Międzypokoleniowa Pracownia Pomysłów 3D [program do pobrania]

Wykorzystanie nowoczesnych technologii może być ciekawym pomysłem do edukacji i aktywizacji seniorów oraz budowania relacji międzypokoleniowych na linii dzieci – seniorzy. Zapraszam Was do zapoznania się i wykorzystania w Waszych działaniach edukacyjnych i społecznych naszego programu wykorzystującego technologię druku 3D do realizacji 3 celów:  1) Edukacja technologii, 2) Aktywizacja społeczna, 3) Więzi międzypokoleniowe.

Nasz program jest innowacją społeczną, która uzyskała dotację w ramach projektu „GENERATOR INNOWACJI. SIECI WSPARCIA 2” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez PCG Polska Sp. z o. o. w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę". Dziękujemy realizatorom projektu za szerokie wsparcie merytoryczne i finansowe, dzięki któremu mogliśmy przetestować nasz innowacyjny program.

Nasz zespół ma bardzo duże doświadczenie w realizacji działań międzypokoleniowych, m.in. od roku 2014 realizujemy w dwóch ośrodkach w Lublinie Akademię Aktywnego Seniora, czyli program edukacji, aktywizacji i budowania relacji międzypokoleniowych. Przy obydwu naszych ośrodkach działają aktywne grupy wolontariuszy-seniorów, którzy włączają się w działania ośrodków, m.in. pikniki rodzinne, spotkania edukacyjne, warsztaty, a nawet spektakle teatralne i projekty takie jak ten:

Po co i jak zrobić duży edukacyjny sąsiedzki projekt – studium przypadku

Pracując z seniorami zauważyliśmy, że osoby po 60. roku życia mierzą się m.in. z następującymi wyzwaniami:

1. Niski poziom wiedzy i umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami

2. Niski poziom aktywności społecznej, a zwłaszcza mężczyzn

3. Słabe więzi międzypokoleniowe oraz brak miejsc i form spotkań seniorów z młodszym pokoleniem (więzi)

Z drugiej strony nasz zespół (a zwłaszcza osobiście ja) mamy doświadczenie w realizacji działań edukacyjnych i społecznych wykorzysujących zajęcia techniczne, które realizujemy w naszej Pracowni Pomysłów. Wieloma z tych pomysłów dziele się z czytelnikami naszego bloga:

Pracownia Pomysłów, czyli 6 porad o tym, jak realizować angażującą edukację na przykładzie zajęć technicznych

Łącząc te dwie „przestrzenie” naszych działań opracowaliśmy program Międzypokoleniowej Pracowni Druku 3D jako innowacji społecznej stawiającej sobie 3 szerokie cele:

1. Edukacja technologii

2. Aktywizacja społeczna

3. Więzi międzypokoleniowe

Program składa się z 9 dwugodzinnych bloków zajęć:

Lp. Temat bloku zajęć seniorzy dzieci
1. Zapoznanie seniorów z podstawami druku 3D X
2. Przygotowanie seniorów do spotkania z dziećmi X
3. Przygotowanie dzieci do spotkania z seniorami   X
4. Seniorzy zapoznają dzieci z prostym drukiem 3D X X
5. Seniorzy zapoznają się z bardziej skomplikowanym drukiem X
6. Seniorzy zapoznają dzieci z bardziej skomplikowanym drukiem X X
7. Proces twórczy wśród seniorów: co wspólnie z dziećmi możemy wydrukować dla naszej społeczności? X
8. Realizacja planu seniorów wspólnie z dziećmi X X
9. Pokaz dla społeczności i wspólna celebracja sukcesu X X

Testowaliśmy ten program w środowisku naszego ośrodka Teatr w Lublinie w pierwszej połowie roku 2022 i trzeba przyznać, że nie wszystko poszło tak jak sobie to planowaliśmy – no ale właśnie na tym polegają innowacje społeczne. Szczegóły spostrzeżeń wynikających z testowania opisuję dokładnie w programie.

Ważne jest jednak to, że generalnie program zrealizował stawiane sobie cele, a najbardziej wartościowe były zajęcia mające na celu wzajemne przygotowanie do spotkania i samo spotkanie obydwu grup pokoleniowych (zajęcia 2., 3. i 4.) oraz rewelacyjnie angażujący proces twórczy zrealizowany z samą grupą seniorów (zajęcia 7.).

W Waszych działaniach bardzo pomocne mogą okazać się także karty pracy zawarte w programie:

- Karta Talenty – Wartości (s. 22)

- Mapa Empatii (s. 36)

- Mapa Pomysłów (s. 37)

Pobierz program

Pobierz modele powstałe w trakcie zajęć (stl)

Jak podobają się Wam tego typu działania? Czy macie jakieś pomysły na wykorzystanie druku 3D w działaniach społecznych i edukacyjnych? Zapraszam do podzielania się refleksjami w komentarzach.