Na pewno każdy z Was w wakacje spędza przynajmniej jeden wieczór przy ognisku i zawsze bardzo ciekawie jest wykorzystać ten czas na edukację i wychowanie. Prezentujemy 4 pomysły jak to zrobić, a także jak urozmaicić sobie ten czas smaczną i prostą przekąską, które wykona każde dziecko bez prawie żadnego ekwipunku…
1. Praca przy przygotowaniu ogniska i sprzątaniu ogniska
Przygotowanie ogniska (tj. zebranie chrustu, wybranie i przygotowanie bezpiecznego miejsca), a także uprzątnięcie po ognisku możemy w bardzo ciekawy sposób wykorzystać do celów wychowawczych i edukacyjnych: możemy wtedy wspomnieć o tym, że ciężka praca ma wartość (im więcej znajdziemy chrustu tym dłużej będzie trwało ognisko) oraz że jesteśmy odpowiedzialni za rzeczywistość, która nas otacza (dlatego dbamy o przyrodę i porządek po ognisku).
2. Ognisko od jednej zapałki
Bardzo wychowawczo działa stara harcerska metoda, jaką jest przygotowanie ogniska, tak, żeby je odpalić od jednej zapałki. Nie jest to proste, ale uczy sumienności i planowania swoich działań. Najpierw układamy najbardziej łatwopalne materiały, np. suchy biały papier (najlepiej bez nadruku), igły sosny, korę brzozy (ale nie zrywajcie jej z żyjących drzew), następnie drobne, suche patyczki od najcieńszych do najgrubszych, a dopiero później grubsze gałęzie. Nie układajcie tam gałęzi z zielonym liśćmi, ponieważ liście ograniczają dopływ tlenu i bardzo dymią. Kiedy nasze ognisko już się rozpali dorzucamy grube gałęzie.
3. Ogniskowe gawędy
Ludzie od tysięcy lat gromadzili się przy ogniu, który dawał im ciepło, światło i odstraszał dzikie zwierzęta, a w związku z tym zapewniał bezpieczeństwo. Kiedy siedzimy przy ogniu, a za plecami ciemność, ludzie są bardziej skłonni do słuchania i rozmowy na ważne życiowe tematy: co jest w życiu ważne? dlaczego warto się uczyć i pracować? dlaczego warto żyć dla innych? itp. Bardzo ciekawym wstępem do takiej gawędy angażującym wszystkich uczestników jest dokończenie jakiegoś intrygującego zdania, np. moim największym marzeniem jest…
4. Proste ogniskowe dania
Czekoladowy przysmak
Składniki:
- czekolada
- 200 g mąki
- trochę wody mineralnej lub mleka
- 50 g drożdży
- mała szczypta soli i większa cukru (ale bez tego również będzie smaczne)
Robimy proste ciasto drożdżowe: lekko nagrzewamy wodę lub mleko, rozpuszczamy drożdże, mieszamy z mąką, solą i cukrem. Kiedy wyrobimy ciasto rolujemy z niego wałki o średnicy ok 1,5 cm. Wałki owijamy wokół oczyszczonego i oprószonego patyka. Pieczemy tak jak kiełbaskę, nad ogniem, ok. 5 minut, aż skórka stanie się chrupiąca. Wtedy zdejmujemy nasze ciasto z kija i do środka (w miejsce po kiju) wkładamy pokruszoną czekoladę, której pozwalamy się trochę rozpłynąć przed zjedzeniem.
Dobra rada: świetną miseczkę do wyrabiania ciasta możemy zrobić z dna 5-litrowej plastikowej butelki po wodzie, którą znajdziemy w każdym markecie.
Ogniskowe jajko sadzone
Składniki:
- jajko
- przyprawy
Do wykonania tego dania potrzebujemy dosyć dużego kija w kształcie procy (czyli litery Y) oraz folię aluminiową. Pomiędzy końcami kija rozciągamy folię tworząc tym samym coś na rodzaj patelni. Jajko smażymy najlepiej nad żarem ok. 3-4 minut.
Ziemniaki z nadzieniem
Składniki:
- duże ziemniaki
- nadzienie (np. jajka, wędlina, ser żółty, warzywa itp.)
Z dużego ziemniaka wydłubujemy środek zostawiając ściankę ok. 1,5 cm grubości. Do środka wkładamy nasze nadzienie i owijamy ziemniaka folią aluminiową. Pieczemy w żarze ok. 30-40 minut, sprawdzając co jakiś czas wykałaczką czy ziemniak jest już miękki.
Macie jakieś własne pomysły na edukacyjne ognisko? Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.
Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.