Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Filmiki z matematycznymi zagadkami ekonomicznymi – wciągająca metoda dydaktyczna [video]

Matematyka przydaje się w każdej dziedzinie życia, a zwłaszcza w kwestii zarządzania pieniędzmi. W dzisiejszym wpisie zapraszamy Was do wykorzystania filmików z zagadkami w Waszych działaniach edukacyjnych. Przygotowanie takich filmików jest dla młodzieży bardzo angażującą edukacyjną aktywnością, która nie tylko uczy matematyki i przedsiębiorczości (bo przecież, żeby przygotować taki filmik trzeba się czegoś samemu nauczyć), ale także praktycznie pokazuje, że nowoczesne technologie to nie tylko rozrywka.

 

Młodzież zaangażowana w naszym programie Akademia Młodzieżowa przygotowała 12 takich filmików z matematycznymi zagadkami ekonomicznymi, które następnie posłużyły do realizacji wciągającego konkursu dla kilkuset uczniów z całej Polski. Konkurs polegał na tym, że w określonych odstępach czasu filmiki były publikowane i zadaniem uczestników była jak najszybsza i najtrafniejsza odpowiedź, na postawione w każdym filmiku pytanie.

 

  • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

    Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

     

 

Publikujemy w tym miejscu wszystkie filmiki. Możecie wykorzystać je w swoich działaniach edukacyjnych, np. w formie quizu na lekcji, angażującego zadania domowego lub porostu jako sprawdzian wiedzy.

 

A może poprosić uczniów, żeby sami przygotowali takie filmiki?

 

 

Link do playlisty

 

POKAŻ ODPOWIEDZI

Odpowiedzi:

1. Obiad dla 7 osób będzie kosztował 12,08 zł.

2. Kamil będzie musiał kupić dwie puszki farby fioletowej i dwie puszki farby żółtej, a więc wyda 70 zł.

3. Pod koniec trzeciego dnia Anita będzie miała 70 zł.

4. W drugim dniu sprzedawania lemoniady Ania i Kasia zarobiły 140,40 zł.

5. Kasia i Basia razem zaoszczędziły 241,50 zł.

6. Wspólny podatek państwa Iksińskich wynosi 24087,96 zł.

7. Magda powinna sprzedać zestaw komputerowy za co najmniej 954 złote.

8. Mateusz drukując w domu zaoszczędzi 7 zł.

9. Na książkach zaoszczędziła 99 zł.

10. Kuba przeznaczył na łyżworolki o 120 zł więcej, niż gdyby sam odłożył na nie pieniądze.

11. Kasia zaoszczędziła 3,60 zł.

12. Klaudia po zakupie zmywarki będzie wydawała na wodę do zmywania 10,20 zł mniej niż wcześniej (nawet pomimo tego, że woda zdrożała).

 

URYJ ODPOWIEDZI

 

Jak się Wam podoba taka metoda dydaktyczna? Może macie jakieś pomysły na jej wykorzystanie w swoich działaniach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *