Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Polsko! Chcę Cię Poznawać! – gra dydaktyczna przekazująca wiedzę o Polsce [do pobrania]

Gra „Polsko! Chcę Cię Poznawać!” to propozycja aktywnego przekazania wiedzy o Polsce. Głównym elementem gry są dwustronne karty, na których z jednej strony mieści się Karta Postaci opisująca ważną postać dla historii i dziedzictwa kulturowego, a z drugiej strony tzw. Jednostka Wiedzy opisująca zagadnienie historyczne, geograficzne, kulturowe, językowe, naukowe lub po prostu ciekawostkę w jakiś sposób związaną z tą postacią. Zapraszamy do pobrania.

 

Stworzyliśmy tę grę z myślą o Polakach mieszkających poza granicami Polski, ale z powodzeniem wykorzystywana może być również w szkołach w Polsce. Karty Postaci oraz Jednostki Wiedzy, za pomocą których odbywa się gra, zawierają w sobie najważniejsze informacje o Polsce: historię, geografię, kulturę, język i ciekawostki. Każda Jednostka przekazuje mały fragment wiedzy, który można w czasie lekcji rozwijać i pogłębiać.

 

Główna idea gry polega na tym, że uczniowie poznają informacje o Polsce w aktywny sposób. Wchodzą w rolę postaci, odgrywają sytuacje zawarte w opisach, samodzielnie kreują przebieg gry. Nauka miesza się z dobrą zabawą, zabawa z nauką. Jest to najlepszy sposób by zmotywować młodzież do dalszego zdobywania wiedzy.

 

Sposobów na wykorzystanie gry jest niezliczona ilość (dołączona instrukcja opisuje ich ponad 10). Karty Postaci i Jednostki Wiedzy można łączyć w grupy, lub korzystać z nich indywidualnie. Rozgrywka może trać 45 minut jak i cały rok szkolny.

 

  • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

    Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

     

 

Dołączona do gry instrukcja proponuje kilka wariantów, można wybrać sposób najbardziej odpowiadający, bądź wymyślić własny. Przygotowanie gry łączy w sobie umiejętności organizacyjne (zarządzanie zadaniem, rozliczanie z wykonywanych zadań), pogłębianie wiedzy (przy przygotowaniu treści, zagadek, pytań do gry) oraz jest to dobry pretekst do rozbudzania pomysłowości i kreatywności (jak najlepsze przygotowanie gry/konkurencji). Uczniowie mogą zaangażować się w proces tworzenia gry od samego początku do końca.

 

Gra przeznaczona jest dla uczniów w wieku od 12 lat, ale grać mogą w nią również osoby dorosłe. Minimalna liczba uczestników to 4. Liczba maksymalna to 30.

 

Karty biorące udział w grze pogrupowane są na dwa sposoby:

1. Według epoki historycznej

ROZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ROZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ROZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ROZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ROZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ROZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ROZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

ZWIŃ SPIS KART Z TEJ EPOKI

 

2. Według postaci

 

Przygotowując karty nie omieszkaliśmy poczynić refleksji, że Polska ma naprawdę piękną historię i w każdej epoce historycznej żyło i nadal żyje, ogromna liczba postaci, bohaterów, wynalazców, twórców i ludzi, którzy zmieniali na lepsze życie innych. Niech te postacie będą dla nas wzorami i pokazują, jak mamy żyć dla innych.

 

Właśnie na tym polega budowanie postaw patriotycznych: na pokazywaniu inspirujących postaci, które żyły dla innych.

 

Pobierz karty do gry (drukuj dwustronnie)

 

Pobierz spis kart

 

Pobierz instrukcję

 

Na pewno zainteresuje Cię również:

Jak uczyć historii? Leśna Kwatera

Jak uczyć praworządności, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego? Wybory w Mieście M [do pobrania]

 

Czy macie jakieś inne pomysły na wykorzystanie gry i tak przygotowanych kart? Zapraszamy do podzielnia się w komentarzach.

 

Autor wpisu:

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *