Gra „Polsko! Chcę Cię poznawać! Bajki i Legendy” [do pobrania]

Zapraszamy do pobrania gry dydaktycznej, przygotowanej z myślą o budowaniu więzi kulturowej z Polską wśród najmłodszych. Grę opracowana została jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli polskich nauczających w języku polskim poza granicami, ale z powodzeniem może być wykorzystywana również w kraju, a także przez rodziców do zabawy z maluchami.

Gra przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci w wieku 3-7 lat i powstała na podstawie naszej gry skierowanej do młodzieży i dorosłych. Grę „Polsko! Chcę Cię Poznawać” możecie pobrać tutaj:

Polsko! Chcę Cię Poznawać! – gra dydaktyczna przekazująca wiedzę o Polsce [do pobrania]

A tutaj znajdują się przygotowane na jej podstawie prezentacje multimedialne, które możecie wykorzystywać do realizacji quizów i teleturniejów wiedzy o Polsce.

Polskie Postacie – quiz historyczno-literacki [do pobrania]

Gra „Polsko! Chcę Cię poznawać! Bajki i Legendy” powstała w związku z realizacją programu edukacyjnego skierowanego do Polaków zamieszkałych poza granicami kraju. Jest to propozycja aktywnego przekazania wiedzy o języku polskim, a także najbardziej znanych polskich bajkach i legendach. Gra skierowana jest do osób rozpoczynających naukę języka polskiego, uczniów i nauczycieli, a także rodziców kształcących samodzielnie swoje dzieci. Może być traktowana jako materiał uzupełniający i urozmaicający zajęcia edukacyjne. Gra przekazuje ciekawostki z wielu dziedzin m.in. historii, geografii i kultury polskiej, dostarczane poprzez zaznajomienie ucznia z najpiękniejszymi polskimi legendami i bajkami.

Główna idea gry polega na tym, że uczniowie poznają informacje o Polsce w aktywizujący sposób. Nauka miesza się z dobrą zabawą, zabawa z nauką. Jest to najlepszy sposób, by zmotywować dzieci do dalszego zdobywania wiedzy. Każda Karta Wiedzy przekazuje mały fragment wiedzy, który można w czasie lekcji rozwijać i pogłębiać.

Sposobów na wykorzystanie gry jest niezliczona ilość. Karty Wiedzy można łączyć w grupy lub korzystać z nich indywidualnie. Instrukcja do gry proponuje kilka wariantów, można wybrać sposób najbardziej odpowiadający bądź wymyślić własny. Z Kart Wiedzy mogą korzystać dzieci już w wieku 3 lat, oglądając i słuchając opowieści. Przedstawione w instrukcji konkurencje przeznaczone są dla dzieci starszych. Nauczyciel sam dobiera konkurencje do poziomu zaawansowania grupy.

Gra zawiera 64 karty pogrupowane są następujące kategorie:

- Magiczny przedmiot

- Dobranocka

- Bajki i wiersze

- Zwierzęta i stwory

- Legendy

Pobierz instrukcję gry

Pobierz spis kart

Pobierz karty do gry

Twócami kart do gry są nauczyciele z Szkoły Polskiej w Barcelonie. Dziękujemy za ich ogromny wkład w jej przygotowanie!