Daj przedmiotom drugie życie – konspekt lekcji uczącej segregacji odpadów i podstaw podejścia zero waste

Bardzo wiele z przedmiotów, które wyrzucamy do śmieci, można powtórnie wykorzystać. W niniejszym wpisie znajdziecie konspekt 45-minutowych zajęć uczących podstaw podejścia zero waste oraz zaproszenie do wzięcia udziału w Ecokonkursie uczącym dzieci i młodzież takiego podejścia w swoim codziennym życiu. Nagrodami w konkursie są środki finansowe dla Waszej szkoły i dla opiekuna.

Czy wiecie, że przeciętny Polak wytwarza rocznie ponad 320 kg śmieci?

Jeśli zebralibyśmy te śmieci w jednym miejscu byłoby to ok. 2 m3?

Wspólnie możemy coś z tym zrobić. Pierwszym krokiem, który możemy wykonać, to stosowanie w naszym życiu podstaw podejścia zero waste, w ramach którego staramy się niczego nie marnować i nadawać przedmiotom drugie życie. Możemy zrobić to np. poprzez powtórne wykorzystywanie przedmiotów do swoich potrzeb (np. w sposób bardzo kreatywny), przekazanie przedmiotu komuś, komu się on przyda (np. na cel charytatywny – o czym będzie za chwilę, gdzie zaproszę Was do udziału w Ecokonkursie), a także odpowiednią segregację odpadów (wtedy pozwalamy specjalistycznym firmom na przetwarzanie i powtórne ich wykorzystywanie).

Przygotowaliśmy dla Was lekcję uczącą podstaw takiego podejścia. Lekcja sprawdzi się wśród uczniów zarówno szkoły podstawowej, jak i szkół średnich.

Cele lekcji:

- wzrost wiedzy na temat przetwarzania odpadów i niepotrzebnych przedmiotów

- zachęcenie uczniów do podejmowania osobistej odpowiedzialności i działań mających na celu redukcję odpadów

- edukacja w zakresie segregacji odpadów, a zwłaszcza ponownego przetwarzania ubrań

Potrzebne materiały:

- Prezentacja Daj Przedmiotom Drugie Życie (do pobrania poniżej)

- 5 kartek flipczartowych (lub arkusze szarego papieru), ew. przygotowane arkusze A3

- markery

- możliwość pokazania prezentacji multimedialnej

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie:

2. Praca w grupach, w ramach której uczniowie opisują zastosowania przedmiotów, które przeznaczamy do wyrzucenia

3. Prezentacja pracy w grupach

4. Prezentacja podsumowująca – Daj przedmiotom drugie życie

5. Dyskusja podsumowująca – co możemy zrobić, żeby ograniczyć przedmioty (zwłaszcza ubrania), którymi się otaczamy

Pobierz konspekt (pdf)

Pobierz prezentację (pdf)

Prezentacja przygotowana na podstawie grafik opublikowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, kampania Piątka za segregację, strona internetowa: naszesmieci.pl

Pobierz arkusze do pracy w grupach

Arkusze można sporządzić samemu na kartkach flipchartowych

Bardzo dobrą metodą kształtowania w swoim życiu podejścia zero waste, jest wdrażanie go w życie – dlatego zapraszamy Was do udziału w charytatywnym Ecokonkursie, w ramach którego zespoły z placówek oświatowych zbierają ubrania nadając im drugie życie. Przetworzeniem ubrań zajmuje się profesjonalna firma, do której ubrania trafiają poprzez zamówioną w ramach konkursu firmę kurierską – także Waszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości tekstyliów, odpowiednie zapakowanie zebranych ubrań oraz zamówienie kuriera, który bezpłatnie odbierze ubrania. Wygrywa grupa, która zbierze tekstylia o największej wadze.

W konkursie można wygrać nagrody pieniężne na zakupy niezbędne w Waszej szkole oraz dodatkowe nagrody pieniężne dla opiekunów. I nagroda w konkursie to 3000 zł + 300 zł dla Opiekuna. Pula nagród wynosi 11 500 zł. Każdy uczestnik konkursu dodatkowo otrzyma dyplom, a każdy opiekun grupy imienne zaświadczenie.

Co ważne, środki przekazane przez firmę zajmującą się recyklingiem ubrań przeznaczane są na cel charytatywny. Każdy przekazany karton z ubraniami jest ważony, a jego waga zamieniana jest na darowiznę finansową dla podopiecznych Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo (1kg = 1zł), także biorąc udział w konkursie nie tylko troszczycie się o środowisko i naszą planetę oraz możecie wygrać atrakcyjne nagrody, ale także pomagacie potrzebującym.

Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na tej stronie:

Podobne treści na naszym blogu:

- Jak uczyć kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Na czym polega kreatywność – podejście zero waste to przede wszystkim kreatywność wykorzystywania przedmiotów, z których wcale nie musimy korzystać zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. W wpisie znajdziecie propozycje ćwiczeń rozwijających kompetencję kreatywności.

- Edukacyjna Szklarnia z Raspberry Pi [zrób to sam] – opis konstrukcji nietypowego gadżetu edukacyjnego uczącego m.in. dbałości o oszczędzanie wody

- Edukacyjne Ogrody Społeczne – dwa proste pomysły na ogrody, które możecie założyć w szkole, przedszkolu, świetlicy i innych podobnych miejscach – opis naszych ogrodów, które prowadzimy z wykorzystaniem podejścia zero waste

Czy macie jakieś inne pomysły na uczenie dzieci i młodzieży podejścia zero waste? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.