Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę 2020 – filmiki z zagadkami promujące piękno polskich lektur [video]

„Myślę, więc czytam – czytam, więc myślę” to autorska kampania promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży wymyślona przez Akademię Młodzieżową. Zapraszamy do obejrzenia i wykorzystania w swoich działaniach edukacyjnych filmików powstałych w ramach tej kampanii.

W ramach tego działania młodzież zaangażowana w program Akademii Młodzieżowej nagrywa filmiki przybliżające piękno polskich lektur. Każdy filmik zakończony jest pytaniem do odbiorców zachęcającym do sięgnięcia do lektury. Następnie, na podstawie filmików, organizowany jest internetowy konkurs dla młodzieży z całej Polski, której zadaniem jest jak najszybsze udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie zadane w każdym filmików.

Prezentujemy filmiki, które powstały w ramach kampanii w roku 2020. Możecie wykorzystać je w swoich działaniach edukacyjnych:

Film 1. Zemsta - Aleksander Fredro

Film 2. Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz

Film 3. Balladyna - Julisz Słowacki

Link do playlisty

POKAŻ ODPOWIEDZI

Odpowiedzi:

1. Zemsta - Aleksander Fredro

Pytanie: Jaki jest trzeci warunek Klary?

Odpowiedź: Zdobyć/przyprowadzić krokodyla.

2. Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz

Pytanie: Co Asesor daje w zastaw?

Odpowiedź: Złote obroże i smycz tkany jedwabny.

3. Balladyna - Julisz Słowacki

Pytanie: Kto został otruty?

Odpowiedź: Kostryn

URYJ ODPOWIEDZI

Jak podobają się Wam filmiki? Może macie jakiś pomysł na ich wykorzystanie w trakcie lekcji? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytlenictwa.