Trwa właśnie Europejski Tydzień Kodowania, a pewnie wiecie, że my wychodzimy z założenia, że kodowania uczyć zawsze warto i trzeba, bo to nie tylko bardzo przydatna umiejętność na rynku pracy, ale generalnie umiejętność kodowania uczy myślenia. W związku z tym przedstawiamy subiektywny przegląd ciekawych stron internetowych i aplikacji uczących kodowania.
Oczywiście takich aplikacji jest całe mnóstwo i prawie wszystkie wykorzystują mechanizmy grywalizacyjne, czyli np. zbieranie punktów lub odznak. Tutaj przedstawiamy kilka najciekawszych, bo tak naprawdę nie jest ważne jaką aplikację wykorzystujemy, ale ważny jest sposób myślenia. Kiedy nauczymy młodego człowieka myślenia przy kodowaniu albo można by powiedzieć kodowania myślenia, to nauczy się każdego języka programowania.
Programy dla dzieci
PixBlocks
Bardzo ciekawa aplikacja stworzona przez specjalistów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aplikacja umożliwia naukę podstaw programowania osobom w każdym wieku. PixBlocks pozwala zarówno na naukę samodzielną, jaki i naukę w szkołach pod okiem nauczyciela (zgodnie z podstawą programową i wytycznymi MEN). Dzięki niej możemy uczyć się zarówno programowania wizualnego (co jest bardzo przydatne zwłaszcza w pierwszych etapach uczenia, tak żeby w ogóle zrozumieć, o co w programowaniu chodzi), jak i programowania tekstowego w prostym języku Python (co może przydać się do programowania np. takich fajnych mikrokomputerów jak Raspberry Pi). Aplikacja dostępna jest jak na razie na komputery z systemem Windows. Twórcy aplikacji realizują również bezpłatne szkolenia z wykorzystywania aplikacji.
Code Mokey (darmowy przez 14 dni!)
Chyba jedna z prostszych aplikacji webowych przeznaczona dla edukacji wśród najmłodszych. Piszemy prosty kod, który „każe” małpie wykonywać proste czynności. Aplikacja zdecydowanie dla najmłodszych. Przy okazji uczymy się angielskiego, ponieważ nie ma polskiej wersji językowej, ale komunikaty są bardzo proste i zrozumiałe.
https://www.playcodemonkey.com/
Run Marco
Apka podobna do poprzedniej. Tutaj, za pomocą prostego kodu wydajemy polecania, a Marco je wykonuje. Jest polska wersja językowa.
https://www.allcancode.com/runmarco
Code Combat
W tej aplikacji możemy uczyć się dwóch konkretnych języków JavaScript (nie mylić z Java, co podkreślają autorzy aplikacji) lub Pythona, pokonując ogry i przechodząc kolejne poziomy podziemnego labiryntu, co jest bardzo wciągające. W przeciwieństwie do poprzednich aplikacji ta opiera się na konkretnych, wykorzystywanych w programowaniu językach.
https://codecombat.com/
Scratch
Obecnie jedna z najbardziej rozpowszechnionych aplikacji do nauki kodowania dla dzieci. Scratch to prosta aplikacja (a nawet język programowania) do kodowania wizualnego, czyli takiego, w którym z kolorowych bloków składamy algorytm. Można za jego pomocą tworzyć proste gry i animacje. Podobno największa liczba pobrań tego programu pochodzi właśnie z Polski, taką przynajmniej informację dostaliśmy w czasie konferencji Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie 2016.
Co bardzo fajne język Scratch pozwala na pisanie aplikacji pozwalających na sterowanie robotami Lego Mindstorms oraz urządzeniami z Arduino, co sprawia, że w tym języku nie tylko napiszemy program komputerowy, ale także zaprogramujemy robota.
https://scratch.mit.edu/
Programy dla młodzieży
Aplikacje dla młodzieży można polecać do samodzielnej nauki kodowania przez uczniów, ale można je również wykorzystywać w czasie lekcji. Dlaczego by nie poprosić uczniów, żeby napisali nam jakiś prosty program matematyczny, chemiczny lub fizyczny?
Hacked
To aplikacja przeznaczona jedynie na urządzenia mobilne. Wcielamy się w niej hakerów uczestniczących w jakiejś ważnej misji. W ramach tej misji przechodzimy coraz trudniejsze zadania mające w sobie coś z programowania, ale także z matematyki, ponieważ przechodząc zadania uczymy się na czym polega funkcja matematyczna.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hackedapp
Code Academy
To jedna z najbardziej popularnych platform do profesjonalnego uczenia się programowania. Możemy za jej pomocą poznać HTML & CSS, Python, JavaScript, Java, SQL, Bash/Shell, Ruby. Jak to w takich platformach bywa wraz z przechodzeniem do kolejnych poziomów trudność zadań wzrasta. Całość jest po angielsku, a niektóre kursy są płatne, ale te darmowe w zupełności wystarczą do opanowania podstaw.
http://www.codecademy.com
Solo Learn
Solo Learn to również bezpłatna platforma z profesjonalnymi kursami uczącymi programowania od podstaw. Znajdziecie tam kursy do: C++, Java, Python, JavaScript, PHP, C#, Ruby, Swift, HTML, jQuery, CSS, SQL. Wszystko jest po angielsku, ale uczniowie bez problemu powinni sobie z tym poradzić.
https://www.sololearn.com
Lego Mindstorms
Skoro wspomnieliśmy o Scratch to warto wspomnieć również o innym dziele jego twórcy, a mianowicie o zabawkach serii Lego Minstorms. Z zestawów klocków sami możemy konstruować własne roboty, a następnie je programować za pomocą aplikacji dołączonej do zestawu. Możemy używać również wielu aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne.
Nasz zespół zbudował na przykład takiego oto robota, który przeprowadza kulkę przez labirynt. Robot ma 4 ramiona, na których znajdują się 4 silniki. Każdy silnik może się kręcić w lewo albo w prawo, może więc zwijać lub rozwijać linkę. Zadaniem uczniów jest takie zaprogramowanie sekwencji ruchów silników, żeby przeprowadzić kulkę przez labirynt. Ten robot to nasz najnowszy gadżet edukacyjny i wkrótce na blogu zamieścimy relacje z nauki kodowania przy jego użyciu.
Chcecie zobaczyć naszego robota, pobawić się nim, a może napisać prosty program? Zapraszamy na wciągające warsztaty dla klas, w czasie których uczymy, jak się uczyć: Ekstremalnie Skuteczna Nauka.
W naszym sklepie znajdziecie bardzo ciekawą meotdę do nauki podstaw programowania: Algorytmy Współpracy. Metoda ta składa się z prostokątnych karteczek, które trzeba w odpowiedni sposób ułożyć, żeby nasz algorytm poprawnie działał, a przy okazji jest to bardzo ciekawa metoda do nauki umiejętności współpracy w zespole.
Koniecznie przeczytaj również:
Jak uczyć mądrego i bezpiecznego korzystania z Internetu i komputerów? Internetowy Escape Room
5 pomysłów jak uczyć dzieci i młodzież programowania [do pobrania]
Znacie jakieś inne aplikacje i pomysły na edukacje w zakresie kodowania i programowania? Zapraszamy do podzielania się w komentarzach.

Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności
Code Monkey jest płatny. Tylko trial jest darmowy – 14 dni albo kilka plansz.
Tak rzeczywiście, kiedyś był darmowy, a teraz jest w wersji trial. Dziękuję za informację.
Ciekawy tekst dla każdego kto chce spróbować w domu. Podobny artykuł także uakzał się tutaj.
Można znaleźc kilka innych opcji