Zapraszamy do pobrania gotowego pomysłu na wakacyjny teleturniej, np. w czasie kolonii lub oazy. Do jego przeprowadzenia potrzebujemy jedynie komputera z projektorem multimedialnym.
Instrukcja obsługi
Nasza familiadowa prezentacja działa w taki sposób, że kiedy członek rodziny udzieli poprawnej odpowiedzi klikamy na wykropkowane pole pod którym kryje się ta odpowiedź (dlatego warto sobie wcześniej wydrukować prezentację z odpowiedziami). Kiedy natomiast udzieli złej odpowiedzi klikamy na nieco jaśniejsze pole na dole ekranu i wtedy po prawej stronie ekranu pojawi się charakterystyczny X.
Zanim zaczniecie korzystać z prezentacji zainstalujcie sobie darmową czcionką Familida, którą można pobrać stąd. Plansza wtedy lepiej wygląda.
Oczywiście prezentacja jest w wersji edytowalnej i możecie ją zmieniać. Wystarczy tylko kliknąć na pole z odpowiedziami, przesunąć je do przodu, edytować, a następnie przesunąć na spód.
W czasie zabawy punkty zdobywane przez poszczególne rodziny musimy liczyć ręcznie.
Pobierz prezentację
Pobierz odpowiedzi
Ciekawostka
Jako ciekawostkę edukacyjną możemy w czasie teleturnieju powiedzieć naszym uczestnikom, że sposób opracowywania pytań i odpowiedzi do Familiady pokazuje coś, co w psychologii poznawczej nazywa się podejściem prototypowym do definiowania pojęć lub kategorii. Podejście takie mówi nam o tym, że np. definiując kategorię jaką są ptaki podajemy przykłady: wróbel, orzeł, gołąb. Przykłady, które pierwsze przychodzą nam do głowy to tak zwane prototypy, a przychodzą nam one do głowy w pierwszej kolejności, ponieważ posiadają najwięcej cech obiektów, które określamy jako ptaki i mamy z nimi najczęstszą styczność. Zwróćcie uwagę, że myśląc o ptakach w pierwszej kolejności nie przychodzą nam do głowy takie pojęcia jak: emu, pingwin, czy struś, ponieważ one po prostu mają mniej cech związanych z tym co rozumiemy pod pojęciem ptaki i mamy z nimi mniejszą styczność (chociaż z wróblami sprawa ma się dosyć ciekawie, zob. tutaj).
W naszej Familiadzie pytanie 5. z rundy 1. jest wynikiem autentycznego badania przeprowadzonego przez A. Orthony i T. Turner (1990) wśród 14 wybitnych psychologów zajmujących się problematyką emocji. Badacze prosili tych naukowców o podanie listy emocji podstawowych. Dziewięciu z nich wskazało na swoich listach strach, złość znalazła się na siedmiu listach, a resztę odpowiedzi znajdziecie w prezentacji. Zwróćcie uwagę, że nie ma tam miłości.
Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach uwagami i pomysłami związanymi z korzystaniem z prezentacji w czasie Waszych działań.

Autor wpisu:
dr Michał Czakon
Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania, Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności