Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

9 filmików z zagadkami matematyczno-finansowymi [video]

Poszukujecie pomysłu na ciekawą lekcję matematyki lub przedsiębiorczości? Możecie skorzystać z filmików nagranych przez młodzież w ramach przygotowania do konkursu „Matematyka i Pieniądze 2020”. Każdy filmik składa się z przykładowych obliczeń, a następnie zagadki obliczeniowej, którą możecie zadać uczniom.

 

Film 1. Bus czy samochód?

 

Film 2. Ksero

 

Film 3. Malowanie

 

Film 4. Zakupy papiernicze

 

Film 5. Autobus

 

 

Film 6. Pizza

 

Film 7. Książki

 

Film 8. Telefon

 

Film 9. Skarbonka

 

Link do playlisty

 

 

Filmiki można oczywiście wykorzystać do zajęć online, np. w takiej formie:

Grywalizacyjny pomysł na zmotywowanie uczniów do nauki przez Internet [do pobrania]

 

A także stacjonarnie, np. jako element klasowego teleturnieju:

Klasowy Teleturniej – angażująca powtórka wiedzy

 

A tutaj znajdziecie filmiki z poprzednich edycji konkursu:

Filmiki z matematycznymi zagadkami ekonomicznymi – wciągająca metoda dydaktyczna

 

POKAŻ ODPOWIEDZI

 

Odpowiedzi:

 

Film 1. Bus czy samochód?

Marek ma do pokonania codziennie 50 km (2 x 25 km). Skoro jego samochód pali 5l na 100 km więc przejeżdżając 50 km spali 2,5l, co będzie kosztować: 2,5 x 4,5 zł = 11,25 zł. Natomiast koszt podróży busem w obydwie strony to 11,00 zł (2 x 5,50 zł), tak więc bardziej opłaca się jeździć busem.

 

Film 2. Ksero

Jacek ma do wydrukowania 960 stron. W pierwszym ksero cena wynos 11 groszy za stronę, tak więc koszt wydruku wyniesie: 960 x 0,11 zł = 105,60 zł. W drugim ksero koszt wydruku będzie wynosił:

70 x 0,16 = 11,20 zł

70 x 0,15 = 10,50 zł

70 x 0,14 = 9,80 zł

70 x 0,13 = 9,10 zł

70 x 0,12 = 8,40 zł

70 x 0,11 = 7,70 zł

70 x 0,10 = 7,00 zł

70 x 0,09 = 6,30 zł

70 x 0,08 = 5,60 zł

330 x 0,07 = 23,10 zł

Razem:  98,70 zł

Opłaca się więc drukować w drugim ksero.

 

Film 3. Malowanie

Tomek ma do pomalowania następującą powierzchnię:

2 ściany x (7 m x 4 m) = 2 ściany x 28 m2 = 56 m2

oraz

2 ściany x (10 m x 4 m) – 1 m x 2 m – 6 m x 2 m = 2 ściany x 40 m2 – 2 m2 – 12 m2 = 66 m2

Na pomalowanie pierwszej pary ścian potrzebuje więc: 56/13 = 4,30 l farby.

A na pomalowanie drugiej pary: 66/13 = 5,07 l farby.

Jeśli malowałby pierwszą parę ścian na niebiesko, a druga na biało, potrzebowałby kupić:

– farby niebieskiej: 2 puszki po 2,5 l, co kosztowałoby 2 x 59 zł = 118 zł

– farby białej: 2 pojemniki po 5 l (bo jedna nie wystarczy), co kosztowałoby: 2 x 115 zł = 230 zł

Łącznie: 348 zł

Jeśli malowałby pierwszą parę ścian na biało, a drugą na niebiesko, potrzebowałby kupić:

– farby białej: 1 pojemnik, co kosztowałoby 115 zł

– farby niebieskiej: 3 puszki po 2,5 l, co kosztowałoby 3 x 59 zł = 118 zł

Łącznie: 292 zł

Tak więc na biało bardziej opłaca się pomalować pierwszą parę ścian.

 

Film 4. Zakupy papiernicze

Zakupy Ewy będą wyglądały tak:

15 x 3,40 zł = 51,00 zł

30 x 4,50 zł = 135,00 zł

15 x 5,10 zł = 76,50 zł

15 x 2,50 zł = 37,50 zł

15 x 3,90 zł = 58,50

Da to łącznie 358,50 zł. A dzieląc tą sumę na liczbę osób w klasie (15) otrzymamy: 23,90 zł. Po zaokrągleniu do całości 24 zł.

 

Film 5. Autobus

W listopadzie 2020 roku Maciek będzie musiał dojechać na uczelnie 14 razy:

Wykorzystując bilety jednorazowe musiałby wydać: 14 x 2 przejazdy x 1,80 zł = 50,40 zł.

Skoro bilet miesięczny kosztuje 62 zł, to bardziej opłaca mu się jeździć na biletach jednorazowych.

 

Film 6. Pizza

Gdyby Rafał zamówił wszystkie osiem pizz w jednym zamówieniu to zapłaciłby:

25 zł x 4 + 28 zł x 4 – 28 zł x 2 x 25% + 5 zł = 100 zł + 112 zł – 14 zł + 5 zł = 203 zł

A gdyby złożył dwa zamówienia zapłaciłby:

(25 zł x 4 – 25 zł x 2 x 25% + 5 zł) + (28 zł x 4 – 28 zł x 2 x 25% + 5 zł) = (100 zł – 12,50 zł + 5 zł) + (112 zł – 14 zł + 5 zł) = 92,50 zł + 103 zł = 195,50 zł

Tak wiec bardziej opłaca mu się złożyć dwa oddzielne zamówienia.

 

Film 7. Książki

Kupując w antykwariacie Przemek zapłaci:

15 zł x 70% + 20 zł + 30 zł = 60,50 zł

A kupując w Internecie:

(20 zł + 29 zł + 46 zł) x 65% = 61,75 zł

Bardziej wiec, opłaca mu się kupić książki podręczniki używane w antykwariacie.

 

Film 8. Telefon

W przypadku wyboru opcji telefonu na kartę Ania w ciągu dwóch lat zapłaci:

1200 zł + 24 x 55 zł = 2520 zł

A w przypadku zakupienia abonamentu wraz z telefonem:

24 x 75 zł = 1800 zł.

Tak więc bardziej opłaca się jej wziąć telefon w abonamencie.

 

Film 9. Skarbonka

Skoro Ewa co tydzień dostaje od rodziców 40 zł, z czego połowę wydaje, a połowę chowa do skarbonki, odkłada tam wiec 20 zł tygodniowo. Na początku roku szkolnego miała w skarbonce 520 zł, czyli do zakupu wymarzonych wakacji brakuje jej: 1100 zł – 520 zł = 580 zł, czego uzbieranie zajmie jej: 580/20 = 29 tygodni. Czyli uda się jej to zrobić do końca roku szkolnego.

 

URYJ ODPOWIEDZI

 

Jak się Wam podoba taka metoda dydaktyczna? Może macie jakieś pomysły na jej wykorzystanie w swoich działaniach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Znak_NBP_formułka_zielony - poziom

 

Zostaw komentarz

Ochorna antyspamowa: przesuń suwak na prawo



Pierwszy podręcznik o tym, o co naprawdę chodzi w edukacji

Rodzaje treści

Zapisz się na darmowy kurs

Zapisz się na darmowy kurs Jak Budować Dobre Relacje

Kontakt

Motycz Leśny 51
21-030 Motycz Leśny

Warsztaty dla klas, szkolenia dla dorosłych:
502-928-477, biuro@cdw.edu.pl

Sklep, kursy online:
513-056-931, kontakt@cdw.edu.pl

Copyright © 2020 Centrum Dobrego Wychowania
Witryna zaprojektowana przy użyciu zasobów portalu Freepik.com