Bohaterowie Polskiej Nauki i Myśli Technicznej – filmiki z zagadkami [video]

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich filmików, które młodzież przygotowała w ramach konkursu Bohaterowie Polskiej Nauki i Myśli Technicznej upamiętniającego polskich odkrywców, naukowców i wynalazców, którzy wnieśli bardzo duży, ponadczasowy wkład w rozwój nauki i myśli technicznej. Filmiki możecie wykorzystać w czasie Waszych lekcji i zajęć.

Filmiki dotyczą 5 osób:

1. Stanisław Ulam - matematyk, przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej. Opisał niewyjaśniony do dziś fenomen tzw. spirali Ulama.

2. Tadeusz Sendzimir -  inżynier i wynalazca zwany „Edisonem metalurgii”. Najbardziej znany z trzech wynalazków: metody ciągłego cynkowania ogniowego (znanej współcześnie jako proces Sendzimira), linii produkcyjnej do ciągłego walcowania blachy na zimno oraz tzw. walcarki planetarnej. Opracowane przez niego procesy do dziś wykorzystywane są w przemyśle.

3. Ludwik Hirszfeld – lekarz, bakteriolog i immunolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej. Odkrył i opisał m.in. prawa dziedziczenia grupy krwi i wprowadził oznaczenie grup krwi jako 0, A, B i AB, przyjęte na całym świecie.

4. Jan Szczepanik - nauczyciel, wynalazca zwany „polskim Edisonem. Jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji.

5. Stefan Bryła - inżynier budowlany, pionier praktycznego zastosowania spawalnictwa oraz konstrukcji spawanych, twórca pierwszego na świecie drogowego mostu spawanego.

Każdy z filmików zakończony jest pytaniem, dlatego możecie wykorzystać je jako bardzo ciekawy materiał np. w realizacji angażujących teletrurniejów:

Klasowy Teleturniej – angażująca powtórka wiedzy

W tym wpisie znajdziecie poradnik dotyczący tego, jak robi się takie filmiki. Możecie pokazać go swoim uczniom i zainspirować ich do zrobienia własnych:

Jak zrobić edukacyjny filmik z animacją poklatkową [zrób to sam]

Oto filmiki przygotowane przez młodzież:

1. Stanisław Ulam

2. Tadeusz Sendzimir

3. Ludwik Hirszfeld

4. Jan Szczepanik

5. Stefan Bryła

Link do playlisty

POKAŻ ODPOWIEDZI

Odpowiedzi:

1. Stanisław Ulam przyjął amerykańskie obywatelstwo w roku 1941.

2. Tadeusz Sendzimir studiował we Lwowie.

3. Ludwik Hirszfeld studiował medycynę w Niemczech, w Würzburgu i Berlinie.

4. Data śmierci Jana Szczepanika to 18 kwietnia 1926 r.

5. Stefan Bryła w roku 1909 uzyskał doktorat na Politechnice Lwowskiej.

URYJ ODPOWIEDZI

Jak zrobić edukacyjny filmik z animacją poklatkową [zrób to sam]

Jak podobają się Wam filmiki? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Projekt zrelizowaliśmy dzięki dotacji Muzeum Histori Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.