wingdings 3.

pobierz tabelkę w formacie docx

Teraz wystarczy tylko napisać jakiś tekst, zmienić czcionkę i gotowe:

Pierwszy Czytelnik, który rozszyfruje powyższą informację wygrywa kawę w Centrum Dobrego Wychowania :). Odpowiedzi prosimy wpisywać w komentarzach.

Uwaga! Jeśli pracujemy z uczniami zdolnymi, np. w liceum, możemy przekazać im ten szyfr, ale bez klucza. W zamian za to dajemy im informację o częstotliwości występowania liter w języku polskim:

Źródło: http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;7072

Teraz wystarczy tylko zauważyć jaki znak w naszym zadaniu występuje najczęściej, po kolei podstawiać za niego najczęściej występujące w języku polskim samogłoski i próbować z tego konstruować sensowne wyrazy. Powinno się udać. Zbyt trudne? No dobra. Możecie im podpowiedzieć, że to cytat z „Małego Księcia”.

Jak widzicie szyfr jest dosyć łatwy do złamania, dlatego takich szyfrów nigdzie się już nie stosuje, ale rozwiązywanie go na pewno będzie ciekawą i rozwijającą łamigłówką.

4 odpowiedzi do artykułu “4 korzyści zabaw z szyframi oraz 2 gotowe zabawy [do pobrania]

1. Barbara

Prowadziłam wiele zajęć z użyciem szyfrów,to bardzo aktywizuje uczniów.Bardzo sprawdza się

praca w zespołach dwuosobowych lub w dwóch grupach,w różnym podziale na grupy.Trzeba to stosować.Na zajęciach komputerowych dzieci zapisywały wiadomości do siebie nawzajem alfabetem Morse' a.Bylo mnóstwo ciekawych przeżyć.Polecam.

2. Katarzyna

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie się sobie przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.

3. Małgośka

Prowadzę zajęcia dla uczniów uddolnionych i takie zabawy z szyfrowaniem są dla dzieci bardzo ciekawe.