Każdą aktywność grupową (ale nie tylko grupową) warto podsumowywać, tak, żeby wyciągnąć z niej wnioski i następnym razem zrobić jeszcze lepiej. Dziś zapraszamy do zapoznania się z bardzo prostym narzędziem, który możemy wykorzystać do podsumowania lekcji i zajęć: Koło Ewaluacji.
Naszą aktywność możemy potraktować jako pewnego rodzaju całość. Żeby ta całość zadziałała musi składać się z różnych elementów, a skoro składa się z różnych elementów, to warto ewaluować nie tylko aktywność jako całość, ale także poszczególne elementy.
Koło Ewaluacji jest bardzo prostym narzędziem pozwalającym na ewaluację graficzną. Na kartce lub flipczarcie rysujemy koło, a następnie dzielmy je na liczbę części odpowiadającą liczbie elementów wydarzenia. Kiedy ewaluujemy lekcję lub szkolenie możemy np. przygotować takie koło:
A kiedy chcemy porozmawiać na poważniejsze tematy możemy poddać ewaluacji całe nasze życie. Wtedy nasze koło ewaluacji możemy nazwać Kołem Życia i zaznaczyć na nim takie oto obszary:
Ewaluacja na taki kole wygląda w sposób następujący (do wyboru):
1) Stawiamy kropki, kółeczka lub inne znaki tym bliżej środka koła im bardziej dany element spełnił nasze oczekiwania (to świetnie sprawdza się w pracy z grupą, kiedy wszyscy członkowie grupy wypełniają jedno koło)
2) Rysujemy tzw. wykres radarowy i ew. zamalowujemy przestrzeń pod wykresem, w takim sposobie wypełniania i dalej nasz wykres przebiega od środka koła (im więcej przestrzeni jest pod wykresem), tym dany element oceniony jest wyżej (tego typu wypełnianie bardziej sprawdza się w pracy indywidulanej):
Oczywiście, w zależności od naszego celu możemy poszczególne elementy omówić na forum grupy lub w rozmowie indywidualnej.
Przygotowaliśmy dla Was arkusz Excel służący generowaniu takich kół i wydruku ich na kartkach A4.
- W pierwszej zakładce „Wpisywanie” należy wpisać liczbę obszarów koła. W naszym arkuszu można wprowadzić od 1 do 10 obszarów. Każdemu obszarowi nadajemy nazwę. Pamiętajcie, żeby liczba wpisanych nazw obszarów była równa liczbie obszarów, ponieważ w innym przypadku koło źle wygląda.
- Po wpisaniu drukujemy drugą zakładkę „Drukowanie”. Oczywiście można zmienić kolory, czcionki itp.
Pobierz arkusz xlsx
Jeśli chcecie poczytać o innych sposobach podsumowywania zajęć i aktywności grupowych zapraszamy do lektury tego wpisu:
6 sposobów jak podsumować zajęcia grupowe [do pobrania]
Jak się Wam podoba takie narzędzie? Macie jakieś inne sposoby wykorzystywania? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.