SketchUp w edukacji – kilka pomysłów i inspiracji

SketchUp do darmowy program do tworzenia trójwymiarowych modeli przedmiotów, obiektów i budynków. Oczywiście wykorzystywany jest w edukacji wyższej na różnego rodzaju studiach inżynierskich (chociaż tam używa się bardziej zaawansowanych programów), ale możemy go wykorzystać również w szkole. Ogromna społeczność, która tworzy modele, sprawia, że w magazynie modeli znajdziemy bardzo dużo obiektów, które możemy wykorzystać w prawie każdym szkolnym przedmiocie.

magazyn

1. Poznawanie brył przestrzennych

Czy czasami tłumacząc uczniom jak wygląda bryła pitagorejska nie macie wrażenia, że nikt nie rozumie. Dopóki tego nie zobaczymy ciężko jest nam to sobie wyobrazić, a obrazki 2D nie zawsze do nas przemawiają. Dzięki modelom 3D możemy łatwiej wytłumaczyć co to jest dwudziestościan (i przy okazji poznać, jak to jest po angielsku, ponieważ w magazynie modeli lepiej wpisywać nazwy po angielsku: icosahedron), kopuła geodezyjna (kopuła Fullera, geodesic dome), czy nawet prosty czworościan (tetrahedron). Dzięki modelom możemy również zobaczyć jak się takie bryły tworzy.

64-sciany 20-scian

4-scianykopula geodezyjna

2. Poznawanie znanych obiektów historycznych i obecnych

Obiekty takie jak Akropol, Forum Romanum, wieża Eiffla, renesansowy galeon, czy Międzynarodową Stację Kosmiczną o wiele lepiej zapamiętamy, kiedy będziemy mogli ich doświadczyć z bliska, a nie tylko na zdjęciu. W magazynie Sketchupa znajdziecie budowle, obiekty i przedmioty z każdej epoki historycznej, od starożytności po współczesność.

forum-romanum akropol

3. Nauka geografii i astronomii

Czy wiecie, że Ziemia jest milion razy mniejsza niż Słońce (w Słońcu zmieściło by się milion planet wielkości Ziemi). Trudno to sobie wyobrazić, dlatego warto zobaczyć.

ziemia ziemia-2

4. Planowanie przedmiotów do zrobienia

Program możemy oczywiście wykorzystać również na zajęciach technicznych, do planowania obiektów, które chcemy stworzyć. My, na przykład, pracujemy obecnie z dzieciakami nad budową takiego oto wozu na zabawki animacyjne z sprzętem nagłośnieniowym, oświetleniem LED, zasilanego energią solarną:

woz6 woz5 woz4 woz3 woz2 woz1

oraz takiej dużej pomocy dydaktycznej do nauki tabliczki mnożenia

tabliczka-mnozenia-1

tabliczka-mnozenia-2

a w odległych planach chcemy również zbudować taki wieloosobowy rower klasowy (znacie może kogoś, kto potrafi coś takiego zrobić?)

Wielki-Rower-06 Wielki-Rower-05 Wielki-Rower-04 Wielki-Rower-03 Wielki-Rower-02 Wielki-Rower-01

5. Wirtualne spacery

Modelowanie 3D to również możliwość wirtualnych spacerów po różnych obiektach. Zapraszamy Was na spacer po Centrum Dobrego Wychowania.

Pobierz model (skp)

cdw-2  cdw-1 cdw-3

A poza tym takie modelowanie trzy rozwija wyobraźnię, kreatywność, orientacje w przestrzeni i uczy planowania. Czy macie jakieś inne ciekawe pomysły na wykorzystanie modeli 3D w edukacji? Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.