Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Rymowany memowy kontrakt grupowy

Pracując z grupą warto spisać nasze normy i zasady w formie kontraktu grupowego. O tym jak to zrobić pisaliśmy już wcześniej, dziś natomiast inspirujący pomysł jak to zrobić, żeby nikt na pewno nie zapomniał o naszych zasadach. Zrobimy rymowany memowy kontrakt grupowy.

 

Nasz rymowany memowy kontrakt grupowy przygotowujemy w taki sposób, że po ustaleniu kontraktu (jak to zrobić pisaliśmy tutaj), do każdego punktu, w mniejszych zespołach wymyślamy śmieszną rymowankę.

Lubimy rymowanki, a zwłaszcza te wesołe, nietypowe i wpadające w ucho. Takie rymowanki łatwo się zapamiętuje. Mogą być również nietypowe i dziwaczne – bo takie lepiej się zapamiętuje.

 

Nasze rymowanki mogą wyglądać następująco:

Okazujemy sobie wzajemny szacunek, bo to najlepszy od konfliktów ratunek.

Słuchamy się wzajemnie, więc będzie nam tutaj przyjemnie.

Punktualnie przychodzimy na spotkania, nikt nie doświadczy tu rozczarowania.

Żeby kawę spokojnie pić, trzeba punktualnym być.

(to zwłaszcza jeśli pracujemy z dorosłymi, którzy notorycznie spóźniają się na zajęcia, bo gadają na przerwie przy kawie)

Wszystkie sprzęty, książki i zabawki, odkładamy do odpowiedniej szafki.

Nikt nie lubi bałaganu, ani kapiącej wody z kranu.

Współpracując wspólnie razem, poradzimy sobie z każdym głazem.

 

Oczywiście, na pewno wśród osób, z którymi pracujecie znajdą się osoby, które mają lepszy talent do układania rymowanek : )

 

  • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

    Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

     

 

Następnie nasze rymowanki możemy umieścić na śmiesznych lub niekoniecznie śmiesznych zdjęciach z Interentu. Możecie skorzystać z darmowych stron z grafikami, jak np. https://pixabay.com

 

Nasze memy mogą wyglądać tak:

 

Oczywiście pamiętacie, żeby przez tego typu rymowany memowy kontrakt grupowy nie zagubić istoty spisywania grupowych norm i zasad. Ten zabieg powinien nam pomóc w zapamiętaniu tego co spisujemy, a nie spłycaniu istoty kontraktu.

 

Czy macie jakieś pomysły na wpadające w ucho rymowanki opisujące obowiązujące w grupie zasady? Zapraszam do podzielenie się w komentarzach.

 

Autor wpisu:

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *