Jak pozyskiwać fundusze na działania edukacyjne i społeczne? [3 sposoby]

Bardzo często mamy jakiś pomysł, chcemy zrobić coś fajnego w naszej szkole, czy środowisku lokalnym, ale brakuje nam na to funduszy. Prezentujemy 3 sposoby pozyskania funduszy na realizację projektów edukacyjnych w Waszych środowiskach.

1. Zbiórka funduszy od osób indywidualnych

Możemy w bardzo prosty sposób przeprowadzić zbiórkę funduszy w naszym środowisku szkolnym lub lokalnym. Bardzo fajnie jest dać ludziom coś w zamian, np. ciasto, ozdobę świąteczną, drobny prezencik itp. Przecież każdy z nas lubi dostawać prezenty. Jeśli chcemy przygotować taką zbiórkę warto ogłosić ją tydzień lub dwa wcześniej, tak, żeby nasza społeczność była przygotowana. Zanim zorganizujecie zbiórkę funduszy w Waszym środowisku przeczytajcie uwagi prawne na końcu tego wpisu.

2. Współpraca z biznesem

Wielu przedsiębiorców naprawdę chce pomagać w rozwoju i edukacji dzieci i młodzieży. Bardzo często jest tak, że poświęcają całe swoje życie na robienie biznesu i mają jakby wewnętrzną potrzebę, żeby zarobione przez siebie pieniądze wydawać nie tylko dla siebie i swojej rodziny, ale także na rzecz swojej społeczności. A może by tak umówić się na spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą i przedstawić mu nasz pomysł na projekt. Oczywiście prawdopodobnie nie zgodzi się za pierwszym razem, ale warto próbować i dać się poznać w społeczności jako osoba aktywna i zaangażowana. Pamiętajcie również o podejściu „wygrana - wygrana”: przedsiębiorca nie musi Wam dawać pieniędzy nawet jeśli Was pomysł jest super potrzebny, pamiętajcie, że nic się Wam od niego nie należy, a jedynie warto go po prostu poprosić i przedstawić korzyści również dla niego, jakie odniesie z realizacji projektu.

3. Przygotujmy wniosek o dotację do naszego samorządu lub innego potencjalnego grantodawcy

Możliwością zdobycia relatywnie dużych funduszy może być przygotowanie wniosku do dotacje i wysłanie go do potencjalnego grantodawcy. Takim grantodawcom może być, np. nasza gmina lub inna jednostka samorządu, fundacja korporacyjna, ministerstwo. Napisanie takiego wniosku projektowego może wydawać się trudne, ale tak naprawdę jeśli usiądziemy na tym, zobaczymy, że wcale takie nie jest.

Ważne jest, żeby przy pisaniu wniosku projektowego wyjść od dobrej diagnozy potrzeb, tak, żebyśmy wiedzieli, czy pomysł, który mamy jest rzeczywiście potrzebny w naszej społeczności. Kolejną sprawą jest dobre sprecyzowanie celu naszego projektu, jakim nie jest np. realizacja warsztatów edukacyjnych, ale nabycie wiedzy i umiejętności w wyniku tych warsztatów. Ważne oczywiście, żeby to wszystko wpisywało się w wytyczne grantodawcy, czyli cele i działania, jakie ów grantodawca chce finansować.

A w ogóle mistrzostwem świata jest takie napisanie wniosku projektowego, żeby czytało się go jak fascynującą, wciągającą opowieść, która trafia nie tylko do rozumu osoby oceniającej, ale również do jej serca. Ale przecież Wy, realizując działania edukacyjne i społeczne w Waszych szkołach i środowiskach, potraficie tak opowiadać o Waszych pomysłach, także wystarczy je tylko spisać.

Zapraszamy Was na przygotowany przez nasz zespół profesjonalny kurs uczące pozyskiwania funduszy na realizację działań edukacyjnych i społecznych:

Pisanie wniosków o dotacje - kurs skierowany do przedstawicieli wszystkich podmiotów, które mogą występować o dotacje, czyli organizacji pozarządowych, firm, szkół, organizacji kościelnych, instytucji kultury, klubów sportowych itp. Kurs krok po kroku przeprowadza  przez proces przygotowania dobrego wniosku o dotację i uczy jak z wniosku projektowego zrobić fascynującą opowieść.

Uwagi prawne!

Jeśli jesteście nauczycielami i pracujecie w szkole Wasze prawne możliwości pozyskiwania funduszy mogą być ograniczone, ale jest na to pewien bardzo ciekawy pomysł. W naszym środowisku lokalnym na pewno jest jakaś organizacja pozarządowa, którą możemy poprosić o pomoc. Może to być np. fundacja, stowarzyszenie lub nawet Ochotnicza Straż Pożarna. Organizacji pozarządowej jest łatwiej pozyskiwać fundusze na realizację różnego rodzaju działań edukacyjnych i społecznych, np. może organizować zbiórki publiczne, występować z wnioskami o dotacje i przyjmować darowizny od firm i osób. A jeśli nie mamy w swoim otoczeniu takiej organizacji, może zainspirować kilku starszych i młodszych absolwentów do założenia Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów Naszej Szkoły.

Warto również pamiętać, że realizacja zbiórki w szkole lub zakładzie pracy nie wymaga zgłoszenia jej, ale jeśli będziemy chcieli wyjść z nią na ulicę będziemy musieli ją zgłosić na portalu: zbiorki.gov.pl.