Jesteśmy na Facebooku Centrum Dobrego Wychowania
Warsztaty i wycieczki dla klas Kursy i szkolenia Strefa Wiedzy Sklep
Zapisz się na darmowy kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą

Wakacyjna Familiada [do pobrania]

Zapraszamy do pobrania gotowego pomysłu na wakacyjny teleturniej, np. w czasie kolonii lub oazy. Do jego przeprowadzenia potrzebujemy jedynie komputera z projektorem multimedialnym.

 

Instrukcja obsługi

Nasza familiadowa prezentacja działa w taki sposób, że kiedy członek rodziny udzieli poprawnej odpowiedzi klikamy na wykropkowane pole pod którym kryje się ta odpowiedź (dlatego warto sobie wcześniej wydrukować prezentację z odpowiedziami). Kiedy natomiast udzieli złej odpowiedzi klikamy na nieco jaśniejsze pole na dole ekranu i wtedy po prawej stronie ekranu pojawi się charakterystyczny X.

Zanim zaczniecie korzystać z prezentacji zainstalujcie sobie darmową czcionką Familida, którą można pobrać stąd. Plansza wtedy lepiej wygląda.

Oczywiście prezentacja jest w wersji edytowalnej i możecie ją zmieniać. Wystarczy tylko kliknąć na pole z odpowiedziami, przesunąć je do przodu, edytować, a następnie przesunąć na spód.

W czasie zabawy punkty zdobywane przez poszczególne rodziny musimy liczyć ręcznie.

 

Pobierz prezentację

Pobierz odpowiedzi

 

Ciekawostka

Jako ciekawostkę edukacyjną możemy w czasie teleturnieju powiedzieć naszym uczestnikom, że sposób opracowywania pytań i odpowiedzi do Familiady pokazuje coś, co w psychologii poznawczej nazywa się podejściem prototypowym do definiowania pojęć lub kategorii. Podejście takie mówi nam o tym, że np. definiując kategorię jaką są ptaki podajemy przykłady: wróbel, orzeł, gołąb. Przykłady, które pierwsze przychodzą nam do głowy to tak zwane prototypy, a przychodzą nam one do głowy w pierwszej kolejności, ponieważ posiadają najwięcej cech obiektów, które określamy jako ptaki i mamy z nimi najczęstszą styczność. Zwróćcie uwagę, że myśląc o ptakach w pierwszej kolejności nie przychodzą nam do głowy takie pojęcia jak: emu, pingwin, czy struś, ponieważ one po prostu mają mniej cech związanych z tym co rozumiemy pod pojęciem ptaki i mamy z nimi mniejszą styczność (chociaż z wróblami sprawa ma się dosyć ciekawie, zob. tutaj).

 

W naszej Familiadzie pytanie 5. z rundy 1. jest wynikiem autentycznego badania przeprowadzonego przez A. Orthony i T. Turner (1990) wśród 14 wybitnych psychologów zajmujących się problematyką emocji. Badacze prosili tych naukowców o podanie listy emocji podstawowych. Dziewięciu z nich wskazało na swoich listach strach, złość znalazła się na siedmiu listach, a resztę odpowiedzi znajdziecie w prezentacji. Zwróćcie uwagę, że nie ma tam miłości.

 

Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach uwagami i pomysłami związanymi z korzystaniem z prezentacji w czasie Waszych działań.

 

 • Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

  Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

  ZOBACZ PODRĘCZNIK

   

Autor wpisu:

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności

11 odpowiedzi do artykułu “Wakacyjna Familiada [do pobrania]

 1. Klaudia

  Bardzo fajna prezentacja. Super gratuluje pomysłu!!!!

  U mnie też nie działa dzwięk. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić?

 2. Nele

  Gra działa, bardzo świetny pomysł. Ale z dzwiękiem również mam problem. Czy nie jest tak, że dźwięki muszą być na dysku komputera, aby działały?

  1. Michał Czakon Autor

   Wydaje mi się, że nie muszą być i prezentacja powinna działać bez tych plików na komputerze.

 3. Bożena Górska

  Witam , gra działa , ale próbuję zmienić pytania i punkty i jakoś nie wychodzi? Czy jest jakaś muzyka w tej grze? Prosze o odpowiedz jeśli to mozliwe

  1. Michał Czakon Autor

   Trzeba przesunąć pola zakrywające pytania i punkty, zmienić treść, a następnie przesunąć na poprzednie miejsce. Te pola po prostu zakrywają pytania i punkty i są tak zaprogramowane, że znikają, przy kliknięciu. Prezentacja wydaje dźwięki przy kliknięciach.

   1. Bożena Górska

    Dziekuję za odpowiedż , pytania już zmieniłam , nadal nie działa dzwięk? Czy nalezy laptop podłączyć do gło,snika?

    1. Michał Czakon Autor

     Tak, proszę podłączyć do głośników, ale z głośniczków laptopa również powinno działać. Może w ustawieniach systemu jest sciszone.

     1. Bożena Górska

      Dobrze spróbuję i tego , w ustawieniach prezentacji jest włączone , że bez dzwięku, czy to też tak ma być? Dziękuj ę za informacje.

     2. Michał Czakon Autor

      W ustawieniach powinnien być włączony dźwięk. Proszę spróbować włączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *