Bohaterowie Niezłomni 2021 – 6 filmików o bohaterach powstania antykomunistycznego [video]

Zapraszamy do wykorzystania w Waszych działaniach edukacyjnych 6 filmików stworzonych przez młodzież na konkurs Bohaterowie Niezłomni 2021. Filmiki przybliżają postacie 6 bohaterów powstania antykomunistycznego. Każdy z filmików kończy się zagadką, którą możecie zadać Waszym uczniom.

1. Marian Bernaciak ps. „Orlik”

2. Antoni Olechnowicz ps. „Meteor”

3. Władysław Łukasiuk ps. „Młot”

4. Tadeusz Pelak ps. „Junak”

5. Zdzisław Broński ps. „Uskok”

6. Danuta Siedzik ps. „Inka”

Link do playlisty

POKAŻ ODPOWIEDZI

1. Ilu więźniów Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Puławach odbił oddział majora Mariana Bernaciaka 24 kwietnia 1945 r.?

Odpowiedź: 107

2. Gdzie urodził się Antoni Olechnowicz? Podaj nazwę miejscowości.

Odpowiedź: Marguciszki

3. Kto dowodził w bitwie w Miodusach Pokrzywnych 18 sierpnia 1945 r., w której brał udział także Władysław Łukasiuk? Podaj imię i nazwisko dowódcy szwadronu.

Odpowiedź: Por. Zygmunt Błażejewicz

4. W jakim mieście Urząd Bezpieczeństwa aresztował Tadeusza Pelaka 16 września 1947 r.?

Odpowiedź: W Nysie

5. Kiedy Zdzisław Broński z rozkazu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj został awansowany do stopnia porucznika czasu wojny? Podaj dokładną datę.

Odpowiedź: 1 czerwca 1945 r.

6. Jak miała na imię siostra Danuty Siedzikówny, która razem z Inką w grudniu 1943 r. złożyła przysięgę AK?

Odpowiedź: Wiesława

URYJ ODPOWIEDZI

Jak się Wam podoba taka metoda dydaktyczna? Może macie jakieś pomysły na jej wykorzystanie w swoich działaniach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Obrony Narodowej.