Rok 2019 mija nam pod znakiem Unii Lubelskiej, ponieważ 450 lat został podpisany dokument ustanawiający ścisłą unię pomiędzy Polską i Litwą. Każda taka rocznica jest też świetną okazją do realizacji angażującej edukacji historycznej. Zapraszamy Was do pobrania 3 scenariuszy gier historycznych przybliżających to wydarzenie, które przygotowali i zrealizowali uczestnicy polsko-litewskiej wymiany młodzieży. Możecie je wykorzystać w trakcie swoich lekcji i zajęć.
Na początku września w Centrum Dobrego Wychowania gościła młodzież z szkół z Lublina (XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc mjr Hieronima Dekutowskiego PS. „Zapora”) oraz z Nemencina (region wileński na Litwie). 20 młodych osób realizowało w Centrum projekt Litewsko – polskie edukacyjne gry historyczne dofinansowany ze środków Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Głównym celem projektu było stworzenie przez uczestników autorskich scenariuszy do trzech gier, których tematem przewodnim była Unia Lubelska.
Młodzież przygotowała następujące gry:
- gra terenowa wykorzystująca teren ośrodka
- gra w formie teleturnieju z wykorzystaniem nowych technologii
- gra teatralna z wchodzeniem w role.
Uczestnicy wymiany zostali podzieleni na trzy zespoły i każdy pracował nad inną grą. Każdy zespół przygotował konspekt swojej gry i wykaz potrzebnych materiałów. Młodzież zauważyła, że stworzone przez nich gry nadają się nie tylko do opowiadania o Unii Lubelskiej, ale z powodzeniem mogą służyć jako inspiracja do omówienia innych ważnych wydarzeń z historii Polski i świata – dlatego się nimi z Wami dzielimy i zapraszamy do pobrania.
Gra terenowa
Teleturniej
Gra z wchodzeniem w rolę
A tutaj kilka zdjęć z przebiegu gier zrealizowanych w trakcie wymiany:
Jak podobają się Wam tego typu metody? Zapraszamy do podzielenia się refleksjami w komentarzach.