
Idea projektu
Celem projektu jest wzrost postaw, wiedzy i umiejętności partycypacyjnych wśród młodzieży, angażujących ich w życie publiczne i pozwalających na wpływ na lokalne polityki. Projekt ma również na celu upowszechnienie metody, która wspiera te działania, wśród osób pracujących z młodzieżą w całej Polsce.
Ideą jest również wypracowanie stałego modelu, który stanie się wzorcem działań dla kolejnych inicjatyw partycypacyjnych oraz polityki wymiany informacji między organizacjami obywatelskimi a władzami publicznymi. Działania te będą podejmowane we współpracy ze szkołami i w szkołach przez nasze Stowarzyszenie i inne organizacje młodzieżowe.
Projekt sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033
Dlaczego to jest ważne?
Projekt Wybory w Mieście M - program budowania lokalnej partycypacji wśród młodzieży szkolnej odpowiada na najważniejsze potrzeby człowieka: autonomię, rozwoj i przynależność. Dzięki temu zapewnia zaangażowanie młodzieży, rzeczywiste zmiany w ich funkcjonowaniu, a także wpływa na działania podejmowane przez lokalne władze i społeczności.
Projekt zaangażuje nie tylko zespoły młodzieżowe, które będą realizować inicjatywy społeczne, ale pośrednio, również całe społeczności, dlatego, że działania realizowane będą w małych miejscowości. Idea projektu wpisuje się w kierunki polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2024/2025, tj. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
W projekcie koncentrujemy się na kształtowaniu postaw społecznych, ale pośrednio też patriotycznych, ponieważ zaangażowanie obywatelskie, troska o społeczność i działanie na jej rzecz, to codzienne przejawy patriotyzmu.

Co zyska młodzież i społeczność:
- Umiejętność diagnozowania potrzeb społeczności.
- Nowe przedsięwzięcia na rzecz poprawy życia społeczności.
- Doświadczenie w działaniach partycypacyjnych.
- Umiejętność promowania i tworzenia projektów społecznych.
Adresaci projektu
Projekt adresowany jest do młodzieży ze szkół w małych miejscowościach powiatu lubelskiego. Do udziału w projekcie zaprosimy po 20 osób w wieku od 6 do 8 klasy szkoły podstawowej z sześciu szkół w tym powiecie.
Harmonogram projektu
VIII - X. 2024 - Rekrutacja szkół z powiatu lubelskiego do udziału w projekcie
X - XII. 2024 - Realizacja 2-dniowych warsztatów Wybory w Mieście M
I - III. 2025 - Głosowanie wybierające inicjatywy partycypacyjne
II - V. 2025 - Realizacja inicjatyw w społecznościach szkolnych
IV - VI. 2025 - Spotkania podsumowujące i inicjujące dyskusje nad kształtem polityk lokalnych
