Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Koło Ewaluacji – proste narzędzie do podsumowywania [do pobrania]

Każdą aktywność grupową (ale nie tylko grupową) warto podsumowywać, tak, żeby wyciągnąć z niej wnioski i następnym razem zrobić jeszcze lepiej. Dziś zapraszamy do zapoznania się z bardzo prostym narzędziem, który możemy wykorzystać do podsumowania lekcji i zajęć: Koło Ewaluacji.

 

Naszą aktywność możemy potraktować jako pewnego rodzaju całość. Żeby ta całość zadziałała musi składać się z różnych elementów, a skoro składa się z różnych elementów, to warto ewaluować nie tylko aktywność jako całość, ale także poszczególne elementy.

 

Koło Ewaluacji jest bardzo prostym narzędziem pozwalającym na ewaluację graficzną. Na kartce lub flipczarcie rysujemy koło, a następnie dzielmy je na liczbę części odpowiadającą liczbie elementów wydarzenia. Kiedy ewaluujemy lekcję lub szkolenie możemy np. przygotować takie koło:

kolo-zajecia

 

A kiedy chcemy porozmawiać na poważniejsze tematy możemy poddać ewaluacji całe nasze życie. Wtedy nasze koło ewaluacji możemy nazwać Kołem Życia i zaznaczyć na nim takie oto obszary:

kolo-zycia

 

  • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

    Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

     

 

Ewaluacja na taki kole wygląda w sposób następujący (do wyboru):

1) Stawiamy kropki, kółeczka lub inne znaki tym bliżej środka koła im bardziej dany element spełnił nasze oczekiwania (to świetnie sprawdza się w pracy z grupą, kiedy wszyscy członkowie grupy wypełniają jedno koło)

2) Rysujemy tzw. wykres radarowy i ew. zamalowujemy przestrzeń pod wykresem, w takim sposobie wypełniania i dalej nasz wykres przebiega od środka koła (im więcej przestrzeni jest pod wykresem), tym dany element oceniony jest wyżej (tego typu wypełnianie bardziej sprawdza się w pracy indywidulanej):

kolo

 

Oczywiście, w zależności od naszego celu możemy poszczególne elementy omówić na forum grupy lub w rozmowie indywidualnej.

 

Przygotowaliśmy dla Was arkusz Excel służący generowaniu takich kół i wydruku ich na kartkach A4.

– W pierwszej zakładce „Wpisywanie” należy wpisać liczbę obszarów koła. W naszym arkuszu można wprowadzić od 1 do 10 obszarów. Każdemu obszarowi nadajemy nazwę. Pamiętajcie, żeby liczba wpisanych nazw obszarów była równa liczbie obszarów, ponieważ w innym przypadku koło źle wygląda.

– Po wpisaniu drukujemy drugą zakładkę „Drukowanie”. Oczywiście można zmienić kolory, czcionki, itp.

Pobierz arkusz xlsx

 

Jeśli chcecie poczytać o innych sposobach podsumowywania zajęć i aktywności grupowych zapraszamy do lektury tego wpisu:

6 sposobów jak podsumować zajęcia grupowe [do pobrania]

 

Jak się Wam podoba takie narzędzie? Macie jakieś inne sposoby wykorzystywania? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Autor wpisu:

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *