Kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie Scrabble w edukacji [do pobrania]

Scrable to bodajże najpopularniejsza gra słowna na świecie. Gra rozwija słownictwo, uczy ortografii i deklinacji. Grają w nią i młodzi i starzy na całym świecie. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie tej gry w edukacji, np. w czasie lekcji lub zajęć pozalekcyjnych.

Do niektórych zastosowań przy użyciu dla całej klasy będziemy potrzebować więcej niż jeden zestaw literek. Zapytajcie uczniów, może mają w domu mogą je przynieść.

1. Krzyżówka

Na pewno czasami prosicie uczniów o ułożenie krzyżówki z hasłem głównym i hasłami pomocniczymi, które związane są z omawianym tematem. Zamiast prosić uczniów o przygotowanie krzyżówki na kartkach możemy zaproponować zrobienie jej za pomocą scrabble.

2. Nauka ortografii

Z zestawu Scrable wyciągamy wszystkie „ó” i „ż”, a następnie prosimy uczniów o układnie słów: żółw, żółć, pokój, góry, itp. zobaczymy ilu z nich i tak ułoży te słowa.

3. Jak najwięcej słów

Klasę dzielimy na kilka drużyn i każda z nich dostaje 10 takich samych liter. Następnie prosimy o ułożenie z tych liter jak największej liczby słów. Każde słowo po ułożeniu zapisujemy lub fotografujemy. Wygrywa drużyna, która ułoży najwięcej.

• Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

ZOBACZ PODRĘCZNIK

4. Literki w kwadracie

Zadanie podobne do poprzedniego, z tym, że każda drużyna tym razem otrzymuje 36 literek i ich zadaniem jest ułożenie z nich kwadratu, w którym będzie poukrywana największa liczba słów.

5. Ciąg wyrazowy

Zespół uczniów losuje z woreczka 8 literek. Układa z nich wyraz lub dwa (lub więcej) ale tak, że ostatnia literka pierwszego wyrazu była pierwszą kolejnego. Następnie znowu losujemy 8 literek i dołączamy kolejne słowa ten sam sposób. Jeśli uda się Wam ułożyć w ten sposób wszystkie płytki jesteście mistrzami słownymi J.

6. Drużynowa gra

Klasę dzielimy na drużyny i każda z nich staje się jakby jednym graczem. Gramy wtedy zgodnie z normalnymi zasadami gry. Jeśli płytki z literkami są dla nas za małe, możemy zagrać na podłodze z użyciem literek wydrukowanych na papierze. Przygotowaliśmy je dla Was. Każda literka to mniej więcej kwadrat 10 x 10 cm wystarczy wydrukować, wyciąć i gramy. W tej wersji rozgrywki nie ogranicza nas wielkość planszy, mamy po prostu do dyspozycji całą podłogę.

Pobierz literki 10 x 10 cm

A Wy macie jakieś ciekawe pomysły na wykorzystanie Scrabble w edukacji. Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl

3 odpowiedzi do artykułu “Kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie Scrabble w edukacji [do pobrania]

1. Małgorzata

Dziękuję za inspirujące pomysły, wykorzystam na języku obcym. Dziekuje również za plik z literkami.

1. Michał Czakon Autor

W języku obcym też bardzo ciekawie można te pomysły wykorzystać. Dziękuję za miłe słowo.