Projekt „Powstańczy patrol – żywe lekcje historii

dla uczniów z województwa lubelskiego”

Od stycznia 2024 r. nasze Stowarzyszenie realizuje projekt „Powstańczy patrol – żywe lekcje historii dla uczniów z województwa lubelskiego” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 64” z dotacji Biura „Niepodległa”.

DSC_0053_Easy-Resize.com (2)
DSC_0004_Easy-Resize.com (1)
DSC_0007_Easy-Resize.com (1)

W ramach zadania 600 uczniów szkół podstawowych z woj. lubelskiego (głównie małe miejscowości i wsie) weźmie udział w fabularnej grze terenowej "Powstańczy patrol" o przebiegu powstania styczniowego na Lubelszczyźnie. W trakcie gry uczestnicy poznają jak dziedzictwo powstania styczniowego funkcjonuje współcześnie w kulturze i sztuce (np. malarstwo), literaturze (twórczość pozytywistów) czy rękodziele (biżuteria powstańcza).

Poznają również:

- fakty historyczne,

- powstańców działających w ich miejscu zamieszkania,

- ciekawostki i mało znane historie z powstańczych walk.

Na zakończenie gry uczniowie wezmą udział w dyskusji Jak być patriotą dziś i co to znaczy? Jak możemy naśladować postawy powstańców w naszych czasach? Jak zachować ducha narodu. Grę stworzyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie podczas dwudniowego szkolenia eksperckiego, które odbyło się w siedzibie naszego Stowarzyszenia.

Zapraszamy na nasz profil w mediach społecznościowych, gdzie dostępne są relacje z gier terenowych.

DSC_0095_Easy-Resize.com
DSC_0014_Easy-Resize.com