Bohaterowie Niezłomni – filmiki z zagadkami historycznymi [video]

Nie tak dawno zapraszaliśmy Was do udziału w konkursie historycznym dla uczniów dotyczącym uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych walczących z okupantami w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej. Dziś zapraszamy do obejrzenia wszystkich filmików, które młodzież przygotowała w ramach tego konkursu. Filmiki możecie wykorzystać w czasie Waszych lekcji i zajęć.

Młodzież przygotowała filmiki o następujących postaciach:

1. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” – pułkownik, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN

2. Józef Franczak ps. „Lalek”- sierżant z oddziału „Uskoka”, ostatni z Żołnierzy Niezłomnych

3. Kazimierz Tumidajski ps. „Marcin”– dowódca Okręgu Lubelskiego AK

4. Edward Taraszkiewicz ps. „Żelazny”– dowódca lotnych oddziałów partyzanckich Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość działający na ziemi chełmsko-włodawskiej

5. Stanisław Łukasik ps. „Ryś” - kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Związku Czynu Zbrojnego, Armii Krajowej, w okresie powojennym członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

6. Zdzisław Broński ps. „Uskok” – podoficer rezerwy Wojska Polskiego, członek Polskiej Organizacji Zbrojnej i Armii Krajowej, dowódca oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia WIN na Lubelszczyźnie

Każdy z filmików zakończony jest pytaniem, dlatego możecie wykorzystać je jako bardzo ciekawy materiał np. w realizacji angażujących teletrurniejów:

Klasowy Teleturniej – angażująca powtórka wiedzy

Oto filmiki przygotowane przez młodzież:

1. Hieronim Dekutowski

2. Józef Franczak

3. Kazimierz Tumidajski

4. Edward Taraszkiewicz

5. Stanisław Łukasik

6. Zdzisław Broński

Link do playlisty

POKAŻ ODPOWIEDZI

Odpowiedzi:

1. Hieronim Dekutowski od premiera Stanisława Mikołajczyka w roku 1941 na zakończenie Szkoły Podchorążych Piechoty otrzymał kordzik oficerski.

2. Józef Franczak ukończył Szkołę Podoficerską w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu.

3. Uroczysty pogrzeb generała Kazimierza Tumidajskiego na cmentarzu wojskowym w Lublinie odbył się 14 września 1991 r.

4. Leon Taraszkiewicz urodził się 13 maja 1925 roku w Duisburgu.

5. Stanisław Łukasik podczas zatrzymania przez NKWD w Lublinie wyskoczył z drugiego piętra.

6. Zdzisława Brońskiego Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczył Prezydent Lech Kaczyński.

URYJ ODPOWIEDZI

Jak podobają się Wam filmiki? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Obrony Narodowej.