SketchUp do darmowy program do tworzenia trójwymiarowych modeli przedmiotów, obiektów i budynków. Oczywiście wykorzystywany jest w edukacji wyższej na różnego rodzaju studiach inżynierskich (chociaż tam używa się bardziej zaawansowanych programów), ale możemy go wykorzystać również w szkole. Ogromna społeczność, która tworzy modele, sprawia, że w magazynie modeli znajdziemy bardzo dużo obiektów, które możemy wykorzystać w prawie każdym szkolnym przedmiocie.
1. Poznawanie brył przestrzennych
Czy czasami tłumacząc uczniom jak wygląda bryła pitagorejska nie macie wrażenia, że nikt nie rozumie. Dopóki tego nie zobaczymy ciężko jest nam to sobie wyobrazić, a obrazki 2D nie zawsze do nas przemawiają. Dzięki modelom 3D możemy łatwiej wytłumaczyć co to jest dwudziestościan (i przy okazji poznać, jak to jest po angielsku, ponieważ w magazynie modeli lepiej wpisywać nazwy po angielsku: icosahedron), kopuła geodezyjna (kopuła Fullera, geodesic dome), czy nawet prosty czworościan (tetrahedron). Dzięki modelom możemy również zobaczyć jak się takie bryły tworzy.
2. Poznawanie znanych obiektów historycznych i obecnych
Obiekty takie jak Akropol, Forum Romanum, wieża Eiffla, renesansowy galeon, czy Międzynarodową Stację Kosmiczną o wiele lepiej zapamiętamy, kiedy będziemy mogli ich doświadczyć z bliska, a nie tylko na zdjęciu. W magazynie Sketchupa znajdziecie budowle, obiekty i przedmioty z każdej epoki historycznej, od starożytności po współczesność.
3. Nauka geografii i astronomii
Czy wiecie, że Ziemia jest milion razy mniejsza niż Słońce (w Słońcu zmieściło by się milion planet wielkości Ziemi). Trudno to sobie wyobrazić, dlatego warto zobaczyć.
4. Planowanie przedmiotów do zrobienia
Program możemy oczywiście wykorzystać również na zajęciach technicznych, do planowania obiektów, które chcemy stworzyć. My, na przykład, pracujemy obecnie z dzieciakami nad budową takiego oto wozu na zabawki animacyjne z sprzętem nagłośnieniowym, oświetleniem LED, zasilanego energią solarną:
oraz takiej dużej pomocy dydaktycznej do nauki tabliczki mnożenia
a w odległych planach chcemy również zbudować taki wieloosobowy rower klasowy (znacie może kogoś, kto potrafi coś takiego zrobić?). EDIT: Już coś takiego zbudowaliśmy, chociaż wygląda nieco inaczej. Zobacz nasz Wielki Rower w tym wpisie: Wielki Rower – czyli jak robić angażującą edukację i uruchamiać motywację do nauki
5. Wirtualne spacery
Modelowanie 3D to również możliwość wirtualnych spacerów po różnych obiektach. Zapraszamy Was na spacer po Centrum Dobrego Wychowania.
Pobierz model (skp)
A poza tym takie modelowanie trzy rozwija wyobraźnię, kreatywność, orientacje w przestrzeni i uczy planowania. Czy macie jakieś inne ciekawe pomysły na wykorzystanie modeli 3D w edukacji? Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.

Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl, Autor pakietu metod 99 pomysłów na godziny wychowawcze.