7 inspirujących sposobów podziału zespołu na mniejsze grupy

Wydawać by się mogło, że podział uczestników na grupy to taka prosta sprawa – odliczamy i już. Warto jednak zadbać o to, by zrobić to bardziej kreatywnie, szczególnie gdy podziału na grupy dokonujemy na samym początku zajęć. Im ciekawszy, bardziej angażujący lub po prostu – weselszy pomysł, tym większa zabawa grupy, a i „bunt” przed należeniem do tej, a nie innej grupy mniejszy (co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci).

1. Losowanie cukierków

Sympatyczna propozycja sprawiająca, że grupa nie zorientuje się, że dokonujemy podziału. Prowadzący rozdaje uczestnikom wcześniej przygotowane cukierki, które są odpowiednio podzielone i wymieszane (określona liczba cukierków o określonym typie/smaku/kolorze opakowania). Częstujemy grupę cukierkami, a gdy już wszyscy wylosują swoje cukierki, informujemy ich że właśnie utworzyły się grupy.

2. Układanie puzzli

Z kartki, na której znajdują się obrazki, cytaty, powiedzenia wykonujemy puzzle, rozcinając je na kawałki. Kawałki rozdawane są uczestnikom. Osoby, których puzzle pasują do siebie tworzą grupę. Do tworzenia takich puzzli możemy wykorzystać pocztówki.

3. Kolorowe piłeczki

Prowadzący wrzuca do worka np. 4 kolory piłeczek (żółtą, czerwoną, zieloną i niebieską) – kolor piłki jest jednocześnie kolorem grupy do której zostali przydzieleni. Bardzo podobnie możemy taki podział przeprowadzić również za pomocą balonów.

• Kurs Skuteczny Nauczyciel i Wychowawca

4. Rodzina Kowalskich

Prowadzący zabawę rozdaje uczestnikom przygotowane wcześniej kartki z nazwiskami, które podobnie do siebie brzmią np. Trąbalski, Kochalski, Dzierżawski itp. Na odwrocie, każdego nazwiska napisana jest także, funkcja członka rodziny, np. matka, ojciec, dziadek. Uczestnicy po dostaniu kartek chodzą po sali i wymieniają się kartkami, na słowo STOP członkowie poszczególnych rodzin odnajdują się wzajemnie wykrzykując swoje nazwiska.

Pobierz arkusz z nazwiskami (wydrukuj dwustronnie)

5. Przypadkowe kolory

Prowadzący rozdaje uczniom różnokolorowe kartki, które wcześniej pociął na kwadraty. Uczestnicy wymieniają się kartkami, podobnie jak w zabawie Rodzina Kowalskich, na hasło Stop każdy z uczestników powinien mieć jedną kartkę. Następnie uczestnicy szukają swoich towarzyszy na zasadzie dopasowania kolorów np. czerwony do czerwonego, żółty do żółtego.

6. Idę do kąta

Sposób na podział grupy na 4. Informujemy grupę, że za chwilę wszyscy będą musieli pójść do kąta, ale w kącie może znajdywać się jakaś maksymalna liczba osób. Na wydaną przez prowadzącego komendę, wszyscy biegną do wybranego przez siebie kąta. Jeżeli ten kąt jest już „pełen”, muszą się przemieścić.

7. Mapa Świata

To jest metoda, którą stosujemy w czasie naszych warsztatów, ponieważ w jednej z naszych sal warsztatowych (tzw. Pracowni Przedsiębiorczości) wisi duża mapa świata. Na mapie jest 5 kontynentów i kraje są oznaczone w 8 kolorach. Rozdajemy wiec uczestnikom nazwy państw i prosimy, żeby dobrali się podobnymi do siebie państwami. Tym sposobem nie tylko dzielimy się na grupy, ale także robimy sobie małą powtórkę z geografii. Może ta metoda zainspiruje Was do wymyślenia podobnych metod w salach, w których pracujecie.

Pobierz karteczki z nazwami państw

mapa-swiata

Zapraszamy do podzielenia się swoimi pomysłami na podział na mniejsze grupy w komentarzach. Inspirujmy się nawzajem.

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,