Jak i po co z klasy szkolnej zrobić Firmę Młodzieżową? [do pobrania]

firma-klasa

„Jeden gram praktyki jest lepszy niż tona teorii”
(Swami Shivananda)

Z powyższym cytatem zgodzi się większość instruktorów, nauczycieli, wychowawców  oraz  wszystkie osoby pracujące z młodzieżą. Nie od dziś wiadomo, że forma wykładowa nie jest najtrafniejszym sposobem dotarcia do młodzieży i wyposażenia ich w wiedzę i umiejętności. Najbardziej trafne są rozwiązania praktyczne, maksymalnie angażujące młodzież. Książki w bibliotece uginają się od inspiracji, jednak nie wszystkie pomysły można dostosować do specyfiki, tradycji szkoły, w której chcemy je zastosować.

Z tego też powodu chcemy zaprezentować metodę uniwersalną, którą można wdrożyć w każdej klasie szkolnej, bez względu na profil, specyfikę szkoły czy miasto, w którym się znajduje. Firma Młodzieżowa jest to jedna z metod wykorzystywanych w realizowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo projekcie: „Szkoła Przedsiębiorczości – edukacja ekonomiczna poprzez tworzenie klasowych firm symulacyjnych” we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Na czym polega metoda Firmy Młodzieżowej?

Klasa szkolna zostaje przekształcona w Firmę Młodzieżową. Zadaniem Firmy Młodzieżowej jest przygotowanie w ciągu semestru dużego ważnego wydarzenia skierowanego do społeczności związanej ze szkołą, do której uczęszczają uczniowie klasy, np. do pozostałych klas, rodziców, partnerów szkoły. Na samym początku nowo powstała firma wybiera swoją nazwę, prezesa oraz zadania, które powinny zostać zrealizowane w określonym czasie. Kolejnym etapem jest planowanie. Uczniowie dzielą się między sobą zadaniami, które w efekcie mają doprowadzić do klasowego sukcesu. Raz w miesiącu zostaje przeprowadzony audyt – sprawdzenie poprawności realizowanych zadań. Zadaniem prezesa Firmy jest sprawdzenie postępów realizowanej pracy. Na zakończenie semestru odbywa się tzw. Wielki Finał, czyli duże wydarzenie, zorganizowane np. dla społeczności szkolnej, w czasie którego uczniowie prezentują swoje dokonania. Może to być np. inscenizacja, konkurs, festyn, edukacyjne podchody itp.

Funkcjonowanie w Firmie Młodzieżowej stwarza uczniom przestrzeń do samodzielnego realizowania działań na terenie swojej szkoły. Czyni uczniów po części odpowiedzialnymi za życie szkoły, pozwala na kreowanie w nich poczucia samodzielności i bycia coraz sprawniejszymi w tym zakresie. Działania, które podejmuje młodzież, są okazją do sprawdzenia się w konkretnych czynnościach, a tym samym zdobycia precyzyjnych umiejętności.

Co daje metoda Firmy Młodzieżowej?

– rozbudza zainteresowania: pozwala na dostosowanie metody do zainteresowań uczniów, pokazuje korzyści z zainwestowania w swój rozwój już w szkole

– kreuje silną grupę: wszystkie zadania Firmy Młodzieżowej są realizowane wspólnie w klasie, dzięki czemu uczniowie lepiej się poznają i mogą sprawdzić się w różnych sytuacjach

– kreuje sukces grupowy i indywidualny każdego ucznia: zadania można dostosowywać do możliwości uczniów, by zapewnić im osobisty sukces, który stanie się inspiracją do dalszego rozwoju

– uczy odpowiedzialności za zadania: przyzwyczaja uczniów do systematycznego, odpowiedzialnego działania we współpracy z innymi uczniami

Pobierz instrukcję zakładania Młodzieżowej Firmy

Znak_NBP_formułka_zielony - poziom

Wpis promujący projekt: „Szkoła Przedsiębiorczości – edukacja ekonomiczna poprzez tworzenie klasowych firm symulacyjnych” – projekt realizowany przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności związanych z przedsiębiorczością wśród młodzieży oraz wzrost potencjału szkół w zakresie nauki przedsiębiorczości oraz kreowania postaw przedsiębiorczych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o podejmowanych działaniach, zapraszamy na stronę internetową projektu:

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani prowadzeniem podobnych działań w swojej szkole oraz nieodpłatnym dostępem do platformy internetowej służącej planowaniu inicjatyw w Firmie Młodzieżowej, zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu: Marty Szaro: marta.szaro@fsd.lublin.pl

• Wciągająca praca z grupą? Spróbuj tego: Marker Współpracy

Marta Szaro

Dyrektor Programu Korona Edukacji.
Psycholog. Psychoprofilaktyk. Animator.