Jak wzbudzić motywację młodzieży do nauki? [do pobrania: Escape Room w sali szkolnej]

Czas, który uczniowie spędzają w szkole trzeba wykorzystać jak najlepiej. Jest to okres najbardziej intensywnego rozwoju i kształtowania cech i nawyków na resztę lat. Najnowsze badania wskazują, że „mózg uczy się poprzez ruch”. Jak więc to zrobić efektywnie, gdy jednostka lekcyjna trwa 45 minut? W ciągu tygodnia jest to nawet 1500 minut w ławce szkolnej!

Uczęszczanie młodzieży do szkoły, z ich punktu widzenia, można sprowadzić do dwóch ogólnych celów:

1) to wyposażenie młodzieży w odpowiednią wiedzę, która będzie niezbędna w dorosłym życiu, ale i przydatna do rozpoczęcia kolejnego etapu edukacji;

2) to kształtowanie umiejętności społecznych oraz funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, zawiązywanie przyjaźni.

Sposobem na efektywną naukę powinno być korzystanie z metod, które będą przekazywać wiedzę w sposób nieszablonowy. Pedagodzy powinni prezentować młodzieży wachlarz możliwości, z których uczeń może skorzystać. Nie od dziś wiadomo, że uczniowie uczą się chętniej jeżeli są czymś zainteresowani. W ramach nauki z poszczególnych przedmiotów młodzież można podzielić na zespoły i w tych zespołach zachęcić ich do poszukiwań oryginalnych sposobów na pogłębianie wiedzy szkolnej, ale i na rozwój zainteresowań. Przygotowane przez grupy przedsięwzięcia edukacyjne warto prezentować na forum szkoły albo przed rodzicami, tak by wydarzenie nabrało odpowiedniej rangi.

Escape Room w sali szkolnej

Jednym z pomysłów na ciekawe przedsięwzięcie edukacyjne jest organizacja Escape Room’u.

Escape room to zabawa przeniesiona z gier on-line do świata rzeczywistego. Jest ona coraz bardziej popularna – w wielu miastach istnieje wiele punktów, gdzie można się udać na tego typu godzinną rozrywkę. Gra bardzo mocno angażuje intelekt, ale zazwyczaj jest stosunkowo droga (około 90 -100 zł dla 4 – 5 osób za 45 minut rozrywki). W łatwy sposób można ją jednak przygotować w sali szkolnej, przy użyciu prostych materiałów.

Wystarczy kilka elementów:

1. Wymyśl fabułę gry

Zadania w Escapie Roomie powinna wiązać spójna fabułuła. Uczestnicy mają wówczas możliwość większego zaangażowania się w grę i większą satysfakcję z rozwiązania złożonej, skomplikowanej zagadki. Fabuła może być związana z określoną postacią historyczną, wycinkiem wiedzy, określoną dziedziną matematyki.

2. Wymyśl zagadki

Zagadki powinny nie opierać się na wiedzy, ale na elementach logicznego myślenia. Uczestnicy muszą umieć wykorzystywać szczątkowe informacje i łączyć je w całość, a nie dysponować ogromnym zakresem wiedzy. Jeżeli tworzymi Escape Room o określonej tematyce, w czasie jego trwania powinni zdobywać wiedzę, na której zależy prowdzącym.

• Wciągająca praca z grupą? Spróbuj tego: Marker Współpracy

3. Przygotuj materiały

Dopiero rozwiązanie wszystkich zagadek powinno doprowadzić grupę do wspólnego sukcesu. Materiały powinny być dobrze sprawdzone, żeby uniknąć ewentualnych konfliktów, które mogą się pojawić w czasie rozwiązywania zagadek.

4. Graj

Możesz wykorzystać nasze materiały do przygotowania zajęć w oparciu o metodę Escape Room lub przyjechać z swoją klasą do naszych pokoi Matematycznego lub Informatycznego.

Pobierz materiały do przygotwania Escape Room w sali szkolnej

Centrum Dobrego Wychowania prowadzi obecnie rekrutację do programu Korona Polskiego Wychowania, w którym jednym z modułów programowych jest „Korona Innowacyjnej Nauki”. Celami tego modułu jest wspólne zdobywanie wiedzy, inspirowanie do indywidualnych osiągnięć naukowych. Program jest pewnego rodzaju konkursem i składa się z dwóch części:

Część I – realizowana przez całą klasę, polegająca na stosowaniu innowacyjnych metod, realizujących podstawę programową z określonego przedmiotu w danym semestrze.

Część II – indywidualna aktywność uczniów na Giełdzie Zadań. Uczeń zgłasza zadania dotyczące realizacji programu szkolnego z zakresu wybranych przedmiotów. Punkty są przyznawane za zgłaszanie oraz realizowanie pomysłów.

Program jest skierowany do starszych klas szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu – zapraszamy do rozmowy telefonicznej, wideokonferencji lub na spotkanie osobiste (do 50 km od Lublina).

Marta Szaro
marta.szaro@fsd.lublin.pl
tel. 663-498-658

Jeżeli chcesz, możesz również zostawić dane kontaktowe i czekać na kontakt z naszej strony.

Więcej informacji o programie Korona Polskiego Wychowania

Marta Szaro

Dyrektor Programu Korona Edukacji.
Psycholog. Psychoprofilaktyk. Animator.