Czasami w naszej klasie lub grupie, w której pracujemy jest ktoś, kogo określilibyśmy mianem negatywnego lidera. Co z tym zrobić?
Negatywny lider to osoba, która:
1) Ma predyspozycje liderskie, tzn. ludzie za nią idą, są w nią wpatrzeni, słuchają jej, może trochę chcą być jak ona, najczęściej taka osoba sprawia wrażenie pewnej siebie, autorytatywnej
2) Cele tej osoby nie są zgodne z celami grupy, tzn. np. po porostu przeszkadza, na siłę próbuję forsować swoje pomysły i rozwiązania, nie znosi sprzeciwu
Taka osoba może nam psuć pracę naszej grupy, uniemożliwiać osiągniecie celu, rozbijać grupę, co więc zrobić?
Krok 1. Dowiedz się o co chodzi (zrozum)
Warto zadać sobie pytanie, co leży u podstaw takiego, a nie innego zachowania naszego „negatywnego lidera”. Może chcę on na siebie zwrócić uwagę nauczyciela, ponieważ takiej uwagi nie otrzymuje w domu, może uważa, że siłą da się wszystko załatwić i tylko prezentując siłę może być lubiany i szanowanych, a może po prostu nie potrafi inaczej, ponieważ relacje jego rodziców wyglądają tak bardzo konfrontacyjnie.
Kiedy staramy się zrozumieć o co chodzi przekazujemy takiemu uczniowi bardzo ważny komunikat: zależy mi na Tobie, jesteś częścią grupy. Ponieważ o wiele łatwiej jest go odrzucać, potępiać i krytykować, a trudniej próbować zrozumieć.
Krok 2. Wykorzystaj jego predyspozycje (doceń)
W naszym kursie dotyczącym talentów (zobacz kurs) piszemy o tym, że nawet coś co uważamy za naszą największą wadę, może być naszą największą zaletą. W jaki sposób? W taki, że skoro coś jest NAJWIĘKSZĄ wadą, oznacza to, że cecha, która za nią się kryje (np. w przypadku negatywnego lidera będą to predyspozycje i cechy liderskie) występuje u tej osoby w dużym nasileniu, a w związku z tym, źle wykorzystywana może sprawiać problemy, ale dobrze wykorzystywana, może być jego NAJWIĘSZKĄ zaletą.
Jak to zrobić w praktyce?
- w czasie pracy w grupach dajmy naszemu liderowi zadanie dowodzenia jedną grupą
- dajmy naszemu liderowi jakieś ambitne zadanie
- poprośmy lidera o pomoc w zaprowadzeniu ciszy w klasie
- poprośmy lidera o poprowadzenie jakieś aktywności dla całej klasy
Pamiętajcie, żeby naszym celem nigdy nie było publiczne upokorzenie negatywnego lidera. Jeśli zadanie, które mu daliśmy, mu nie wyszło, nie podkreślajmy tego przed całą klasą, ale podziękujemy za jego zaangażowanie, a o tym co mu nie wyszło porozmawiajmy z nim na osobności.
A Wy jakie macie pomysły na radzenie sobie z negatywnymi liderami? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.