Wyścigi rzędów to bardzo prosta, a jednocześnie angażująca i wesoła zabawa ruchowa, którą możemy wykorzystać nawet jeśli pracujemy z bardzo dużą grupą (np. kilka klas lub wszyscy uczestnicy kolonii).
Całą grupę dzielimy na 4-8 drużyn po maksymalnie 10 osób. Uczestnicy ustawiają się w rzędach jeden za drugim, tak, że pierwsza osoba z zespołu stoi na linii startu. Naprzeciwko każdej drużyny, w odległości ok. 10-15 metrów, ustawiamy pachołek, którego ominięcie będzie zadaniem każdego członka drużyny przy wykonywaniu zadania.
Wyścig wygląda tak, że zawodnicy z danej drużyny biegną pojedynczo (chyba, że zadamy im inne zadanie) i kolejna osoba wyrusza dopiero po powrocie poprzedniej i ew. przekazaniu jej przedmiotów do wykonania zadnia. Daną konkurencję wygrywa zespół, który jako pierwszy ukończy zadanie. Jeśli nie da się podzielić grupy na równe zespoły, wtedy jedna osoba w mniej licznym zespole wykonuje dane zadanie dwa razy – tak, żeby w każdej drużynie liczba wykonań była taka sama. Najlepiej, żeby za każdym razem była to inna osoba.
Jeśli dana konkurencja wymaga określonych gadżetów pamiętajmy, że powinniśmy przygotować je dla każdego zespołu.
Pomysły na konkurencje:
Z nietypowym przenoszeniem przedmiotów
1. Przeniesienie jajka na łyżce.
2. Podnoszenie kapsli z tacy i przeniesienie ich w grubych rękawicach (np. kucharskich).
3. Przeniesienie ziarenka grochu zassanego za pomocą słomki (dobrze naszykować słomkę dla każdego uczestnika).
4. Przeniesienie ziarenka grochu za pomocą płaczek do ryżu.
5. Przeniesienie ołówka lub długopisu (w wersji trudniejszej – szklanej kulki) za pomocą trzymanych w obu rękach dwóch ołówków lub długopisów.
6. Przeniesienie kartki papieru lub arkusza z gazety za pomocą dwóch patyków trzymanych w obu rękach.
7. Przeniesienie piórka na talerzyku. Nie wolno dotykać piórka.
8. Przeniesienie ziemniaka na talerzu trzymanym na głowie – wolno dotykać tylko talerz.
9. Bieg kelnerów: przeniesienie jajka lub piłeczki na talerzu lub tacy trzymanej w jednej ręce (jak kelner).
10. Przedmuchanie piórka za pomocą gazety (w wersji łatwiejszej odbijanie balona na trasie biegu).
11. Przeniesienie wieszaku na ubrania niesionego za pomocą kija od miotły.
Wykonywane w parach
12. Przeniesienie ziemniaka trzymanego pomiędzy czołami (można użyć pomarańczy).
13. Bieg w parach stojących tyłem do siebie i „zaplątanych” razem za łokcie.
14. Trójnożny wyścig w parach - czyli dwie osoby mają związane ze sobą po jednej nodze lub też czworonożny, kiedy to biegną razem trzy osoby i środkowa z nich ma przywiązaną swoją prawą nogę do lewej nogi osoby po prawej i swoją lewą nogę do prawej nogi osoby po lewej.
Wykonywane całym zespołem jednocześnie
15. Przejście trasy z trzymaniem osoby z przodu za kostki.
16. Bieg całego zespołu, który jednocześnie trzyma jedną kartkę papieru lub fragment papierowej serpentyny (w wersji łatwiejszej - fragment sznurka). Oczywiście kartka lub serpentyna nie mogą się podrzeć.
17. Przejście trasy kucając z trzymaniem rąk na barkach osoby z przodu.
18. Zespół rozstawia się na całej trasie i za zadanie ma przekazywać sobie drobne przedmioty z punktu startu (gdzie stoi miska z nimi) do pachołka (gdzie stoi druga miska). Przedmioty mają być podawane pojedynczo i każdy przedmiot musi być przekazany przez każdą osobę. Do realizacji tej konkurencji można wykorzystać przedmioty takie jak: temperówki, guziki, naparstki, gumki do ścierania, ziarenka grochu, fasoli, monety, spinacze itp.
Z wodą – kiedy jest bardzo ciepło
19. Przy pachołku ustawiamy miskę z wodą, w której pływają jabłka w liczbie równej liczbie członków zespołów. Zadanie polega na podbiegnięciu do miski i wyłowieniu z niej jabłka tylko za pomocą ust – nie wolno używać dłoni, a następnie powrocie do zespołu. Wyłowione jabłko można zjeść.
20. Balonowy wyścig. Do tej konkurencji potrzebujemy dwóch ręczników dla każdej drużyny i balonów wypełnionych wodą w liczbie mniej więcej członków drużyny. Dwie osoby z zespołu trzymają ręcznik za krótsze boki niosąc na nim balon z wodą. Kiedy ominął pachołek i dojdą do wniosku, że są w stanie dorzucić balon do swojej drużyny – robią to za pomocą ręcznika. Kolejne dwie osoby trzymając drugi ręcznik, łapią w niego lecący balon. Jeśli balon się rozwali, to drużyna jest mokra, ale szczęśliwa – wtedy bierze się kolejny balon.
Inne
21. Przetoczenie cytryny, pomarańczy lub ziemniaka za pomocą łyżeczki do herbaty. To zadanie może być trudne, kiedy bawimy się na trawie – będzie prostsze np. na sali gimnastycznej.
22. Przy pachołkach szykujemy skarpetki wypełnione różnymi skarbami: naparstkami, ziarenkami fasoli i grochu, temperówkami, kapslami, monetami, kamyczkami, spinaczami itp. Drużyny otrzymują listę przedmiotów, które mają odnaleźć w określonej kolejności. Każda osoba biegnie do pachołka i wyciąga ze skarpety poszukiwany przedmiot, wyczuwając jego kształt tylko dłońmi (nie można wysypywać przedmiotów).
23. Wyścig na miotłach. Zawodnicy drużyny pokonują trasę trzymając miotłę pomiędzy nogami.
24. Każdy członek zespołu musi być przeniesiony na trasie biegu, niezależnie od tego, kto go przenosi. Przez rozpoczęciem wyścigu warto dać zespołom czas na ustalenie strategii, np. lżejsze osoby przenosimy „na barana”, a cięższe na „krzesełku” zrobionym przez dwie osoby ze swoich rąk.
25. Spacer w kartonowych pudełkach. Każda drużyna ma do dyspozycji 2 pudełka, w które zawodnicy wkładają nogi i pokonują trasę – najlepiej użyć dosyć wysokich pudełek, tak, żeby nie spadały z nóg.
Zobacz także:
- 25 najbardziej przydatnych zabaw z chustą animacyjną
- Zabawy i animacje ruchowe spisane w naszej Strefie Wiedzy
- Księga Szyfrów, czyli zbiór zabaw z szyframi [do pobrania]
- Wakacyjne Vademecum + przepis na udane wakacje [do pobrania]
- 99 pomysłów na godzinę wychowawczą – pakiet programów i metod [w sklepie]
Jak podobają się Wam te pomysły na konkurencje? Czy macie jakieś inne nietypowe pomysły? Zapraszam do podzielenia się pomysłami w komentarzach.
Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.