Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Darmowe aplikacje do nauki kodowania dla dzieci i młodzieży

Trwa właśnie Europejski Tydzień Kodowania, a pewnie wiecie, że my wychodzimy z założenia, że kodowania uczyć zawsze warto i trzeba, bo to nie tylko bardzo przydatna umiejętność na rynku pracy, ale generalnie umiejętność kodowania uczy myślenia. W związku z tym przedstawiamy subiektywny przegląd ciekawych stron internetowych i aplikacji uczących kodowania.

Oczywiście takich aplikacji jest całe mnóstwo i prawie wszystkie wykorzystują mechanizmy grywalizacyjne, czyli np. zbieranie punktów lub odznak. Tutaj przedstawiamy kilka najciekawszych, bo tak naprawdę nie jest ważne jaką aplikację wykorzystujemy, ale ważny jest sposób myślenia. Kiedy nauczymy młodego człowieka myślenia przy kodowaniu albo można by powiedzieć kodowania myślenia, to nauczy się każdego języka programowania.

 

Programy dla dzieci

 

PixBlocks

Bardzo ciekawa aplikacja stworzona przez specjalistów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aplikacja umożliwia naukę podstaw programowania osobom w każdym wieku. PixBlocks pozwala zarówno na naukę samodzielną, jaki i naukę w szkołach pod okiem nauczyciela (zgodnie z podstawą programową i wytycznymi MEN). Dzięki niej możemy uczyć się zarówno programowania wizualnego (co jest bardzo przydatne zwłaszcza w pierwszych etapach uczenia, tak żeby w ogóle zrozumieć, o co w programowaniu chodzi), jak i programowania tekstowego w prostym języku Python (co może przydać się do programowania np. takich fajnych mikrokomputerów jak Raspberry Pi). Aplikacja dostępna jest jak na razie na komputery z systemem Windows. Twórcy aplikacji realizują również bezpłatne szkolenia z wykorzystywania aplikacji.

https://pixblocks.com

 

Code Mokey (darmowy przez 14 dni!)

Chyba jedna z prostszych aplikacji webowych przeznaczona dla edukacji wśród najmłodszych. Piszemy prosty kod, który „każe” małpie wykonywać proste czynności. Aplikacja zdecydowanie dla najmłodszych. Przy okazji uczymy się angielskiego, ponieważ nie ma polskiej wersji językowej, ale komunikaty są bardzo proste i zrozumiałe.

code monkey

https://www.playcodemonkey.com/

 

Run Marco

Apka podobna do poprzedniej. Tutaj, za pomocą prostego kodu wydajemy polecania, a Marco je wykonuje. Jest polska wersja językowa.

runmarco

https://www.allcancode.com/runmarco

 

Code Combat

W tej aplikacji możemy uczyć się dwóch konkretnych języków JavaScript (nie mylić z Java, co podkreślają autorzy aplikacji) lub Pythona, pokonując ogry i przechodząc kolejne poziomy podziemnego labiryntu, co jest bardzo wciągające. W przeciwieństwie do poprzednich aplikacji ta opiera się na konkretnych, wykorzystywanych w programowaniu językach.

code combat

https://codecombat.com/

 

Scratch

Obecnie jedna z najbardziej rozpowszechnionych aplikacji do nauki kodowania dla dzieci. Scratch to prosta aplikacja (a nawet język programowania) do kodowania wizualnego, czyli takiego, w którym z kolorowych bloków składamy algorytm. Można za jego pomocą tworzyć proste gry i animacje. Podobno największa liczba pobrań tego programu pochodzi właśnie z Polski, taką przynajmniej informację dostaliśmy w czasie konferencji Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie 2016.

Co bardzo fajne język Scratch pozwala na pisanie aplikacji pozwalających na sterowanie robotami Lego Mindstorms oraz urządzeniami z Arduino, co sprawia, że w tym języku nie tylko napiszemy program komputerowy, ale także zaprogramujemy robota.

scratch

https://scratch.mit.edu/

 

 • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

  Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

  ZOBACZ PODRĘCZNIK

   

 

Programy dla młodzieży

Aplikacje dla młodzieży można polecać do samodzielnej nauki kodowania przez uczniów, ale można je również wykorzystywać w czasie lekcji. Dlaczego by nie poprosić uczniów, żeby napisali nam jakiś prosty program matematyczny, chemiczny lub fizyczny?

 

Hacked

To aplikacja przeznaczona jedynie na urządzenia mobilne. Wcielamy się w niej hakerów uczestniczących w jakiejś ważnej misji. W ramach tej misji przechodzimy coraz trudniejsze zadania mające w sobie coś z programowania, ale także z matematyki, ponieważ przechodząc zadania uczymy się na czym polega funkcja matematyczna.

   hacked

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hackedapp


Code Academy

To jedna z najbardziej popularnych platform do profesjonalnego uczenia się programowania. Możemy za jej pomocą poznać HTML & CSS,  Python, JavaScript, Java, SQL, Bash/Shell, Ruby. Jak to w takich platformach bywa wraz z przechodzeniem do kolejnych poziomów trudność zadań wzrasta. Całość jest po angielsku, a niektóre kursy są płatne, ale te darmowe w zupełności wystarczą do opanowania podstaw.

code-academy

http://www.codecademy.com

 

Solo Learn

Solo Learn to również bezpłatna platforma z profesjonalnymi kursami uczącymi programowania od podstaw. Znajdziecie tam kursy do: C++, Java, Python, JavaScript, PHP, C#, Ruby, Swift, HTML, jQuery, CSS, SQL. Wszystko jest po angielsku, ale uczniowie bez problemu powinni sobie z tym poradzić.

solo-learn

https://www.sololearn.com

 

Lego Mindstorms

Skoro wspomnieliśmy o Scratch to warto wspomnieć również o innym dziele jego twórcy, a mianowicie o zabawkach serii Lego Minstorms. Z zestawów klocków sami możemy konstruować własne roboty, a następnie je programować za pomocą aplikacji dołączonej do zestawu. Możemy używać również wielu aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne.

lego-mindstorms

 

Szukasz inspirujących metod dydaktycznych? W naszym sklepie znajdziecie bardzo ciekawą meotdę do nauki podstaw programowania: Algorytmy Współpracy. Metoda ta składa się z prostokątnych karteczek, które trzeba w odpowiedni sposób ułożyć, żeby nasz algorytm poprawnie działał, a przy okazji jest to bardzo ciekawa metoda do nauki umiejętności współpracy w zespole.

 

Koniecznie przeczytaj również:

Jak uczyć mądrego i bezpiecznego korzystania z Internetu i komputerów? Internetowy Escape Room

5 pomysłów jak uczyć dzieci i młodzież programowania [do pobrania]

 

Znacie jakieś inne aplikacje i pomysły na edukacje w zakresie kodowania i programowania? Zapraszamy do podzielania się w komentarzach.

 

Ekstremalnie Skuteczna Nauka

 

Autor wpisu:

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności

4 odpowiedzi do artykułu “Darmowe aplikacje do nauki kodowania dla dzieci i młodzieży

 1. Kasia

  Fajny artykuł. Podoba mi się że zostały zebrne pomysły z różnych dziedzin 🙂 Ja bym jeszcze dodała grę edukacyjną do nauki programowania Scottie Go! Jest to gra edukacyjna z interaktywnym kursem programowania. Syper pomysł na prezent 😉

  1. Michał Czakon Autor

   Tak rzeczywiście, kiedyś był darmowy, a teraz jest w wersji trial. Dziękuję za informację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *