
Kompas Poglądów to proste narzędzie badające podstawowe przekonania polityczne i światopoglądowe. Metoda spójna jest z naszym programem warsztatowym Wybory w Mieście M.
Pytania Kompasu wpisują się w dwie osie:
1. Podejście do kwestii roli państwa w życiu obywateli i gospodarki (oś pionowa):
- Socjalne podejście do kwestii gospodarczych – w którym państwo ma dużą rolę opiekuńczą i stara się kontrolować gospodarkę
- Liberalne podejście do kwestii gospodarczych – w którym rola państwa jest ograniczona i obywatele mają większą swobodę działania i związaną z nią odpowiedzialność za kształt swojego życia
2. Światopogląd przekładający się na przekonania moralne (oś pozioma):
- Światopogląd liberalny (nie zakładający istnienia obiektywnych norm moralnych)
- Światopogląd konserwatywny (zakładający istnienie obiektywnych norm moralnych)
Jest to oczywiście uroszczona wizja naszych poglądów, nie oddająca głębszych różnic. Pokazuje ona jednak pluralizm życia społecznego i politycznego.
Jednym z programów warsztatowych Centrum Dobrego Wychowania dla klas i grup są warsztaty opierające się na grze symulacyjnej Wybory w Mieście M. W ramach tych warsztatów uczestnicy wchodzą w rolę mieszkańców fikcyjnego miasta, w którym zbliżają się wybory samorządowe. W Mieście tym działają 4 partie polityczne ukazujące ten pluralizm życia politycznego:
Kompas Poglądów pokaże, do której z tych partii zbliżone są Twoje przekonania.
Przy każdym pytaniu masz do wyboru siedem odpowiedzi, gdzie „0” oznacza, że kompletnie nie zgadzasz się z danym stwierdzeniem, a „6”, że zgadzasz się z nim w zupełności. Możesz oczywiście wybrać również odpowiedzi pośrednie.
Zwróć uwagę, że niektóre pytania mogą brzmieć bardzo podobnie, ale w swojej istocie mają inne znaczenie.
Po odpowiedzi na wszystkie pytania zobaczysz Kompas obrazujący Twoje poglądy.