Kolejny wpis z inspiracjami z naszej Pracowni Pomysłów. Tym razem prezentuję instrukcję budowy sześciokątnego karmnika z budkami lęgowymi (dwie sypialnie plus salon z kuchnią).
Nad tym projektem pracowaliśmy prawie 3 lata. Rozpoczęliśmy go jesienią 2020, ale pracę musieliśmy przerwać z powodu zamknięcia świetlicy z powodów sanitarnych, następnie podjęliśmy ją jesienią 2021, ale przyszła wiosna i pomyślałem, że nie będziemy kończyć karmnika na wiosnę :), tak więc ostatecznie skończyliśmy go jesienią 2022.
Na początku posłuchajmy Agaty, Zuzi i Julii, które opowiedzą nam o budowie:
Lubię takie projektu rozpoczynać do wykonania modelu 3D w programie SketchUp, który zobrazuje dzieciom, to, nad czym chcemy pracować. Na początku zaplanowałem konstrukcję karmnika zakładającą szcześciospadzisty dach. Już w trakcie pracy okazało się jednak, że jest on bardzo trudny do wykonania, tak więc zmieniłem go na dach dwuspadzisty planując jednocześnie wykorzystanie powstałego „poddasza” na budki lęgowe. Tak więc model po zmianie wyglądał tak:
Pobierz model (skp)
Potrzebne elementy:
– 2 sześciokątne płaszczyzny o długości boku 40 cm (żeby je wykonać potrzebujemy dwóch płaszczyzn z desek o wymiarach: 68 x 80 cm)
– trzy trójkąty równoramienne o długości podstawy 68 cm i wysokości 34 cm (w dwóch z nich wytniemy otwory dla ptaków o średnicy 4 cm)
– sklejka na dach: 64 x 52 oraz 64 x 53
– około 536 cm kantówki 4×4 cm (40 cm x 6 + 16 cm x 6 + 50 cm x 4)
Etapy budowy:
1. Rozpoczęliśmy budowę od wykonania sześcioboku z sosnowej kantówki 4×4 cm, który następnie przymocowaliśmy wkrętami do dwóch szerokich desek i odrysowaliśmy go na nich ołówkiem stolarskim. Po czym odkręciliśmy go od desek, wycięliśmy je, a powstały sześciobok odrysowaliśmy na innych deskach i wycięliśmy drugi taki sam sześciobok. Pod koniec tego etapu przykręciliśmy sześciobok z kantówek z powrotem do sześcioboku z desek – tak powstał dół naszego karmnika.
2. Następnie z tej samej kantówki 4×4 cm wycięliśmy 6 elementów o długości 16 cm, które następnie przymocowaliśmy pionowo do dołu karmnika i do tego przymocowaliśmy drugi sześciobok z desek.
3. Na tym przymocowaliśmy konstrukcję dachu wykonaną z 4 kawałków połączonych po 2 na środku za pomocą metalowych śrub.
4. Od środka tej konstrukcji pionowo umieściliśmy 3 trójkątne elementy. Po jednym od środka elementów konstrukcyjnych dachu (w tych elementach wycięte były otwory dla ptaków), a trzeci na środku pomiędzy nimi.
5. Pomiędzy trójkątami umieściliśmy 4 elementy ściętej ukośnie wzdłuż kantówki, tak, żeby budki lęgowe nie mały otworu u dołu (o tym nie ma mowy na filmiku, choć te elementy widać, kiedy mówimy o tym, że nasz karmnik to dwie sypialnie i salon z kuchnią).
6. Następnie przymocowaliśmy dwie płaszczyzny dachu.
7. Od dołu karmnika przymocowaliśmy 7 kręgów o średnicy nieco mniejszej niż rura kanalizacyjna, na której nasz karnik został później umieszczony (o tym nie ma mowy na filmiku).
8. Po tym wszystkim pomalowaliśmy nasz karmnik impregnatem wodorozcieńczalnym (budki lęgowe nie są pomalowane od środka).
9. Już prawie na końcu pokryliśmy dach gontem bitumicznym.
10. Na końcu nasz karmnik umieściliśmy na plastikowej rurze kanalizacyjnej wkopanej pionowo w ziemię w naszym ogrodzie. Do dolnej przestrzeni karmnika wsypaliśmy pokarm dla ptaków.
Animacja zbierająca poszczególne etapy budowy:
Tak karmnik prezentuje się w zimowej scenerii:
Więcej wpisów z Pracowni Pomysłów:
Wpisy z projektami realizowanymi w Pracowni Pomysłów
Jak podobają się Wam tego typu działania? Macie pomysły na inne tego typu duże projekty? Zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności