Wakacyjne Vademecum + przepis na udane wakacje [do pobrania]

Wzorem starych dobrych harcerskich wakacyjnych poradników przygotowałem dla was to krótkie wakacyjne vademecum, z najpotrzebniejszymi informacjami i sprawami, które warto znać, a których nie musimy zapamiętywać. Vademecum na pewno przyda się w czasie waszych wakacyjnych przygód, albo nawet w czasie czytania przygodowych powieści.

Wakacyjna promocja na kursy

Pamiętajcie, że tradycyjnie w wakacje uruchamiamy naszą wakacyjną promocję na kursy online. Do 31 sierpnia 2023 z wszystkich naszych kursów możecie skorzystać o 25% taniej (liczy się data zakupu, bo egzamin można złożyć później). Wakacje mogą być więc nie tylko czasem odpoczynku, ale także podnoszenia swoich kwalifikacji. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod rabatowy, a suma zamówienia obniży się o 25%. Ten kupon nie działa razem z innymi kuponami (np. z tym 30% dołączonym do podręcznika Jak Uczyć Skuteczności). Wakacyjny kod rabatowy:

wakacje2023

Wakacje to oczywiście czas odpoczynku, ale również poznawania i przyglądania się światu. Vademecum zostało pomyślane tak, żeby zainspirować do obserwowania przyrody i otaczającej nas rzeczywistości, wreszcie do zauważenia, że wiedza, którą zdobywamy w szkole (np. na matematyce) może się nam w życiu przydać. Zapraszam do wykorzystania Vademecum w czasie wakacyjnych (i nie tylko) aktywności.

Co znajdziecie w Vademecum?

- Najpotrzebniejsze węzły

- Rodzaje chmur, które pomogą nam przewidywać pogodę

- Siła wiatru

- Alfabet Morse’a z systemem mnemotechnicznym

- Znaki do podchodów

- Poradnik ogniskowy

- Mapa Gwiezdnego Nieba

- Fazy Księżyca

- Kalendarz rojów meteorytów

- Przelicznik jednostek

- Moje wymiary

- Praktyczne miary

- Skale temperatury

- Turystyczne wzory matematyczne

- Proste indiańskie tipi

- Stopnie w służbach mundurowych

- Przepis na udane wakacje!

Pobierz Wakacyjne Vademecum A5 (pdf)

oddzielne strony A5

Pobierz Wakacyjne Vademecum A4 (pdf)

strony A4 do zszycia – wydrukuj poziomo dwustronnie z obracaniem kartki wzdłuż krótszej krawędzi, złóż, zszyj w środku i masz gotową książeczkę

Przepis na udane wakacje

Chcę się też z Wam podzielić 4 refleksjami, którymi możemy zainspirować dzieci i młodzież do pełniejszego przeżycia czasu wakacji.

1. Zrób coś dla innych

Wakacje to dobry czas, żeby zrobić coś dla innych. Oczywiście zawsze jest na to dobry czas, ale w wakacje wszyscy (nawet dorośli) żyją jakby inaczej. Może właśnie wtedy zobaczysz co u Twojej sąsiadki, pomożesz babci w ogródku, posprzątasz w piwnicy lub zrobisz coś innego o co od dłuższego czasu prosiła Cię mama?

2. Spędź czas z ludźmi

Tak się może wydawać, że ciągle go spędzasz z innymi, a zwłaszcza z rodziną, ale może właśnie ten czas jest dobry, żeby ich lepiej poznać, porozmawiać na jakieś inne tematy? Czy będziesz spędzał czas z rodziną, czy z znajomymi których znasz od lat, czy z nieznajomymi wykorzystaj go, żeby lepiej poznać te osoby. Nie staraj się być centrum towarzystwa, nie myśl ciągle o tym co myślą o Tobie inni, ale pomyśl ile ciekawych i dobrych rzeczy jest w człowieku, który jest właśnie obok Ciebie. Nawet nie wiesz jak Cię to zaskoczy.

3. Naucz się czegoś

Może zrobisz coś do jedzenia na ognisku, albo nauczysz się kilku nowych słówek po czesku, albo przynajmniej cytat z Homera na pamięć, a już na pewno powinieneś wiedzieć jak bez GPS, używając samej tylko mapy, dojechać na drugi koniec Polski. Nawet nie wiesz kiedy, te umiejętności Ci się przydadzą (GPS-y psują się szybciej niż myślisz).

4. Nie chwal się gdzie byłeś

Cała seria nowych zdjęć na Facebooku na pewno wywoła strumień lajków, ale może ktoś też chciałby tak jak Ty, pojechać nad morze, w góry, czy może po prostu gdzieś poza dom, a go na to zwyczajnie nie stać lub musi pomagać rodzicom w domu? Tobie się nic nie stanie jeśli nie umieścisz tego zdjęcia, twoim fb-owym znajomym również, wspomnienia i tak zostaną, a nikt nie będzie czuł się gorzej.

A tutaj jeszcze link do wpisu, w którym zebrałem inspiracje z naszego bloga, które możecie wykorzystać w trakcie wakacji (ten wpis aktualizuję co roku, przed wakacjami):

Wakacyjne pomysły i inspiracje, które możecie wykorzystać w czasie wyjazdów i kolonii

Jak się Wam podoba nasze Vademecum? Czy może czegoś w nim brakuje, coś byście dodali? A może macie jakieś inne refleksje, które powinny wejść w skład przepisu na udane wakacje? Zapraszam do podzielnia się w komentarzach, to w następne wakacje przygotujemy kolejną – poprawioną wersję Vademecum.