Janusz Korczak a wspólnotowość i zaangażowanie

Janusz Korczak jest autorytetem dla wielu osób zajmujących się wychowaniem i pracą z dziećmi i młodzieżą. Przyjrzyjmy się bliżej temu jakie postawy kształtował wśród młodych osób, z którymi pracował.

"Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest."

Być może jest to jedno z najbardziej znanych zdań wypowiedzianych przez Starego Doktora, które na pewno w sposób pełny opisuje to, czym się w życiu zajmował i jakie postawy kształtował u dzieci. „Nie wolno…” brzmi jak imperatyw, to nie jest prośba, rada, czy wskazówka, ale jakby nakaz, ale nie zewnętrzny, w którymś ktoś mi coś nakazuje, ale wewnętrzny. Wewnętrzny nakaz do zmieniania zastanego świata, do poprawiania go. Znając pracę Korczaka i jego podejście do samowychowania możemy jeszcze dodać, że pierwszym „elementem” świata jaki mamy poprawiać jesteśmy my sami. Nie można nie iść za tym głosem. Nie mamy żadnego usprawiedliwienia, żeby nie wykorzystywać wszystkich naszych talentów do zmieniania świata. Nie mamy prawa do tego, żeby nie być zaangażowanymi. Czy my sami stawiamy sobie taki nakaz? Jeśli nie, to nie mamy prawa wymagać tego od innych.

"Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka."

Moglibyśmy sparafrazować: nie pytaj co kraj może zrobić dla Ciebie, ale co tym możesz zrobić dla kraju, dla swojej klasy, dla swojego sąsiada, dla swojej mamy. To stwierdzenie nie tylko implikuje postawę zaangażowania, ale również, a może przede wszystkim wspólnotowości, czyli troski o wspólnoty, w których żyjemy. Czy nie jest tak, że nam ludziom żyjącym w bardzo zindywidualizowanym, egocentrycznym i pluralistycznym społeczeństwie nieco brakuje? A może bardziej niż nieco? Podejmijmy wyzwanie i nie bójmy się mówić o tym innym, a zwłaszcza ludziom młodym. Przecież wszystkie badania dotyczące zadowolenia z życia pokazują, że jednym z jego gwarantów są dobre i trwałe więzi z innymi, a nie da się ich zbudować, bez ukształtowania postawy wspólnotowości.

Dlaczego o tym piszemy?
Bo na tym polega to, czym się zajmujemy i właśnie dlatego te dwa cytaty pojawiły się ostatnio na ścianach naszego Centrum i mamy nadzieję, że właśnie takie skojarzenia wywołują u wszystkich odwiedzających. Zapraszamy do objerzenia napisów i życia treściami, które niosą.