Lubimy zadania, które nas wciągają. Lubimy też takie, które trzeba wykonywać wspólnie i wspólnie prowadzą do sukcesu. Lubimy też takie, które pozwalają na bliskość fizyczną. Przedstawiamy Wam bardzo ciekawą zabawę, którą możemy świetnie wykorzystać jako ćwiczenie budujące zespół, ale także jako energetyzujący przerywnik lekcji lub zajęć: Kładka.
W ćwiczeniu bierze udział parzysta liczba osób. Jeśli w naszej grupie liczba jest nie parzysta jako jednego „zawodnika” możemy wykorzystać np. plecak lub inny przedmiot w podobnym rozmiarze. Grupę dzielimy na dwa zespoły.
Na podłodze papierową taśmą wyklejamy schemat kładki, oczywiście może ona być dłuższa, jeśli w grupie jest więcej osób. Osoby ustawiają się tak jak na rysunku, twarzami do środka kładki.
Zadanie polega na przejściu na drugą stronę kładki, tak, żeby minąć osoby z drugiej pod grupy, z tym, że możliwe są tylko dwa następujące ruchy:
1. Krok do przodu (nie wolno się cofać).
2. Minięcie zawodnika przeciwnego zespołu i stanięcie na polu za nim, podczas, gdy jest on nieruchomy.
Proste?
To spróbujcie rozwiązać tą zagadkę sami.
Zadanie wcale nie jest takie łatwe i szybko dochodzi do wzajemnego zablokowania.
Rozwiązanie
Kluczem do sukcesu jest to, że osoby z przeciwnych drużyn muszą cały czas ustawiać się naprzemiennie. Jeśli dwie osoby z jednej drużyny znajdą się obok siebie, bardzo szybko można się zablokować.
1. Jedna osoba idzie do przodu.
2. Osoba z drugiej drużyny ją mija.
3. Kolejna osoba z drużyny B robi krok do przodu.
4. Po kolei dwie osoby z drużyny A będące na początku mijają swoich partnerów z drużyny B, a trzecia osoba z drużyny A robi krok.
5. Teraz do przodu posuwają się 3 osoby z drużyny B mijając członków drużyny A, a czwarty B robi kok do przodu.
6. Teraz mijanie współgraczy robi czterech A, a piąty robi krok do przodu.
7. Następnie wszyscy B mijają A.
8. Pierwszy A robi krok do przodu. A mijają B i znów B mijają A i już łatwo poleci do końca…
Wygraliśmy!
Więcej tego typu zabaw i aktywnosci dla grupy znajdziecie tutaj:
Znacie podobne zespołowe zadania na myślenie? Zapraszamy do podzielenie się nimi w komentarzach. Lubicie takie zabawy? Zapraszamy na warsztaty integracyjne dla klas, gdzie pokarzemy Wam jeszcze więcej.
Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.