Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Edukacyjne Gry Historyczne, czyli jak wykorzystać ważne rocznice do nauki historii [do pobrania]

Rok 2019 mija nam pod znakiem Unii Lubelskiej, ponieważ 450 lat został podpisany dokument ustanawiający ścisłą unię pomiędzy Polską i Litwą. Każda taka rocznica jest też świetną okazją do realizacji angażującej edukacji historycznej. Zapraszamy Was do pobrania 3 scenariuszy gier historycznych przybliżających to wydarzenie, które przygotowali i zrealizowali uczestnicy polsko-litewskiej wymiany młodzieży. Możecie je wykorzystać w trakcie swoich lekcji i zajęć.

 

Na początku września w Centrum Dobrego Wychowania gościła młodzież z szkół z Lublina (XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc mjr Hieronima Dekutowskiego PS. „Zapora”) oraz z Nemencina (region wileński na Litwie). 20 młodych osób realizowało w Centrum projekt Litewsko – polskie edukacyjne gry historyczne dofinansowany ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Głównym celem projektu było stworzenie przez uczestników autorskich scenariuszy do trzech gier, których tematem przewodnim była Unia Lubelska.

 

Młodzież przygotowała następujące gry:

– gra terenowa wykorzystująca teren ośrodka

– gra w formie teleturnieju z wykorzystaniem nowych technologii

– gra teatralna z wchodzeniem w role.

 

  • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

    Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

     

 

Uczestnicy wymiany zostali podzieleni na trzy zespoły i każdy pracował nad inną grą. Każdy zespół przygotował konspekt swojej gry i wykaz potrzebnych materiałów. Młodzież zauważyła, że stworzone przez nich gry nadają się nie tylko do opowiadania o Unii Lubelskiej, ale z powodzeniem mogą służyć jako inspiracja do omówienia innych ważnych wydarzeń z historii Polski i świata – dlatego się nimi z Wami dzielimy i zapraszamy do pobrania.

Gra terenowa

Teleturniej

Gra z wchodzeniem w rolę

 

A tutaj kilka zdjęć z przebiegu gier zrealizowanych w trakcie wymiany:

 

Jak podobają się Wam tego typu metody? Zapraszamy do podzielenia się refleksjami w komentarzach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *