Jak ciekawie mówić o rodzinie? – pobierz scenariusze lekcji laureatów konkursu dla nauczycieli i uczniów [do pobrania]

Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo w ramach programu Po Pierwsze Rodzina finansowanego ze środków MRiPS zrealizowała konkurs dla nauczycieli oraz klas dotyczący działań prorodzinnych w szkołach. Zapraszamy do pobrania pomysłów na scenariusze lekcji nadesłanych jako odpowiedź na ten konkurs.

Konkurs jest częścią projektu Edukacja dla Rodziny - wzmocnienie roli szkół w rzeczywistym przygotowaniu młodzieży do życia w rodzinach. W ramach projektu odbyły się już szkolenia online dla nauczycieli dotyczące budowania pozytywnego wizerunku rodziny wśród uczniów.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach:

1. Pomysł na lekcję prorodzinną – dla nauczycieli, których zadaniem konkursowym było przesłanie konspektu lekcji, wraz z ew. materiałami (np. kartami pracy lub prezentacją). Pomysł na lekcje mógł dotyczyć np. godziny wychowawczej, ale także np. lekcji wpisującej się w inne przedmioty szkolne (np. wizerunki rodziny w literaturze w ramach j. polskiego, rodzinne planowanie budżetu domowego w ramach matematyki, pomysły na rodzinne sadzenie roślin w ramach biologii itp.)

2. Realizacja wydarzenia prorodzinnego – dla klas (tj. uczniowie i nauczyciel wychowawca). W ramach tej kategorii cała klasa szkolna, pod okiem wychowawcy, miała za zadanie przygotować i zrealizować wydarzenie edukacyjne na rzecz swojej społeczności szkolnej, które promowało pozytywny wizerunek.

Jury konkursowe brało pod uwagę:

- skuteczność i efektywność pomysłu, tzn. czy dane działanie rzeczywiście przekłada się na promowanie pozytywnego wizerunku rodziny w klasie lub środowisku szkolnym

- atrakcyjność pomysłu

- poziom zaangażowania wszystkich uczniów

Jako podsumowanie konkursu powstała broszura, w której zebraliśmy prace laureatów obydwu kategorii konkursowych. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was źródło inspiracji do realizacji zagadnień związanych z tematyką rodziny podczas Waszych lekcji i działań wychowawczych w szkołach.

Projekt Edukacja dla Rodziny - wzmocnienie roli szkół w rzeczywistym przygotowaniu młodzieży do życia w rodzinach finansowany jest ze środków budżetu państwa w ramach Otwartego Konkursu ofert w zakresie promocji rodziny "Po Pierwsze Rodzina!" na rok 2021. Wartość dofinansowania: 68 710,00 zł Całkowita wartość projektu: 68 710,00 zł