Szkoła Edukacji
Centrum Dobrego Wychowania
bezpłatny program rozwojowy dla nauczycieli i dyrektorów w zakresie pracy z grupą, pracy indywidulanej, dydaktyki partycypacyjnej i budowania społeczności
Wrzesień - Grudzień 2022
Czego się nauczysz?
Biorąc udział w Szkole nabędziesz kompetencje w ramach 4 obszarów:
Praca z grupą
- praca z grupą, rozwiązywanie konfliktów, budowanie motywacji do działania grupowego, przełamywanie barier, budowanie z klasy zgranego zespołu i dobrych relacji w klasie
12 godz. zajęć
Praca indywidualna
- indywidualna praca z uczniem, pomoc w rozpoznawaniu predyspozycji i radzeniu sobie z trudnościami, angażowanie potencjałów ucznia
12 godz. zajęć
Dydaktyka partycypacyjna
- edukacja postaw partycypacyjnych, metody oraz programy budujące zaangażowanie, uczenie autonomii i odpowiedzialności
12 godz. zajęć
Budowanie społeczności
- zgranie w zespole pedagogicznym, współpraca z otoczeniem (w tym rodzicami), organizowanie i zarządzanie procesem konsultacji
12 godz. zajęć
O Szkole Edukacji
Dobre przygotowanie do życia w społeczeństwie polega na nabyciu umiejętności życia z innymi, funkcjonowania w grupie, funkcjonowania w szerszej społeczności, rozpoznania własnych predyspozycji, którymi można dzielić się z innymi, życiu zaangażowaniem i motywacją wewnętrzną, bez konieczności ciągłego bycia motywowanym przez zewnętrzne okoliczności (np. przez nagrody lub sankcje społeczne) oraz braniem odpowiedzialności za kształt życia publicznego.
Tego typu edukacja to istota społeczeństwa obywatelskiego, które dobrze ze sobą współżyje, potrafi rozwiązywać własne problemy, w sposób zrównoważony, z dbałością o środowisko, wspólnymi siłami buduje dobrobyt gospodarczy i kulturowy. Obywatel, tworzący takie społeczeństwo, który żyje w zgodzie ze sobą i z innymi, nie będzie podejmował zachowań ryzykownych i przestępczych, będzie potrafił pracować z zaangażowaniem, tworzyć kochającą się rodzinę i zgrane wspólnoty sąsiedzkie i lokalne, będzie mniej podatny na uzależnienia, a nawet na problemy zdrowotne.
Takiego społeczeństwa nie da się zbudować bez zaangażowania systemu edukacji, w którym dzieci i młodzież nabywają wzorce funkcjonowania społecznego i partycypacyjnego, które bardzo często pozostają u nich na całe życie.
Dlatego też zespół Centrum Dobrego Wychowania zaprasza aktywnych nauczycieli i nauczycielki do wzięcia udziału w programie rozwojowym Szkoła Edukacji Centrum Dobrego Wychowania.
Program ten składa się z następujących działań:
- 3 dwudniowe zjazdy szkoleniowe w Centrum Dobrego Wychowania (łącznie 48 godzin zajęć)
- zaangażowanie przez każdego uczestnika projektu jednej klasy w realizację działań budujących partycypację i zaangażowanie lokalne w swoim środowisku
Warunki wzięcia udziału w projekcie:
- praca jako aktywny nauczyciel, dyrektor lub psycholog/pedagog szkolny
- praca z uczniami w wieku od 7. klasy szkoły podstawowej do 3. szkoły średniej (11-18 lat)
- deklaracja udziału w wszystkich zjazdach i zrealizowania ze swoją klasą programu kształcenia postaw partycypacyjnych
- motywacja do wzięcia udziału w programie oraz doświadczenie w realizacji działań budujących sprzyjający klimat szkoły i postawy obywatelskie wśród uczniów
Terminy zjazdów
Zjazdy Szkoły Edukacji mają charakter zajęć stacjonarnych odbywających się w Centrum Dobrego Wychowania. Zjazdy rozpoczynają się w piątki od rana trwają do sobotniego popołudnia.
Zjazd 1. 28-29.10.2022
Zjazd 2. 04-05.11.2022
Zjazd 3. 18-19.11.2022
Zadaniem uczestników Szkoły będzie zaangażowanie jednej klasy w realizację działań budujących partycypację i zaangażowanie lokalne w swoim środowisku.
Prowadzący zajęcia
Zajęcia w ramach zjazdów prowadzone będą przez pracowników i współpracowników Centrum Dobrego Wychowania.
Wacław Czakon
psycholog
Założyciel i prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, dyrektor Akademii Młodzieżowej, wykładowca akademicki. Psycholog, oddany młodzieży wychowawca. Lider działań społecznych. Autor wielu programów edukacyjnych i wychowawczych. Członek międzynarodowego stowarzyszenia innowatorów społecznych ASHOKA.
Elwira Wojciechowska
Dyrektor CDW
Wieloletni koordynator programów społecznych z obszarów: edukacja, wychowanie, kultura, wolontariat, społeczna odpowiedzialność biznesu. Współtwórca oferty programowej CDW. Zawodowo zainteresowana tematem HR, przede wszystkim zarządzania zorientowanego na pracy z talentami.
Monika Lach
nauczyciel, dyrektor szkoły podstawowej
Twórca Festiwalu Bajki, w chwilach wolnych poeta i bajkopisarz. Rozwój zdolności dzieci to jej pasja, a stwarzanie sposobów na ich kreatywną aktywność to największa przyjemność.
Michał Czakon
doktor psychologii
Dydaktyk, trener poziom Profesjonalista (V The European Qualifications Framework), tutor, wykładowca. Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania i koordynator kursów online i strefy wiedzy. Autor podręcznika Jak Uczyć Skuteczności. Autor bloga JakDzialacSkutecznie.pl
Kamila Filuś
psycholog
Praktykę zawodową w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywała prowadząc zajęcia z umiejętności społecznych, rozpoznawania i okazywania emocji oraz treningów poznawczych w szkołach średnich, podstawowych i przedszkolu specjalnym. Jest również certyfikowanym trenerem Treningu Umiejętności Społecznych I i II stopnia. W Centrum Dobrego Wychowania zajmuje się organizacją, tworzeniem i prowadzeniem warsztatów edukacyjnych i integracyjnych. Rocznie na sali warsztatowej spędza 480 godzin dydaktycznych.
Joanna Misiarz
psycholog
Współtwórca projektów edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, współautorka koncepcji warsztatów i treningów kompetencyjnych dla młodzieży, koordynator projektów dla młodzieży i kadr oświaty realizowanych w Centrum.
Agnieszka Lackowska
psycholog
W trakcie studiów podyplomowych na kierunku Psychologia edukacyjna z przygotowaniem pedagogicznym, trener w Centrum Dobrego Wychowania. Certyfikowany trener Treningu Umiejętności Społecznych I i II stopnia. Praktykę zawodową zdobywała w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Obecnie prowadzi warsztaty integracyjne i edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży licealnej. Prywatnie zaangażowana w wolontariat w Domu Pomocy Społecznej w Lublinie.
Rekrutacja na II edycję Szkoły Edukacji CDW rozpocznie się w sierpniu 2023!
Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, aby być na bieżąco!
Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Maria Mirosław
biuro@cdw.edu.pl
tel.: 502 928 477