Jak wyszukiwać gry, zabawy i animacje w naszej Strefie Wiedzy

Na naszej stronie zebraliśmy ponad 120 różnych gier, zabaw i animacji, które możecie wykorzystywać w swojej pracy z grupą. Większość z nich (jeśli nawet nie wszystkie) miałem okazję chociaż raz przetestować. Przygotowałem dla Was ten wpis, żeby ułatwić Wam ich wyszukiwanie.

Na początku zapraszam – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – do zapisu na nasz darmowy kurs mailowy dotyczący pracy z grupą i klasą. Od razu po zapisie można pobrać książeczkę pdf, w której zebrane są wszystkie zabawy i animacje z Strefy Wiedzy. Nie zawsze mamy szybki dostęp do Internetu i taka wydrukowana książeczka zawsze przyda się pod ręką.

Czasami jednak, zwłaszcza, kiedy przygotowujemy zajęcia, lepiej posłużyć się wyszukiwaniem na stronie. Gry, zabawy i animacje pogrupowane są w kategorie w zależności od głownego celu danej aktywności oraz opisane etykietami (tagami), które dotyczą takich spraw jak: czas trwania, potrzebne materiały, tempo, wiek i liczba uczestników, miejsce i okoliczności. Dzięki etykietom łatwiej jest nam znaleźć aktywność dostosowaną do naszych potrzeb.

Ponadto każda aktywność opisana jest z użyciem 5 elementów:

graf1 graf2 graf3 graf4 graf5
czas trwania potrzebne materiały tempo wiek i liczba uczestników miejsce i okoliczności

- Czas trwania aktywności podany jest bez przygotowania.

- Tempo: wolne, średnie, szybkie, bardzo szybkie lub zmienne.

- Najczęściej podany jest minimalny wiek uczestników natomiast w zależności od specyfiki aktywności podana jest minimalna, maksymalna lub przybliżona liczba uczestników.

- Miejsce i okoliczności dotyczą specyfiki miejsca realizacji aktywności lub okoliczności (np. po ciemku). Najczęściej nie ma to znaczenia, ponieważ większość zabaw możemy realizować zarówno w sali jak i na zewnątrz.

Wyszukiwanie wg kategori gier, zabaw i animacji:

Zapoznanie grupy

Integracja grupy

Budowanie zaufania

Budowanie zespołu

Zabawy i animacje komunikacyjne

Gry i zabawy liderskie

Zabawy na myślenie

Zabawy i animacje energetyzujace

Zabawy i animacje ruchowe

Gry i zabawy terenowe

Zabawy i animacje taneczne

Zabawy i animacje teatralne

Animacje językowe

Zabawy i animacje przedszkolne

Zabawy i animacje z chustą

Wyszukiwanie wg etykiet opisowych (tagów)

Etykiety dotyczą następujących spraw:

- czasu trwania aktywności

- potrzebnych materiałów

- tempa aktywności

- liczby osób

- miejsca

- okoliczności

Wielkość tagu uzależniona jest od liczby gier, zabaw i animacji nim opisanych. Te same tagi znajdziecie również w menu bocznym na każdej podstronie Strefy Wiedzy.

• Tagi

•

Zapraszam Was również do lektury tego wpisu, gdzie podaje 6 porad pomocnych przy planowaniu wykorzystania gier, zabaw i animacji oraz listę ekwipunku, które przyda się każdemu animatorowi:

6 porad dotyczących planowania i prowadzenia gier, zabaw i animacji. Ekwipunek animatora

Jeśli macie jakieś uwagi dotyczące gier, zabaw i animacji zebranych w naszej Strefie Wiedzy, zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.