Lubelszczyzna
Nasz Ośrodek to świetna baza wypadowa w piękne miejsca Lubelszczyzny
Lublin
w odległości ok 20 km od Ośrodka,
30 min podróży autokarem
Lublin nazywany jest stolicą wschodniej Polski – jest największym i najprężniej rozwijającym się miastem po tej stronie Wisły. Bogata historia oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach. Znalazło to swoje szczególne odbicie w różnorodnej architekturze, topografii, a także wpłynęło na jego rozwój społeczno-kulturowy. Te wszystkie cechy stanowią o niezwykłym kolorycie lokalnym naszego miasta, czyniąc go niezwykle atrakcyjnym, nie tylko dla turystów, ale także filmowców, którzy z pewnością znajdą tu wiele inspiracji do realizacji swoich projektów. (źródło https://lublin.eu/turystyka/poznaj-lublin/historia-miasta/)
Zamość
w odległości około 120 km,
120 minut podróży autokarem
Zamość nazywany jest „Perłą renesansu”, „Padwą północy” oraz „Miastem arkad” ze względu na układ architektoniczny starówki zaprojektowanej przez Bernardo Morando. W centralnym punkcie znajduje się Ratusz wbudowany w układ kamienic, do którego prowadzą wachlarzowe. Wieża Ratusza w Zamościu ma 52 m wysokości. Codziennie w południe z Ratusza grany jest hejnał na trzy strony świata. Zamojski hejnał nie jest grany w stronę Krakowa, ponieważ według legendy Zamoyski nie lubił tego miasta. Zamość otrzymał prawa miejskie w 1580 roku od kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który w 1589 roku mianował Zamość stolicą Ordynacji Zamojskiej. (źródło https://turystyka.wp.pl/zamosc-6138398528157825c)
Kazimierz Dolny
w odległości ok 35 km od Ośrodka,
60 min podróży autokarem
Kazimierz Dolny to perła polskiego renesansu. Rocznie miasteczko odwiedza ponad milion turystów. Za początek powstania Kazimierza nad Wisłą uznaje się rok 1181, rozpoczęcie budowy klasztoru na Wietrznej Górze. W połowie XIII wieku pierwszy raz wspomniano w kronikach o nazwie Kazimierz Dolny, pochodzącej prawdopodobnie od Kazimierza Wielkiego lub Kazimierza Sprawiedliwego. Siedemnastowieczny Kazimierz Dolny był znanym ośrodkiem handlu zbożem, spławianym stąd do Gdańska przez nadwiślańskich flisaków. Do tej pory nad wciąż nieuregulowaną, rwącą rzeką zachowały się spichlerze z tamtych czasów – można obejrzeć istniejące 11 z nich. (źródło https://turystyka.wp.pl/kazimierz-dolny-6133099955431041c)
Nałęczów
około 15 km od Ośrodka,
30 minut podróży autokarem
Nałęczów – miasto, które ma status uzdrowiska. W Nałęczowie znajduje się Park Zdrojowy, sanatoria, a także rozlewnia popularnej w Polsce i za granicą wody mineralnej „Nałęczowianka”. Nałęczów jest bardzo znanym w Polsce uzdrowiskiem, w którym powierzchnię 25 ha zajmuje Park Zdrojowy. Spa w Nałęczowie mają bogatą ofertę zabiegów. Najczęściej wybierane są masaże oraz elektromasaże. Wśród kuracjuszy popularne są również kąpiele aromatyczne, bicze szkockie, a także okłady parafinowe na dłonie. Przyjezdni często przyjeżdżają również na basen w Nałęczowie, na którym można się poddać masażowi cząsteczkami powietrza. Z Nałęczowem związani byli: Zofia Nałkowska, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Przybyszewicz, Henryk Sienkiewicz, Michał Elwiro Andriolli i Ewa Szelzburg – Zarembina. (źródło https://turystyka.wp.pl/naleczow-6138788426926209c)
Kozłówka
w odległości 40 km od Ośrodka,
około 60 minut podróży autokarem
Pałac Zamoyskich w Kozłówce - wspaniała zabytkowa budowla z XVIII wieku będąca Pomnikiem Historii. Okres swej świetności pałac przeżył na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to powstała tu ordynacja. Zamoyscy byli właścicielami posiadłości do roku 1944, od tego czasu pozostaje w rękach państwa polskiego. W zespole pałacowym obecnie siedzibę ma Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W Pałacu zachował się autentyczny wystrój z okresu jego świetności w stylu Drugiego Cesarstwa, który turyści mogą podziwiać zwiedzając Muzeum. Cały zespół pałacowy otacza piękny park, który zachował dawny układ, a do posiadłości prowadzi wspaniała neobarokowa brama z początku XX wieku. (źródło https://www.polskieszlaki.pl/kozlowka.html)