Dobrym ćwiczeniem na budowanie zespołu oraz wyłonienie predyspozycji liderskich jest przydzielenie zespołowi zadania, które musi wspólnie rozwiązać niezależnie od innych zespołów i nie ma znaczenia, który zespół rozwiąże je pierwszy. Zadania muszą być relatywnie trudne. Po ich rozwiązaniu można podsumować zadania w kontekście ról, jakie przyjmowali członkowie zespołów.
Przykładowe zadania to:
- Zbudujcie most na przestrzeni 30 centymetrów (z kartek papieru, kleju biurowego, taśmy klejącej, długopis) tak, żeby stanęła na nim butelka z wodą. Żaden pojedynczy element mostu nie może być dłuży niż 30 cm.
- Każdy z członków zespołu musi złapać 3-metrowy odcinek sznurka obydwoma rękami, a następnie trzeba zawiązać węzeł bez puszczania sznurka.
- Zadanie Dunckera: za pomocą zapałek i pudełka pinezek przymocuj świeczkę do tablicy korkowej, tak, żeby można było ją zapalić.
- Wymyślanie nietypowych zastosowań przedmiotów: np. rozbiliście się na bezludnej wyspie ze skrzynią żarówek, co możecie zrobić?
- Ułożenie z siebie różnych urządzeń mechanicznych (np. maszyna do szycia, komputer, samochód) tak, żeby pozostałe zespoły odgadły co to jest.
- Wymyślenie jak największej liczby rozwinięć znanych skrótów (np. PKO, UFO, USA, GOPR, MEN)
- Ułożenie historii z wyrazami rozpoczynającymi się na tę samą literę alfabetu (najłatwiej będzie z „p”) lub z wyrazami rozpoczynającymi się na kolejne litery alfabetu („Ania była ciepłą dziewczyną…”
10 - 30 min. | materiały w zależności od zadania | średnie tempo |
wiek > 12 zespoły po ok. 6 osób | miejsce bez znaczenia |