Jak Uczyć SkutecznościJak Uczyć Skuteczności
Siebie i innych

Podręcznik osobistej skuteczności, z wiedzą, którą powinniśmy poznać jeszcze w szkole.

Dowiedz się jak uczyć siebie i innych doprowadzania spraw do końca i czerpania z tego prawdziwej satysfakcji.

Ponad 500 stron praktycznej wiedzy i gotowych metod o tym, jak uczyć siebie i innych 4 filarów skuteczności: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ

Książkę możesz kupić tylko na tej stronie. Nie ma jej w księgarniach.

O czym jest ta książka?

Czy dotyczy Ciebie któraś z poniższych spraw:

- Chcesz doprowadzać swoje sprawy do końca, ale czasami nie wiesz jak się za to zabrać lub po prostu nie masz czasu?

- Chcesz wychować dzieci tak, żeby radziły sobie z wyzwaniami życia?

- Chcesz być skutecznym nauczycielem i wychowawcą i realizować edukację, która ma sens?

- Chcesz zapalać ludzi wokół Ciebie do zaangażowanej nauki, pracy i doprowadzania spraw do końca?

- Chcesz uczyć siebie i innych myślenia?

- Chcesz się lepiej dogadywać z ludźmi wokół Ciebie?

- Chcesz być bardziej aktywny i wytrwały?

Jeśli tak, to czytaj dalej.

 

Od ponad 10 lat pracuję w organizacji pozarządowej zajmującej się edukacją i wychowaniem. Mając kontakt z nauczycielami, dyrektorami, wychowawcami, rodzicami, pracodawcami, a przede wszystkim bezpośrednio z dziećmi i młodzieżą, jedną z najważniejszych rzeczy, które zauważam, jest fakt, że tak naprawdę bardzo duża liczba osób zajmujących się szeroko rozumianą edukacją, do końca nie interesuje się zagadnieniem dobrego przygotowania dzieci i młodzieży do dorosłego życia. Każdy zajmuje się swoim wycinkiem rzeczywistości, jakby trochę zapominając o całościowym rozwoju człowieka. Oczywiście nie możemy tutaj nikogo obwiniać i oskarżać o to, że ktoś źle robi swoją pracę. Tak po prostu skonstruowany jest nasz system edukacyjny.

 

W związku z tym, jeśli miałeś szczęście i Twoi rodzice (lub ktoś inny) nauczyli Cię myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości, to masz ogromne szczęście i możesz realizować swoje cele jednocześnie dobrze żyjąc z innymi.

 

Jeśli jednak Twoi rodzice nie mieli czasu lub po prostu nie wiedzieli jak to mają zrobić i nie trafiłeś w swoim życiu na kogoś innego, kto mógłby Cię tego nauczyć, to prawdopodobnie, uczenie się skutecznego realizowania swoich zamierzeń było lub jest dla Ciebie trudniejsze.

 

A przecież kwestia skuteczności to nie tylko osobista sprawa każdego z nas, ale to także kwestia całego społeczeństwa, które potrafi dobrze ze sobą współżyć i budować dobrobyt.

 

Zdaje sobie jednak sprawę, że to nie jest łatwe, przecież wszyscy jesteśmy zapracowani, nie mamy czasu, mamy na głowie całe mnóstwo spraw i zmartwień i jeszcze mamy innych uczyć skuteczności? Może mamy nawet problem z osobistym doprowadzaniem swoich spraw do końca, a mamy uczyć tego innych? Właśnie dlatego postanowiłem prowadzić bloga JakDzialacSkutecznie.pl i stworzyć podręcznik, który zbierze nie tylko podstawową wiedzę, która pozwala dorosłemu lub wkraczającemu w dorosłość człowiekowi na dobre funkcjonowanie w życiu, ale także szeroki przekrój zagadnień sprawiających, że nasze życie jest nie tylko skuteczne, ale pełne, wartościowe i dające satysfakcję.

 

Mam nadzieję, że ta książka pomoże Ci osobiście w doprowadzaniu Twoich spraw do końca, ale także pozwoli Ci tę wiedzę przekazywać innym: Twoim dzieciom i ludziom, z którymi pracujesz i to niezależnie od tego, czy wprost zajmujesz się edukacją (np. jesteś nauczycielem, wychowawcą, animatorem, trenerem), czy może trochę jakby w drugiej kolejności (np. jesteś liderem organizacji, menadżerem, prezesem, księdzem, urzędnikiem, blogerem, dziennikarzem) lub w ogóle nie masz do czynienia z jakimikolwiek działaniami edukacyjnymi, ale chcesz dzielić się tym co wiesz, z ludźmi których masz wokół siebie.

 

Podręcznik przygotowany jest w taki sposób, że przekazuje uniwersalną wiedzę o skutecznym działaniu niezależnie od tego, czego ono w szczegółach dotyczy. Przecież w każdej branży i w każdej przestrzeni naszego życia nie można sprawnie działać bez myślenia, współpracy, bycia aktywnym i wytrwałym.

 

Treść książki

 

No właśnie, co to znaczy być skutecznym? Przeanalizowałem wiele książek i koncepcji na ten temat i na ich podstawie opracowałem koncepcje 4 filarów skuteczności, czyli 4 szerokich kompetencji, które sprawiają, że ludzie doprowadzają swoje sprawy do końca, a jednocześnie czerpią z swojego działania satysfakcję. W ramach każdej kompetencji opisałem 4 bardziej szczegółowe umiejętności. Tak więc główna część podręcznika składa się z następujących 16 części:

 

4 Filary Skuteczności - treść głównej części podręcznika

 

Potrzebną Ci wiedzę zebrałem więc w następujących rozdziałach:

 

1. Jak uczyć myślenia?

W rozdziale pierwszym dowiesz się jak kształtować u siebie i innych wiedzę o sobie (czyli samoświadomość) i dlaczego powinien to być najważniejszy wymiar czegoś, co nazywamy doradztwem zawodowym. W tym rozdziale mówimy również o wizji, celach i planowaniu. Kompetencja myślenia, to również uczenie pomysłowości, czyli szeroko rozumianej kompetencji, na którą składają się dobrze rozumiana kreatywność, myślenie krytyczne i wieloaspektowe. Rozdział dopełnia wiedza o tym, jak siebie i innych uczyć nieco niedocenianej, a jakże potrzebnej kompetencji jaką jest stary dobry zdrowy rozsądek.

 

2. Jak uczyć współpracy?

Nie da się żyć i działać skutecznie bez innych ludzi. W tym rozdziale dowiesz się jak kształtować prawdziwe relacje opierające się na zasadzie wygrana - wygrana, dostrzeganiu wspólnoty MY, odpowiadaniu na potrzeby innych i autentycznej komunikacji. W tym rozdziale mówimy również o tym, jak być dla innych prawdziwym autorytetem i jak inspirować innych (nie motywować, ale właśnie inspirować, czyli sprawiać, że ludzie sami się motywują). Współpraca to również przynależność, dlatego w rozdziale powiemy również o kształtowaniu poczucia misji.

 

3. Jak uczyć aktywności?

W tym rozdziale dowiesz się dlaczego bardzo ważny jest ciągły rozwój i jak go mądrze realizować. Poznasz zasadę ciągłego poprawiania jakości swoich działań (próbuj i ucz się) oraz wiedzę o tym jak kształtować u siebie i innych odpowiednie nastawienie, które prowadzi do prawdziwego zaangażowania w to, co robisz.

 

4. Jak uczyć wytrwałości?

Kolejny rozdział książki mówi o wytrwałości, która jest niezbędna do osiągania swoich zamierzeń. W tym rozdziale przeczytasz o metodzie małych kroków i o tym jak pokochać proces, poznasz praktyczne porady i gotowe rozwiązania dotyczące organizacji siebie (w tym 14 trików zarządzania czasem i dwie bardzo skuteczne strategie organizacji pracy). Mądra wytrwałość to również ułatwianie sobie pracy i tutaj opowiemy sobie o tym jak kształtować dobre nawyki i pozbywać się złych. Ostatnia część tego rozdziału mówi o tym jak skutecznie odpoczywać.

 

5. Program Aktywności Edukacyjnej

W tym rozdziale opisałem gotowy program edukacyjny, który możemy wykorzystać do pracy z zespołem ludzi w każdym wieku, począwszy od dzieci, a na seniorach skończywszy. Program w 20 lekcjach zbiera ogrom doświadczenia edukacyjnego, które realizujemy z naszym zespołem we współpracy z szkołami, organizacjami, administracją publiczną i biznesem. Program zbudowany jest wokół wspólnej realizacji przez zespół Wielkiego Dzieła, czyli przedsięwzięcia, które służy rozwojowi członków zespołu poprzez robienie czegoś dobrego na rzecz swojej społeczności. Tego rodzaju działanie, nie tylko uczy myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości, ale jest najlepszą profilaktyką wszelkiego rodzaju negatywnych zachowań.

 

ROZWIŃ OPIS 20 LEKCJI

 

Lekcja 1. Zawiązanie grupy
- Poznanie członków grupy
- Integracja członków grupy

 

Lekcja 2. Dlaczego żyjemy w grupach?
- Przedstawienie uczestnikom znaczenie różnych grup dla życia człowieka
- Przedstawienie uczestnikom wpływu jaki ma na nas grupa

 

Lekcja 3. Normy i zasady w grupie
- Umówienie z grupą tematów: do czego służą normy i zasady? Jakich zasad przestrzegamy, a nawet o nich nie myślimy
- Ustalenie norm i zasad pracy grupowej

 

Lekcja 4. Współpraca kluczem sukcesu
- Warsztat budowania współpracy
- Tworzenie mini przedsięwzięcia w czasie zajęć - jako wstęp do większego przedsięwzięcia

 

Lekcja 5. Moje mocne strony
- Zastanowienie się na tym, jakie mocne strony posiada każdy z uczestników

 

Lekcja 6. Diagnoza naszej społeczności
- Zastanowienie się na tym co chcielibyśmy zmienić w naszej społeczności? Do czego nasza społeczność nas potrzebuje?
- Wybranie obszaru, którym będziemy się zajmować w trakcie działań w ramach programu

 

Lekcja 7. Motywujący cel dla grupy
- Postawienie motywującego celu dla grupy
- Opracowanie wizji naszego Przedsięwzięcia Edukacyjnego

 

Lekcja 8. Plan realizacji Przedsięwzięcia Edukacyjnego
- Sporządzenie planu realizacji Przedsięwzięcia Edukacyjnego

 

Lekcja 9. Struktura grupy i podział zadań
- Ustalenie funkcji członków grupy i ich zadań

 

Lekcja 10. Przygotowanie Przedsięwzięcia Edukacyjnego cz. 1
- Praca nad Przedsięwzięciem zgodnie z ustalonym planem

 

Lekcja 11. Przestrzeganie norm i zasad pomaga w osiągnięciu celu
- Umówienie konsekwencji łamania norm i zasad dla osoby i dla ludzi wokół
- Przypomnienie, dlaczego ważne jest przestrzeganie norm

 

Lekcja 12. Przygotowanie Przedsięwzięcia Edukacyjnego cz. 2
- Praca nad Przedsięwzięciem zgodnie z ustalonym planem

 

Lekcja 13. Mój cel, a cel grupy
- Ukazanie uczestnikom, że więcej nas łączy niż dzieli
- Przekazanie uczestnikom wiedzy o podejściu wygrana - wygrana

 

Lekcja 14. Radzenie sobie ze stresem i presją rówieśniczą
- Poznanie przez uczestników metod radzenia sobie ze stresem i presją rówieśniczą

 

Lekcja 15. Przygotowanie Przedsięwzięcia Edukacyjnego cz. 3
- Praca nad Przedsięwzięciem zgodnie z ustalonym planem

 

Lekcja 16. Zachowania negatywne odciągają nas od naszych celów
- Ukazanie negatywnych konsekwencji nadużywania substancji psychoaktywnych i urządzeń telekomunikacyjnych

 

Lekcja 17. Dobre relacje i komunikacja
- Przekazanie uczestnikom podstaw wiedzy o budowaniu dobrych relacji i podstawach komunikacji (słuchaniu)

 

Lekcja 18. Realizacja Przedsięwzięcia Edukacyjnego - Wielki Finał
- Finał realizacji Przedsięwzięcia Edukacyjnego

 

Lekcja 19. Celebracja i ewaluacja Przedsięwzięcia Edukacyjnego
- Przekazanie uczestnikom umiejętności podsumowywania swoich działań
- Przekazanie uczestnikom umiejętności przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej

 

Lekcja 20. Co z tego wynoszę dla mojego życia?
- Skłonienie uczestników do refleksji nad ich wartościami, marzeniami, celami
- Skłonienie uczestników do zmian w swoim funkcjonowaniu w grupie

 

 

6. Metody uczenia skuteczności

W podręczniku zawarłem nie tylko gotowy program edukacyjny, ale także 23 gotowe metody uczenia skuteczności: karty pracy i ćwiczeń, gry, formularze i arkusze do wypełniania. Większość z nich z powodzeniem możesz wykorzystywać do własnego rozwoju, w indywidualnych relacjach edukacyjnych (np. rodzic - dziecko), jak i w kontakcie z grupą (np. nauczyciel - klasa).

 

ROZWIŃ SPIS METOD

 

- Do Czego Jestem Stworzony? - zbiór 9 ćwiczeń do odkrywania talentów i planowania przyszłości

- Arkusz Obserwacyjny Talentów Dziecka

- Moje DLACZEGO? - arkusz budowania samoświadomości

- Arkusz Rozwoju - arkusz planowania pracy nad sobą

- Arkusz Budowania Filarów Skuteczności - arkusz planowania pracy nad sobą

- Gry Komunikacyjne - gry uczące myślenia i współpracy:

- Powstańcza Mogiła

- Pałac Hrabiego

- Średniowieczna Fortyfikacja

- Wyspa Piratów

- Starożytna Piramida

- Pożyczona Książka

- Zaginiony Manuskrypt

- Gadżety do ćwiczeń na zapoznanie i integrację grupy:

- Lodołamaczowa Kostka

- Lodołamaczowe Bingo

- Lodołamaczowy Zegar

- Karty Wdzięczności

- Karty Uznania

- Arkusz samooceny planowania zadania

- Arkusz samooceny podsumowania zadania

- Arkusz analizy krytycznej

- Arkusz analizy wieloaspektowej

- Formularz planu taktyczny

- Arkusz Nadużywając tracę

 

 

7. Edukacja skuteczności

Ostatni rozdział książki to moja propozycja tego, jak mógłby wyglądać powszechny system edukacyjny, którego nieodłącznym elementem jest kształtowanie postaw, czyli po prostu wychowanie. Mądre wychowanie dobrze przygotowuje do dobrego życia z samym sobą i z innymi. Edukacja Skuteczności realizowana powszechnie w szkołach nie tylko rozwiązywałaby wiele problemów społecznych, ale także budowałaby jeszcze większy wzrost gospodarczy.

 

P.S. Zwróć uwagę, że lata mijają bardzo szybko i zanim się obejrzysz minie Ci kolejne 5 lat życia. Od Ciebie zależy jak wykorzystasz ten czas. Czy ludzie wokół Ciebie i osoby, z którymi pracujesz zapamiętają Cię dobrze? Czy w ogóle Cię zapamiętają? Czy Ty będziesz dobrze wspominać swoje życie? Jeśli chcesz naprawdę dobrze wykorzystywać czas, który masz, to w pełni i wytrwale wykorzystuj wszystko co mas i kim jesteś, żyjąc dla innych, a będziesz miał z tego ogromną radość i satysfakcję oraz wdzięczność otaczających się ludzi. Właśnie takiego podejścia do życia uczy ta książka.

 

536

STRON WIEDZY

7

ROZBUDOWANYCH ROZDZIAŁÓW

104

GRAFIK I WYKRESÓW

43

GOTOWE LEKCJE I METODY

4 Filary Skuteczności

Dzięki podręcznikowi dowiesz się, jak u siebie i u innych kształtować 4 kompetencje:

100%

Myślenie

100%

Współpraca

100%

Aktywność

100%

Wytrwałość

Materiały dodatkowe

Z książką otrzymujesz dodatkowe materiały do pobrania:

4 Filary Skuteczności

E-book z kursem o 4 filarach skuteczności i grafikami z książki (ponad 500 plansz)

Pakiet kart i formularzy

Karty ćwiczeń i formularze zawarte w książce w wersji elektronicznej

7 Gier Komunikacyjnych

Pakiet 7 Gier Komunikacyjnych uczących myślenia i współpracy

Algorytmy Współpracy

Nietypowa gra ucząca logicznego myślenia, współpracy zespołowej i podstaw programowania

Pobierz darmowy fragment

 

Pobierz Tutaj

Aż 67 stron podręcznika!

Jak Uczyć Skuteczności

Kupując podręcznik otrzymujesz:

- 536 stron praktycznej wiedzy (format 232 x 154 mm, twarda okładka)

- 43 gotowe lekcje i metody uczenia skuteczności

- e-book z kursem 4 Filary Skuteczności (ponad 500 plansz kursowych)

- pakiet kart i formularzy zawartych w książce w wersji elektronicznej

- 7 Gier Komunikacyjnych oraz grę Algorytmy Współpracy do pobrania

- 30% rabat na kursy online Centrum Dobrego Wychowania (m.in. Skuteczny Nauczycieli i Wychowawca oraz pakiet EfektywnaEdukacja.pl)

- Podręcznik możesz kupić w pakiecie 99 pomysłów na zajęcia, wraz z innymi materiałami Centrum Dobrego Wychowania. Cena jest wtedy o ponad 60% tańsza, a Ty zyskujesz materiały na ponad 3 lata cotygodniowej pracy edukacyjnej i wychowawczej oraz przesyłkę podręcznika wliczoną w cenę pakietu. Zobacz pakiet.

69,90 zł

+ 13,66 zł przesyłka kurierska

Książkę wysyłamy w ciągu 2-3 dni roboczych.

Materiały pobiera się z maila wysyłanego po opłaceniu zamówienia.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ

ZOBACZ PAKIET 99 POMYSŁÓW NA ZAJĘCIA

Opinie Czytelników

 

Książka dotarła bardzo szybko, od razu znałazłam w niej wiele gotowych materiałów i scenariuszy zajęć, z pewnością wykorzystam w edukacji i nie tylko. Przede mną wnikliwa lektura. Świetnie, że materiały dodatkowe dostępne są w wersji elektronicznej, to bardzo ułatwi ich wykorzystanie.

Marta

/p>

Ksiązka jest kompletna tzn. może być przewodnikiem skuteczności dla tych co ucza i dla tych nauczanych. Zawiera wszystkie wskazówki i podpowiedzi: jak i po co. Dla mnie istotne jest także to, iż moze być pomocna w aktywizacji osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Otrzymałem sporo wiedzy, także niejako z innej perspektywy, której dość często sami nie widzimy. Dlatego polecam książkę „Jak uczyć skuteczności siebie i innych”. wszystkim , którzy pracują w jakikolwiek sposób z druga osoba czy grupą.

Tadeusz Skrzypek

/p>

Długo zastanawiałem się nad zakupem książki. Postanowiłem jednak zaryzykować i dołączyć praktyczny podręcznik do swojej biblioteki. I była to bardzo dobra decyzja. Lektura pochłonęła mnie całkowicie. Nie spodziewałem się tak rzeczowego podejścia do tematu skuteczności (i nie tylko). Książka okazuje się kopalnią wiedzy, którą podzielę się z innymi nauczycielami. Wydobyte z niej „diamenty” chętnie wykorzystam w pracy z uczniami. Nie jest to teoria i moralizatorstwo, lecz konkretne narzędzia wypracowane na gruncie współczesnej szkoły. Jest to podręcznik prowadzący edukację na nowe tory, na rozwój tak obecnie potrzebny.

Dziękuję za dodatkowe materiały. Jestem miło zaskoczony ich ilością i jakością. Z takimi narzędziami można zmieniać świat zaczynając od zmiany naszych uczniów i edukacji.

Dominik

/p>

Bardzo podobają mi się gry dołączone do książki, już mam pomysł jak je wykorzystać. Sama książka jest napisana w bardzo przystępny sposób i zawiera dużo przydatnych porad.

Nartalia

/p>

Książka bardzo ciekawa, tresci są atrakcyjne, forma spełnia moje oczekiwania. Polecam nauczycielom, którzy chcą odejść od stereotypów w nauczaniu.

Malwina

/p>

Jestem pozytywnie zaskoczona książką. Jest tam dużo wartościowych i ciekawych informacji na temat relacji i nie tylko. Bardzo przyjemnie się ją czyta. Jest idealna dla nauczycieli, wychowawców i rodziców.

Anna

/p>

Książka w sposób atrakcyjny i nowoczesny przybliża tematykę uczenia się, podaje ciekawe propozycje ćwiczeń i zadań dla uczniów. Materiały dodatkowe przygotowane są z dużą dokładnością i wyczerpującym opisem pokazującym jak korzystać z pomocy. Polecam zakup publikacji, powinna ona pojawić się na pułce każdego nauczyciela bez względu na specjalność.

Kamil

/p>

Absolutnie doskonały zakup. Czytam powoli, aby nie uronić słowa z tej wartościowej treści. Polecam wszystkim nauczycielom, wychowawcom, edukatorów.

Bożenna

/p>

Zobacz wszystkie opinie (70+)

O Autorze

dr Michał Czakon

Doktor psychologii, dydaktyk, trener poziom Profesjonalista (V The European Qualifications Framework), tutor, wykładowca.

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania i koordynator kursów online i strefy wiedzy.

Twórca autorskich projektów edukacyjnych, m.in.: pierwszego Matematycznego Escape Room w Polsce, PrawdziwySkarb.pl, Pracownia Pomysłów, Wielki Rower.

Twórca kursów o skutecznej pracy edukacyjnej, m.in. Efektywna Edukacja.pl, Skuteczny Nauczyciel i Wychowawca.

Autor bloga: JakDzialacSkutecznie.pl

 

Michał Czakon

Książka z bliska

Najczęściej zadawane pytania

 

 

1. Jak wysyłana jest książka?

Książkę wysyłamy za pośrednictwem kuriera. Zazwyczaj dociera ona w ciągu kilku dni roboczych.

 

2. Czy możliwa jest wysyłka książki za granicę?

Niestety nie wysyłamy książek za granicę.

 

3. Jak można zapłacić za książkę?

Za książkę możesz zapłacić za pośrednictwem operatora płatności internetowych Przelewy24 bezpośrednio z swojego banku. Jest to bardzo bezpieczny, szybki i wygodny sposób płatności. Można również zapłacić przelewem tradycyjnym, ale pamiętaj, że taka płatność będzie księgowana nawet kilka dni.

 

4. Jak mogę otrzymać fakturę VAT?

Jeśli chcesz otrzymać fakturę VAT podaj dane przy składaniu zamówienia, a fakturę otrzymasz na podany w zamówieniu mail.

 

5. Czy książkę można kupić w księgarni?

Tej książki nie kupisz w księgarni. Wydaliśmy ją sami i sami zajmujemy się jej dystrybucją, dlatego książkę możesz kupić tylko za pośrednictwem tej strony.

 

6. Czy na książkę można otrzymać rabat?

Na książkę nie można otrzymać rabatu. Można ją kupić w tańszej cenie tylko w okresie przedsprzedaży (do 16 kwietnia 2019), natomiast później będzie ona sprzedawana zawsze w tej samej cenie. Ze względu na charakter tego produktu nie dotyczą go również kupony rabatowe, które działają w sklepie Centrum Dobrego Wychowania.

 

7. Mam inne pytanie:

Jeśli masz inne pytanie dotyczące książki to napisz do nas:

- kontakt w sprawie zamówienia: kontakt@cdw.edu.pl

- kontakt z autorem: michalczakon@jakdzialacskutecznie.pl

 

Kontakt

 
Back to Top