Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Zadania na myślenie

Dobrym ćwiczeniem na budowanie zespołu oraz wyłonienie predyspozycji liderskich jest przydzielenie zespołowi zadania, które musi wspólnie rozwiązać niezależnie od innych zespołów i nie ma znaczenia, który zespół rozwiąże je pierwszy. Zadania muszą być relatywnie trudne. Po ich rozwiązaniu można podsumować zadania w kontekście ról, jakie przyjmowali członkowie zespołów.

Przykładowe zadania to:

– Zbudujcie most na przestrzeni 30 centymetrów (z kartek papieru, kleju biurowego, taśmy klejącej, długopis) tak, żeby stanęła na nim butelka z wodą. Żaden pojedynczy element mostu nie może być dłuży niż 30 cm.

– Każdy z członków zespołu musi złapać 3-metrowy odcinek sznurka obydwoma rękami, a następnie trzeba zawiązać węzeł bez puszczania sznurka.

– Zadanie Dunckera: za pomocą zapałek i pudełka pinezek przymocuj świeczkę do tablicy korkowej, tak, żeby można było ją zapalić.

– Wymyślanie nietypowych zastosowań przedmiotów: np. rozbiliście się na bezludnej wyspie ze skrzynią żarówek, co możecie zrobić?

– Ułożenie z siebie różnych urządzeń mechanicznych (np. maszyna do szycia, komputer, samochód) tak, żeby pozostałe zespoły odgadły co to jest.

graf1 graf2 graf3 graf4 graf5
10 – 30 min.

materiały w zależności od zadania

średnie tempo wiek > 12
zespoły po ok. 6 osób
miejsce bez znaczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *