Jak wzbudzić motywację młodzieży do nauki? [do pobrania: Escape Room w sali szkolnej]

Czas, który uczniowie spędzają w szkole trzeba wykorzystać jak najlepiej. Jest to okres najbardziej intensywnego rozwoju i kształtowania cech i nawyków na resztę lat. Najnowsze badania wskazują, że „mózg uczy się poprzez ruch”. Jak więc to zrobić efektywnie, gdy jednostka lekcyjna trwa 45 minut? W ciągu tygodnia jest to nawet 1500 minut w ławce szkolnej!

Uczęszczanie młodzieży do szkoły, z ich punktu widzenia, można sprowadzić do dwóch ogólnych celów:

1) to wyposażenie młodzieży w odpowiednią wiedzę, która będzie niezbędna w dorosłym życiu, ale i przydatna do rozpoczęcia kolejnego etapu edukacji;

2) to kształtowanie umiejętności społecznych oraz funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, zawiązywanie przyjaźni.

Sposobem na efektywną naukę powinno być korzystanie z metod, które będą przekazywać wiedzę w sposób nieszablonowy. Pedagodzy powinni prezentować młodzieży wachlarz możliwości, z których uczeń może skorzystać. Nie od dziś wiadomo, że uczniowie uczą się chętniej jeżeli są czymś zainteresowani. W ramach nauki z poszczególnych przedmiotów młodzież można podzielić na zespoły i w tych zespołach zachęcić ich do poszukiwań oryginalnych sposobów na pogłębianie wiedzy szkolnej, ale i na rozwój zainteresowań. Przygotowane przez grupy przedsięwzięcia edukacyjne warto prezentować na forum szkoły albo przed rodzicami, tak by wydarzenie nabrało odpowiedniej rangi.

Escape Room w sali szkolnej

Jednym z pomysłów na ciekawe przedsięwzięcie edukacyjne jest organizacja Escape Room’u.

Escape room to zabawa przeniesiona z gier on-line do świata rzeczywistego. Jest ona coraz bardziej popularna – w wielu miastach istnieje wiele punktów, gdzie można się udać na tego typu godzinną rozrywkę. Gra bardzo mocno angażuje intelekt, ale zazwyczaj jest stosunkowo droga (około 90 -100 zł dla 4 – 5 osób za 45 minut rozrywki). W łatwy sposób można ją jednak przygotować w sali szkolnej, przy użyciu prostych materiałów.

Wystarczy kilka elementów:

1. Wymyśl fabułę gry

Zadania w Escapie Roomie powinna wiązać spójna fabułuła. Uczestnicy mają wówczas możliwość większego zaangażowania się w grę i większą satysfakcję z rozwiązania złożonej, skomplikowanej zagadki. Fabuła może być związana z określoną postacią historyczną, wycinkiem wiedzy, określoną dziedziną matematyki.

2. Wymyśl zagadki

Zagadki powinny nie opierać się na wiedzy, ale na elementach logicznego myślenia. Uczestnicy muszą umieć wykorzystywać szczątkowe informacje i łączyć je w całość, a nie dysponować ogromnym zakresem wiedzy. Jeżeli tworzymi Escape Room o określonej tematyce, w czasie jego trwania powinni zdobywać wiedzę, na której zależy prowdzącym.

3. Przygotuj materiały

Dopiero rozwiązanie wszystkich zagadek powinno doprowadzić grupę do wspólnego sukcesu. Materiały powinny być dobrze sprawdzone, żeby uniknąć ewentualnych konfliktów, które mogą się pojawić w czasie rozwiązywania zagadek.

4. Graj

Możesz wykorzystać nasze materiały do przygotowania zajęć w oparciu o metodę Escape Room lub przyjechać z swoją klasą do naszych pokoi Matematycznego lub Informatycznego.

Pobierz materiały do przygotwania Escape Room w sali szkolnej

Centrum Dobrego Wychowania prowadzi obecnie rekrutację do programu Korona Polskiego Wychowania, w którym jednym z modułów programowych jest „Korona Innowacyjnej Nauki”. Celami tego modułu jest wspólne zdobywanie wiedzy, inspirowanie do indywidualnych osiągnięć naukowych. Program jest pewnego rodzaju konkursem i składa się z dwóch części:

Część I – realizowana przez całą klasę, polegająca na stosowaniu innowacyjnych metod, realizujących podstawę programową z określonego przedmiotu w danym semestrze.

Część II – indywidualna aktywność uczniów na Giełdzie Zadań. Uczeń zgłasza zadania dotyczące realizacji programu szkolnego z zakresu wybranych przedmiotów. Punkty są przyznawane za zgłaszanie oraz realizowanie pomysłów.

Program jest skierowany do starszych klas szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu – zapraszamy do rozmowy telefonicznej, wideokonferencji lub na spotkanie osobiste (do 50 km od Lublina).

Marta Szaro
marta.szaro@fsd.lublin.pl
tel. 663-498-658

Jeżeli chcesz, możesz również zostawić dane kontaktowe i czekać na kontakt z naszej strony.

Więcej informacji o programie Korona Polskiego Wychowania