Składanie życzeń wcale nie jest takie łatwe i czasami nie lubimy tej czynności. No nie? Przedstawiam kilka ciekawych pomysłów jak z każdych życzeń (czy to wysyłanych, czy składanych osobiście) zrobić coś wyjątkowego. Te porady mogą przydać się nam nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ale także np. do składania życzeń z okazji urodzin, czy ślubu.
Najważniejsze myśli chciałem streścić w tych 4 punktach, tak, żeby łatwo było je nam zapamiętać i wdrożyć w życie:
Doceń
Życz Przygody
Życz Wielkich Rzeczy
Patrz w oczy
1. Doceń
Na początku warto przypomnieć jedną ważną sprawę: słowa mają moc. Jeśli komuś, nawet w żartach mówisz: „jesteś fajtłapą”, to ten ktoś może zacząć tak o sobie myśleć, a zwłaszcza jeśli to dziecko, lub osoba, która trochę mniej wierzy w siebie. Przecież nawet nasze żarty skądś się biorą. Dlatego bardzo ważne, żeby życzenia były doceniające, a nie dołujące i przypominające o problemach („życzę Ci rozwiązania problemów”), nierozwiązanych sprawach („życzę Ci rozwiązania trudnych spraw”), czy o chorobie („życzę Ci odejścia choroby”).
Może nie warto życzyć komuś zdrowia, nawet kiedy jest bardzo chory, ale nie radzi sobie z chorobą. Może lepiej byłoby życzyć mu siły i radości? Może tak naprawdę tego mu brakuje? Warto żeby nasze życzenia podkreślały to, co człowiek sam może zrobić i co, od niego zależy, a nie przypominały mu, że są pewne sprawy, które od niego nie zależą. Życzenie innym, żeby wygrali na loterii duże pieniądze, chociaż jest bardzo miłe, to jednak niesie przekaz, mówiący o tym, że pieniędzy można dorobić się tylko poprzez wygraną, a nie dzięki ciężkiej pracy. Życzenia podkreślające to, co człowiek może zrobić i to, co zależy od niego są bardzo doceniające, a przez to dające nadzieję. Takie życzenia mówią: „Ja w Ciebie wierzę. Potrafisz”. Tak samo działają życzenia, w których dziękujemy za coś.
2. Życz Przygody
Każdy lubi przygodę. Umiarkowaną, niezbyt wymykającą się spod kontroli, ale jednak przygodę. Nasze codzienne życie czasami bywa nudne: pobudka, śniadanie, dojazd, praca/szkoła, posiłek, odpoczynek, spanie i znowu to samo. A zwróćmy uwagę na dzieci, przecież one nawet z pokonywania zwykłej kałuży mogą zrobić wciągającą przygodę. Może czasami warto spojrzeć tak na nasze życie i życzyć tego innym. Codzienna podróż autobusem może być ciekawą przygodą, czasami warto się rozejrzeć i dostrzec na przykład dziwnie ubranego człowieka, który będzie ciekawym kompanem do rozmowy, pomóc starszej pani nieść zakupy, za co ona może odwdzięczyć się uśmiechem, pójść do pracy/szkoły inną drogą niż zwykle i podziwiać piękno naszej okolicy, którą niby znamy, ale na pewno znajdziemy tam coś, czego nie dostrzegliśmy wcześniej. I właśnie tego warto życzyć innym.
3. Życz Wielkich Rzeczy
Każdy z nas, na swój sposób tęskni za Wielkimi Rzeczami. Warto życzyć innym po pierwsze odwagi do ich odkrywania w swoim życiu. Wcale nie jest tak łatwo określić swoją Wielką Rzecz, do której chce się dążyć. A po drugie odwagi do ich realizacji, bo nawet jak już się wie, co to może być takiego, wcale nie jest łatwo zacząć to realizować. Warto więc życzyć nie tego, żeby marzenia się spełniały, ale żeby marzenia spełniać. Najpierw je mieć („Nie bój się marzyć”), a potem robić. Za trudne? Pierwszy krok na pewno nie jest za trudny. Jeśli widzisz, że ktoś boi się podjęcia realizacji swoich marzeń, życz mu, żeby zrobił przynajmniej pierwszy krok (najwyżej za rok, będziesz mu życzył, żeby zrobił drugi, małymi krokami, ale ważne że do przodu - tak właśnie spełnia się marzenia). Takie życzenia również są doceniające i dające nadzieję.
4. Patrz w oczy
Na końcu sprawa od której może powinniśmy zacząć, bo jest bardzo ważna, a czasami o nie zapominamy. „Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia i pieniędzy. Następny”. Naprawdę warto się zatrzymać i popatrzeć drugiej osobie w oczy. Tam jest tyle ciekawych rzeczy: marzeń, pragnień, inspiracji, ciepła, radości, ale może też jakiś obaw, nadziei, zmartwień. Popatrz drugiej osobie w oczy, a na pewno będziesz wiedzieć czego jej życzyć i jak składać jej życzenia.
Macie jakieś pomysły na wyjątkowe życzenia? Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.
Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.