Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Skecze ogniskowe – 7 pomysłów na urozmaicenie wspólnej zabawy

Prezentujemy 7 ciekawych propozycji ożywienia ogniska lub pogodnego wieczoru. Uwaga, niektóre skecze trzeba pokazywać na osobach, które znają się na żartach…

 

Matko umieram

Stoi matka. Wbiega syn i krzyczy „Matko, umieram!”. Matka odpowiada: „Synu nie umieraj, lekarza”. Syn pada i wchodzi lekarz, który mówi: „Nic tu po mnie, księdza”. Wchodzi ksiądz: „Nic po mnie grabarza”. Wchodzi grabarz i mierzy ciało syna. Nagle wpada reżyser i mówi, że tak tego się nie gra, że tak to się grało 20 lat temu, a teraz to trzeba inaczej, np. w stylu operowym, hip-hopowym, dzikiego zachodu, strasznie śmiesznie, bardzo powoli, po wojskowemu… A może ktoś z publiczności ma pomysł jak to się powinno grać…

 

Żyrafa

Potrzebujemy: koc, miotła, butelka wody

Wchodzi żyrafa (dwóch ludzi pod kocem, z wystającą miotłą z przodu). Treser objaśnia, że odwiedziło nas objazdowe zoo i właśnie chce pokazać kilka sztuczek z żyrafą. Prosi kogoś do pomocy. Trener prosi, żeby osoba chętna z publiczności położyła się na ziemi, a żyrafa wykonuje sztuczki: np. podnosi nogę nad głową ochotnika, chodzi do tyłu itp. W pewnym momencie żyrafa jednak nie wytrzymała i zrobiła siku na leżącą osobę (tylna osoba w żyrafie wylewa wodę z butelki, ale nie za dużo…)

 

Magiczna maszyna

Potrzebujemy: koc, wiaderko z wodą, kubeczek, buty i inne przedmioty po kilka sztuk

Dwie osoby trzymają koc, za którym jest niewidoczna trzecia. Konferansjer mówi, że to urządzenie to magiczna maszyna, która wyrzuca więcej niż się do niej wrzuci. Prosi kogoś z publiczności, żeby pomógł ją przetestować. Osoba testująca wrzuca tam buta. Osoba za koca wyrzuca kilka butów, podobnie np. z rolkami papieru toaletowego, patyczkami itp. W końcu konferansjer prosi, żeby nalać tam trochę wody z kubeczka. Osoba testująca to robi. Koc opada na ziemią, a za niego wylatuje wiaderko wody, wprost na niego.

 

  • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

    Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

     

 

Speaker radiowy

Potrzebujemy: gazeta lub fragment jakiegoś tekstu

Taki speaker powinien umieć naśladować wiele osób, musi, więc przeczytać fragment z gazety jak: bajkę, wyznanie miłości, nudny wykład, kazanie, małe dziecko, obcokrajowiec…

 

Magiczne ognisko

Potrzebujemy: substancje chemiczne wymienione niżej

Jest pewien sposób no podkoloryzowanie koloru płonienia ogniska. Wystarczy wrzucić tam trochę substancji chemicznych: płomień żółty – sól [NaCl], zielony – azotan baru [Ba(NO3)2] lub kwas borowy [H3BO3], czerwony – azotan litu [LiNO3], fioletowy – chlorek potasu [KCl]. Można również spowodować mały wybuch energicznie wrzucając do ogniska garść mąki.

 

Lewitacja

Potrzebujemy: duży koc lub plandeka, ławka

Wielki nas zaszczyt dziś spotkał, bo nawiedził nas znakomity mag i chciałby zademonstrować sztukę lewitacji. Prosi jednego ochotnika z publiczności. Oczywiście chętnych jest wiele, ale on wybiera osobę wcześniej umówioną i każe się jej położyć na ławce, koniecznie na plecach. Następnie mag (najlepiej wraz z pomocnikiem) nakrywają ochotnika plandeką, a ten w tym czasie obraca się na brzuch i ręce bierze pod siebie, tak by mógł się na nich i podnieść. Mag, lekko dotyka pleców ochotnika, a ten zaczyna lewitować (patrz rysunek). W górę i w dół. Następnie mag zdejmuje plandekę, ale w taki sposób, by ochotnik znów mógł obrócić się na plecy. Sztuczka efektowna, ale trzeba ją przećwiczyć.

 

Konkurs o 100 zł

Potrzebujemy: talerz z mąką, banknot 100 zł

Wodzirej zaprasza do rywalizacji o sto złotych dwie chętne osoby. Na środku, na krześle kładzie banknot. Osobom zawiązuje się oczy i kucają one na przeciwko siebie, mając krzesło między sobą. Wodzirej tłumaczy, że ich zadaniem jest przedmuchanie banknotu na stronę przeciwnika, a w tym czasie ktoś podmienia banknot na talerz z mąką. I teraz wystarczy już tylko powiedzieć: trzy, cztery, start!

 

A czy Wy macie jakieś ciekawe pomysy na pogodny wieczór przy ognisku. Zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Autor wpisu:

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *