Przedstawiam Wam pomysł na zajęcia budujące zaangażowanie w zespołach wolontariackich. Całość zajęć rozpisana jest na 4 godziny lekcyjne, ale w wersji syntetycznej zajęcia można zrealizować w ciągu dwóch godzin lekcyjnych.
Przygotowałem ten konspekt jako odpowiedź na wyzwania z jakimi spotykają się organizacje społeczne pracujące z wolontariuszami, ale z powodzeniem możemy go zastosować np. pracując z szkolnym kołem wolontariatu, czy zespołem młodzieżowym chcącym zrealizować twórczą inicjatywę na rzecz swojej społeczności.
Ideą zajęć jest wyruszenie w twórczą, rozwijającą podróż, w czasie której odkrywamy i opisujemy potrzeby naszej społeczności (w konspekcie akurat trzech wybranych grup osób, które możemy dostosować do specyfiki naszej społeczności), w grupach wymyślamy inicjatywy odpowiadające na te potrzeby, które następnie prezentujemy wszystkim uczestnikom zajęć w formie konferencji prasowej, w czasie której można zadawać podchwytliwe pytania (niczym wścibski dziennikarz). Całość zajęć podsumowana jest tajnym głosowaniem na zaproponowane inicjatywy pokazującym, która z zaproponowanych inicjatyw najbardziej „poruszyła serca”, czyli w skrócie przekonała najwięcej osób – co może być potwierdzeniem, jej skuteczności w zaspokojeniu potrzeb społeczności.
Cele zajęć:
- Integracja zespołu wolontariackiego
- Podniesienie poziomu twórczej odpowiedzialności za dobrze określone działania na rzecz grup docelowych
- Podniesienie poziomu inicjatywy w zespole wolontariackim
Ramowy przebieg zajęć:
1. Wstęp
2. Diagnoza potrzeb grup odbiorców
3. Twórcza praca nad połączeniem naszych talentów i potrzeb grup docelowych z zaproponowaniem inicjatyw odpowiadających na te potrzeby
4. Konferencja prasowa, w czasie której dyskutowane są nasze pomysły na inicjatywy
5. Tajne głosowanie na najlepsze inicjatywy
6. Podsumowanie zajęć
Pobierz konspekt zajęć (pdf)
Pobierz napisy dla grup (docx)
(złóż wzdłuż dłuższej osi i postaw na stole)
Miałem okazję prowadzić zajęcia zgodnie z tym konspektem wspólnie z Marią Milanowską – wolontariuszką mocno zaangażowaną w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami – dla wolontariuszy Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Oto kilka zdjęć z naszej realizacji:
Praca w grupach nad diagnozą potrzeb grup docelowych:




Przygotowanie do konferencji prezentującej inicjatywy z pytaniami:

Ponumerowane pomysły na inicjatywy zaprezentowane w jednym miejscu - głosowanie odbywa się poprzez wskazanie numerów wybranych przez siebie inicjatyw:

Liczenie głosów po głosowaniu:


A budującą postawy partycypacyjne metodę głosowania wykorzystujemy także przy innej naszej rozbudowanej metodzie Wybory w Mieście M, będącej symulacją wyborów samorządowych:
- Kampania w Mieście M - fabularna gra obywatelska [opis warsztatu realizowanego u nas w Centrum]
Czy macie jakieś refleksje dotyczące tej metody? Może inne pomysły na budowanie zaangażowania wśród wolontariuszy? Zapraszam do podzielenia się refleksjami w komentarzach.

Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze oraz Zeszytu Podróży Rozwojowej.











Follow Page
























