Zapraszamy do obejrzenia wszystkich filmików, które młodzież przygotowała w ramach konkursu Bohaterowie Września 1939 upamiętniającego polskich żołnierzy walczących w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Filmiki możecie wykorzystać w czasie Waszych lekcji i zajęć.
Filmiki dotyczą 6 bohaterów Kampanii Wrześniowej:
1. Generał Franciszek Kleeberg - dowódca ostatniej, taktycznie zwycięskiej bitwy Kampanii Wrześniowej - bitwy pod Kockiem. Złożył broń jako ostatni polski generał.
2. Pułkownik Kazimierz Mastalerz - dowódca 18 Pułku Ułanów, wchodzącego w skład Pomorskiej Brygady Kawalerii i operującego w rejonie Chojnic. Uczestnik bohaterskiej szarży pod Krojantami 01.09.1939, w której poległ.
3. Porucznik marynarki Jacenty Dehnel - w chwili wybuchu wojny zastępca dowódcy okrętu szkolnego ORP „Mazur”.
4. Podporucznik Stanisław Skalski – w momencie wybuchu wojny służył w 142 Eskadrze Myśliwskiej wchodzącej w skład III Dywizjonu Myśliwskiego 4 Pułku Lotniczego z Torunia. Po kampanii Wrześniowej brał udział w Bitwie o Anglię.
5. Podporucznik Jan Bołbott – oficer rezerwy Wojska Polskiego. W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany do Batalionu Fortecznego KOP „Sarny”, gdzie objął stanowisko dowódcy plutonu „Tynne” w 4 kompanii dowodzonej przez kapitana Markiewicza.
6. Podpułkownik Tadeusz Semik - organizator i dowódca 151 kompani fortecznej, składającej się z siedemdziesięciu twardych górali z Żywiecczyzny i Podhala.
Każdy z filmików zakończony jest pytaniem, dlatego możecie wykorzystać je jako bardzo ciekawy materiał np. w realizacji angażujących teletrurniejów:
Klasowy Teleturniej – angażująca powtórka wiedzy
Oto filmiki przygotowane przez młodzież:
1. Generał Franciszek Kleeberg
2. Pułkownik Kazimierz Mastalerz
3. Porucznik marynarki Jacenty Dehnel
4. Podporucznik Stanisław Skalski
5. Podporucznik Jan Bołbott
6. Podpułkownik Tadeusz Semik
Link do playlisty
POKAŻ ODPOWIEDZI
Odpowiedzi:
1. Franciszek Kleeberg urodził się 1 lutego 1888 roku w Tarnopolu.
2. W młodości Kazimierz Mastalerz należał do Organizacji Młodzieży Narodowej Szkół Średnich oraz Związku Młodzieży Polskiej „Przyszłość” (PET).
3. Jacenty Dehnel został pochowany w Gdyni.
4. Polski Zespół Myśliwski, który walczył w rejonie Afryki Północnej nazywany był "Cyrkiem Skalskiego".
5. Jan Bołbott poległ 20 września 1939.
6. Podpułkownik Tadeusz Semik został skierowany do I Brygady Górskiej 25 sierpnia 1939 roku.
URYJ ODPOWIEDZI
Jak podobają się Wam filmiki? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Obrony Narodowej.