Początki pracy z grupą bywają trudne. Trzeba się wzajemnie poznać i stworzyć Możemy w tym celu wykorzystać własnoręcznie wykonane proste gadżety, które uprzyjemnią nam pierwszy kontakt z grupą. Przedstawiamy nasze 3 pomysły na lodołamaczowe gadżety, które możesz zrobić samodzielnie.
1. Lodołamaczowa kostka
Z kartoniku wykonujesz sześcian. Na każdej ścianie piszesz inne pytanie w stylu: jaka jest Twoja ulubiona… książka, muzyka, hobby itp. Zabawa z użyciem tej kostki polega na tym, że każda osoba w grupie rzuca kostką i odpowiada na pytanie, które wypadło. Do tego ćwiczenia możemy użyć również zwykłej kostki i każdemu numerowi przypisać pytanie lub użyć specjalnie przygotowanej prezentacji losującej pytania.
2. Lodołamaczowy zegar
Dla każdego uczestnika przygotowujemy kartkę z tarczą zegara. Będą potrzebne również długopisy. Przy każdej godzinie na zegarze napisana jest inna charakterystyka, pod względem różne osoby mogą być do siebie podobne, np. hobby, wzrost, ulubiona muzyka, ulubiona książka, ulubiony przedmiot w szkole (poza kanapką oczywiście) itp. Następnie każdy uczestnik poszukuje dla każdej godziny (czyli charakterystyki) osoby, która ma taką samą daną charakterystykę, zapisując jej imię przy godzinie. W drugiej części ćwiczenia prowadzący oznajmia, że o to wybiła godzina pierwsza i spotykamy się z osobą, której imię zapisaliśmy przy tej godzinie. Rozmawiamy wtedy na temat zadany przez prowadzącego, np. „co lubię robić?”. Po ok. 2-3 minutach prowadzący oznajmia, że o to wybiła godzina druga i znów rozmawiamy z osobą z tej godziny. I tak dalej… W celu ogłaszania zmiany partnera do rozmowy (czyli oznajmianiu, którą w naszej zabawie mamy godzinę) możemy użyć również specjalnie przygotowanej prezentacji.
3. Lodołamaczowe Bingo
Każdy uczestnik otrzymuje plansze z 25 polami (5 x 5), na których zapisane są różne właściwości jakimi mogą charakteryzować się ludzie (np. „jest leworęczny”, „lubi sport”, „nie używa cukru” itp.). Następnie chodzimy swobodnie po sali i szukamy osób, które spełniają poszczególne kryteria zapisując ich imiona w polach z poszczególnymi charakterystykami - kto znajdzie najwięcej w określonym czasie - wygrywa.
Jeśli mamy więcej czasu możemy przygotować karty, na których charakterystyki będą w innej kolejności i wtedy możemy zastosować zasady gry w bingo, czyli osoba, która jako pierwsza zbierze rząd, kolumnę lub ukos, krzyczy głośno „BINGO”. Przygotowywanie różnych kart dla każdej osoby jest pracochłonne, dlatego opracowaliśmy dla Was specjalny arkusz Excel, który sam generuje nam określoną liczbę plansz do bingo (maksymalnie 30 na raz) z podanych przez nas 25 zdań. Arkusz ten możemy wykorzystać do generowania plansz bingo 5 x 5 o dowolnej treści.
Jeśli nie macie czasu przygotowywać tych gadżetów zrobiliśmy to już dla Was - zobaczcie w naszym sklepie.
Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.