Jak zbudować proste indiańskie tipi

Z dziećmi czas zawsze warto spędzać. Przedstawiamy ciekawy pomysł na wspólne dzieło do wykonania w czasie popołudnia. Razem zbudujmy indiańskie tipi.

Czego będziemy potrzebowali:

- materiał w rozmiarze 2 x 4 m. Możemy w tym celu wykorzystać stare zszyte prześcieradła lub plandekę, którą możemy kupić w każdym markecie

- co najmniej 8 tyczek o długości co najmniej 2,30 m - możemy wykorzystać bardzo lekkie tyczki bambusowe, które kupimy w każdym markecie

- ok. 30 metrów sznurka

- igła i nitka w kolorze naszego materiału

Jak to robimy?

1. Kawałek materiału o wymiarach 400 cm x 200 cm składamy na pół.

2. Za pomocą ołówka na sznurku rysujemy łuk odpowiadający ćwierci okręgu o promieniu 200 cm.

3. Wycinamy i możemy ewentualnie obszyć obcięte krawędzie.

4. Na ziemi rysujemy okrąg o promieniu 100 cm.

5. Na okręgu umieszczamy tyczki. Zaczynamy od dwóch i związujemy je u góry zostawiając dużo sznurka. Następnie kolejne dwa i tak dalej. Mniej więcej w połowie odległości od ziemi do górnego wiązania możemy przymocować sznurek wzmacniający, który owijamy kilka razy wokół każdej tyczki.

6. Po umieszczaniu i wszystkich tyczek zakładamy materiał i zszywamy go z przodu od góry zostawiając ok. 50 cm na wejście.

7. Tipi właściwie gotowe, jeśli chcemy, możemy jeszcze wyciąć i obszyć wejście w kształcie okręgu.

Oczywiście jeśli mamy mniej materiału możemy zrobić mniejsze tipi, ale pamiętajmy, że:

średnica tipi przy ziemi = promień półkola z materiału do obłożenia tipi = minimalna wysokość tyczki (choć lepiej wykorzystać tyczki 20-30 cm wyższe)

Także z materiału musimy mieć prostokąt o wymiarach co najmniej: średnica tipi x dwie średnice tipi.