Siła dziecięcych wspomnień – sztuka tworzenia rodzinnych historii i anegdot + 52 pomysły [do pobrania]

Czy fundujecie sobie podróż w czasy beztroskiego dzieciństwa, do chwil, w których czuliście się wolni, bezpieczni i prawdziwie szczęśliwi? Jakie emocje pojawiają się, gdy myślicie np. o ulubionym przysmaku (np. barszcz z jabłek lub chleb z masłem i cukrem, a może pieczone ziemniaki z ogniska czy oranżada w proszkuJ)? Co czujecie gdy wspominacie zabawy w podchody, bieganie po lesie podczas gier terenowych, wieczory przy ognisku, cykanie świerszczy czy rechot żab o poranku?

Wspomnienia budują naszą tożsamość

Jedną z najbardziej cennych wartości, które możemy podarować naszym bliskim są wspomnienia. Warto korzystać z każdej okazji, by budować jak najwięcej pozytywnych, rodzinnych wspomnień, aby także nasze dzieci mogły z nich czerpać w przyszłości i korzystać z ich dobroczynnego wpływu.

„Dzieciństwo jest jedyną porą, która trwa w nas całe życie.” Ryszard Kapuściński

Czy zastanawialiście się jaką rolę pełnią wspomnienia? Nasze życie to zbiór przeróżnych wydarzeń zarówno dobrych jaki i trudnych, to chwile wyjątkowe, ale też te zwyczajne, na które w danej chwili mniej zwracamy uwagę. Jednym z elementów budujących nasze szczęście są nasze dobre wspomnienia i kojarzące się z nimi przyjemne emocje. Na wspomnieniach budujemy swoją historię i swoje doświadczenia. Wspomnienia pozwalają nam określić siebie w otaczającym świecie, definiują naszą tożsamość - pomagają odpowiadać na pytania kim jesteśmy, co nas ukształtowało, kto miał na nas wpływ i pełnił ważną rolę w naszym życiu. Chcemy tworzyć dobre wspomnienia. Dobre wspomnienia kojarzą się nam z poczuciem bezpieczeństwa  oraz szczęściem. Przywołując wspomnienia możemy także wyciągać wnioski i uczyć się na błędach.

Dobre wspomnienia mają wartość terapeutyczną

Badania profesora Clay Routledge z Uniwersytetu Stanowego w USA potwierdzają, że wspominanie dziecięcych lat ma działanie kojące i uspokajające, może wyciszać i łagodzić lęki. Według Routledge wspomnienia pozwalają nadać naszemu życiu sens i wartość. To dzięki nim nabieramy pewności, że jesteśmy do czegoś stworzeni, potrzebni, że przynosimy światu jakąś wartość.

Psychologowie zalecają pielęgnowanie dobrych wspomnień przez minimum 20 minut dziennie. Można to potraktować jako autoterapię, która z kolei może pomóc wyznaczać i realizować kolejne cele oraz wzmacniać motywację do dalszych działań. Wspomnienia używane są przecież nawet w psychoterapii. Praca nad trudnymi wspomnieniami z życia pacjenta ma pomóc poradzić sobie z tłumionymi emocjami, które wpływają na obecne zachowania, natomiast pozytywne wspomnienia i związane z nimi pozytywne emocje, mogą pomóc odnaleźć ukryty w każdym z nas potencjał. Pozytywne wspomnienia mogą być całkiem dobrym sposobem radzenia sobie z przeszkodami, które pojawiają się na naszej drodze. Wspomnienie dobrych czasów może nie tylko poprawić nastrój, ale też pomóc odnaleźć w sobie siłę potrzebną do zmian i motywację.

Z kolei profesor Fred Bryantz Loyola University w Chicago twierdzi, że wspomnienia przenoszą przyjemne emocje i uczucia z przeszłości do teraźniejszości. Dlatego właśnie w trudnych chwilach, niemal instynktownie wracamy do wspomnień. Sięgamy do nich pamięcią, gdy chcemy poprawić sobie nastrój.

Co robimy teraz, aby mieć w przyszłości kolejne dobre, niezapomniane wspomnienia?

Duże znaczenie dla powstania pozytywnych wspomnień i emocji, które towarzyszą nam przez całe życie, mają zarówno codzienne, pełne ciepła chwile spędzone z najbliższymi, jak i te zaplanowane, zorganizowane wycieczki czy po prostu „wypady za miasto”. Na co dzień często trudno o wspólne zorganizowanie się i wygospodarowanie czasu np. na wspólne przygotowywanie posiłków czy zabawę. Może łatwiej będzie zaplanować konkretną datę – kiedy wszyscy mają czas i wybrać miejsce, w którym są gotowe pomysły na to jak spędzić wspólne, radosne chwile, przypomnieć sobie zabawy i smaki dzieciństwa?

Czy myśleliście, jakie wspomnienia będą miały wasze dzieci?

Podsumowując można stwierdzić, że wspomnienia odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Mają wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wpływają na nasze decyzje, na to jak postrzegamy świat i oceniamy przeszłość. Czy w związku z tym naszą rolą nie jest zrobienie wszystkiego, aby dzieci miały jak najwięcej okazji do przeżywania przyjemnych chwil, które będą do nich wracały przez całe życie? Przypomnijcie sobie przyjemne wydarzenia z waszego dzieciństwa. Jakie wspomnienia najbardziej utkwiły w waszej pamięci, jakie wspominacie najlepiej? Jakie wspomnienia chcielibyście, aby miały wasze dzieci? Może najcenniejszym prezentem będzie spędzenie wspólnego czasu, z atrakcjami, które zapewnią niezapomniane wspomnienia i rozrywkę?

Poza przyjazdem do Motycza na warsztaty przedstawiamy również 52 propozycje, które pomogą Wam budować dobre wspomnienia:

Pobierz 52 propozycje budowania rodzinnych wspomnień (pdf)

Co myślicie o tworzeniu rodzinnych historii i anegdot? Jak to wygląda u Was? Podzielcie się Waszymi przemyśleniami w komentarzach.